Dziś drugi dzień Festiwalu Saskiego. Przygotowano wiele ciekawych atrakcji

Zapraszamy wszystkich mieszkańców i gości Kutna na drugi dzień Festiwalu Saskiego. Wydarzenia odbędą się w malowniczym Pałacu Saskim, na Placu Piłsudskiego, przy ulicy Narutowicza i na terenach przy Oziębłowskiego, oferując bogaty program pełen edukacyjnych i rozrywkowych atrakcji.

- R E K L A M A -

Dzień rozpoczął się o godzinie 10:00 na dziedzińcu Pałacu Saskiego, gdzie do 14:00 będą odbywać się pokazy i prelekcje edukatorów. Uczestnicy będą mogli poznać sztukę kaligrafii pod kierunkiem Mirosławy Mazur, zgłębić nowożytną wiedzę geograficzną dzięki grupie RES NOVAE, a także zagrać w XVIII-wieczne gry planszowe, prezentowane przez Katarzynę Wodarską-Ogidel.

Dla najmłodszych przygotowano specjalne atrakcje. W godzinach 10:30 – 11:15 odbędzie się teatr kukiełkowy prowadzony przez Teatr Lalek Marka Żyły, który z pewnością dostarczy dzieciom wiele radości i zabawy.

- R E K L A M A -

O godzinie 11:30 rozpocznie się fascynujący pokaz mody z XVIII wieku, prowadzony przez Ludwika Ksawerego Sudawskiego. Stroje z epoki przyciągną uwagę wszystkich miłośników historii mody i estetyki tamtych czasów. Tuż po pokazie, o 12:30, zapraszamy na wspólne zdjęcie uczestników na tle majestatycznego Pałacu Saskiego.

Muzyczne doznania zapewni koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Żniwa, który rozpocznie się o 13:00 i potrwa do 14:00. Następnie, od 14:00 do 14:30, odbędzie się pokaz tańców dawnych w wykonaniu Królewskiego Zespołu Tańca Dawnego La Danse. W godzinach 14:30 – 15:30 zaplanowano podsumowanie warsztatów tanecznych, wspólny występ uczestników oraz wybór najlepszej pary tańczącej kontredanse.

- R E K L A M A -

Kulminacyjnym punktem dnia będzie spektakl „Zemsta” Aleksandra Fredry, wystawiony przez Kutnowski Teatr Amatorski im. A. Fredry. Przedstawienie rozpocznie się o godzinie 16:00 i potrwa do 18:00. Dodatkowo, przez cały dzień od 10:00 do 18:00, będzie można zwiedzać kompleks muzealny, odkrywając bogatą historię i kulturę Pałacu Saskiego.

Równolegle, od 10:00 do 15:00, na Placu Piłsudskiego oraz przy ulicy Narutowicza będą działały stanowiska rzemieślnicze i kramy. Wystawcy zaprezentują swoje umiejętności i wyroby z różnych dziedzin rzemiosła:

· Kuźnia Borzywoj – Mikołaj Makowski: kowalstwo, bartnictwo, piec chlebowy i kuchnia pałacowa
· Jargilo Glass Studio: hutnictwo szkła
· Tomasz Łomnicki: krawiectwo
· Warsztat po Dziadku: kaletnictwo
· Warsztat Powroźniczy z Wieliczki: powroźnictwo
· Nigdziekolwiek: pasamonictwo
· Klub Koronki Klockowej z Wilanowa: koronka klockowa
· Kram More maiorum: szewc i mydlarka
· „Die Diebgasse” Arkadiusz Przybyłok: biedota/margines społeczny

— Zapraszamy do uczestnictwa w drugim dniu Festiwalu Saskiego w Kutnie. To wyjątkowa okazja, by zanurzyć się w atmosferze XVIII wieku, nauczyć się nowych umiejętności, a przede wszystkim spędzić niezapomniany czas w gronie rodziny i przyjaciół — zachęcają organizatorzy.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: