REKLAMA
poniedziałek, 16, maj 2022
REKLAMA

Dywany shaggy – jak je wybrać, na co zwracać uwagę?

poniżej dalsza część artykułu

Dywany shaggy są coraz chętniej wybierane do polskich domów oraz mieszkań. To jeden z tych modeli, których niemal nie da się nie lubić, i coraz więcej osób decyduje się na ich zakup. Jakie są ich zalety, jakie natomiast wady, i z czego warto zdawać sobie sprawę, gdy kupujemy dywan tego typu?

Dywany shaggy są puchate, miłe w dotyku i potrafią wyglądać naprawdę bardzo efektownie. Są one chętnie wybierane przez wiele osób, jednak mają również liczne wady, o których pamięta niekoniecznie każdy nabywca. Mogą zostać one przysłonięte jednak przez zalety tego rozwiązania.

Czemu warto kupić dywan typu shaggy?

poniżej dalsza część artykułu

Oczywiście głównie dlatego, że jest on spektakularnie przyjemny w dotyku, a dodatkowo wygląda bardzo atrakcyjnie. Chodzenie po nim to czysta przyjemność co jest podkreślane przez wielu jego użytkowników. Dywany te również są niekoniecznie drogie, a do tego idealnie sprawdzą się w bardzo zróżnicowanych pomieszczeniach. Finalnie, mamy więc rozwiązanie naprawdę estetyczne, uniwersalne i przyjemne w dotyku, co docenią zwłaszcza te osoby, które będą chciały chodzić po nich boso.

Dodatkowo, dywany tego typu mogą wyłapywać wilgoć z pomieszczenia, a następnie oddawać ją do powietrza znajdującego się w nim, dzięki czemu będzie ono subtelnie, ale jednak dodatkowo nawilżone. Aby dywan miał takie cechy, upewnij się, że dywan jest naturalny i wykonany w 100% wełny. Im lepsza wełna, tym silniejsze będą właściwości higroskopijne dywanu. Najlepsza pochodzi od zwierząt żyjących w najtrudniejszych pogodowo warunkach górskich, np. wełna nowozelandzka merino, wełna kaszamirowa, wełna z wielbłąda lub alpaki.

dywany shaggy

Wymiary i typy dywanów shaggy

poniżej dalsza część artykułu

Najczęściej dywany typu shaggy kupowane są w mniejszej wersji. Nie oznacza to jednak, że jeśli tylko tego chcemy, nie możemy zdecydować się na model naprawdę duży, nawet w całości przykrywające danego pomieszczenie – one również są dostępne na rynku.

Do tego w ofertach wielu sklepów znajdują się dwa rodzaje dywanów shaggy – pierwszy z nich jest klasyczny, w którym długość włosia jest równomierna na powierzchni całego dywanu. Inaczej jest jednak w przypadku dywanów shaggy cut – ich włosie ma różną długość, a dzięki temu na podłodze powstaje wizualny efekt, prezentujący się podobnie do płaskorzeźby. Będzie to idealny wybór dla tych osób, które oczekują rozwiązań nietypowych, robiących naprawdę ogromne wrażenie.

Wady dywanów shaggy

poniżej dalsza część artykułu

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że jest ich przynajmniej kilka. Po pierwsze, dywany tego typu będą bardzo trudne w czyszczeniu. Ich pielęgnacja bywa kosztowna, długotrwała i pracochłonna – to właśnie dlatego wiele osób wybiera małe dywany shaggy, gdyż spełniają one swoją funkcję w danym miejscu, ale jednak nie generują ogromu pracy związanych z ich czyszczeniem i pielęgnacją.

Nie chodzi tylko o kurz, ale również o wszelakie inne zanieczyszczenia, w tym wszelkie plamy, które na dywanie mogą powstać – pozbycie się ich również może nie być zadaniem łatwym.

Dywany typu shaggy mogą również tracić swój naprawdę wyjątkowy wygląd, jeżeli znajdą się w pomieszczeniu, gdzie będą one bardzo mocno wykorzystywane. Częste i intensywne chodzenie po nich nie sprzyja im, podobnie jak długie zabawy na nich naszych dzieci. Dlatego dywany tego typu idealnie sprawdzają się w sypialniach, gdzie spełniają swoje zadania, jednak jako rodzina nie przebywamy tam zbyt często – dzięki czemu dywany dłużej prezentują się absolutnie znakomicie!

Dywany typu shaggy nie będą również dobrym rozwiązaniem dla osób z alergiami – będą one bowiem gromadziły kurz. Dodatkowo alergicy będą zmuszeni do częstego czyszczenia dywanów, jeżeli chcą się na nie zdecydować, a to w tym przypadku będzie trudniejsze i bardziej pracochłonne.

Jeżeli jednak poszczególne z wad nie wydają się dla Ciebie dużym problemem – jak najbardziej rekomendujemy wybór dywanów shaggy, gdyż są one naprawdę wyjątkowe, przyjemne w dotyku i niebywale atrakcyjne wizualnie.

Czyszczenie dywanów shaggy

Czyszczenie dywanów może być naprawdę wymagające. Na początku, konieczny będzie nam naprawdę dobry odkurzacz o sporej mocy, a odkurzanie i tak będziemy przeprowadzać na mocy maksymalnej. Powinno być one dokonywane przynajmniej 2 razy w tygodniu, jeżeli więc dywan jest duży, będzie to spory, dodatkowy obowiązek. Raz na rok warto zdecydować się na pranie dywanu, natomiast co kilka miesięcy warto go wytrzepać.

Należy pamiętać, że czyszczenie i odkurzanie należy w przypadku tych dywanów przeprowadzać skrajnie dokładnie, gdyż wiele kurzu i innych zanieczyszczenie może ukrywać się w bardzo głębokich warstwach dywanu. Warto również odkurzać dywan z różnych stron, by dobrać się do zanieczyszczeń.

reklama

Warto przeczytać:

reklama