Dziś Dzień Pamięci o Holokauście. TPZK wspomina tragiczne wydarzenia

W dniu 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, obchodzony jest w Polsce Dzień Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko ludzkości.

Jak mówią przedstawiciele TPZK, data ta pozwala na podkreślenie w czasie obchodów nie tylko pamięci o tragedii i ofiarach Holokaustu, ale również możliwości przeciwstawiania się zbrodniom przeciw ludzkości. Główną ideą obchodów Dnia Holocaustu jest uczczenie ofiar zagłady. Pamięć o tej tragedii ma też być przestrogą dla przyszłych pokoleń wobec odradzania się postaw antysemityzmu, wynikających z uprzedzeń i stereotypów.

- R E K L A M A -

Mamy skłonność do odwracania głowy od tego, co nieprzyjemne – mówił Marek Edelman. To, co się stało podczas wojny ze społecznością żydowską było i nawet dzisiaj jest trudne do zrozumienia. Trzeba próbować nawet te najtrudniejsze doświadczenia poddawać refleksji, by zrozumieć, co możemy zrobić, by się nie powtarzały.

Po upływie ponad 70 lat od tragicznej historii Zagłady, młodsze i całkiem młode pokolenia mają coraz mniejszą wiedzę i małe zrozumienie tych odległych wydarzeń, temat wojny przestaje istnieć w rodzinnych rozmowach, odchodzi pokolenie świadków, zaciera się świadomość o Auschwitz-Birkenau, Dachau, Stutthof, czy o niedalekim Kulmhof.

- R E K L A M A -

Jak co roku, chcieliśmy zorganizować w kwietniu Dzień Pamięci o kutnowskich Żydach, jednak pandemia COVID-19 sprawiła, że wszyscy musieliśmy zmienić swoje plany… Zdobyliśmy środki finansowe na realizację zadania publicznego pn. „Na krawędzi pamięci…, rzecz o kutnowskich Żydach” w konkursie ofert organizowanym przez Prezydenta Miasto Kutno. Patronat honorowy nad całym projektem przyjęli Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, Prezydent Miasta Kutno oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Partnerami w naszym projekcie są: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz Kutnowski Dom Kultury – komentuje Bożena Gajewska z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

Pamiętając o tym, co się zdarzyło w Warszawie 19 kwietnia 1943 roku, należy przypominać także o losach Żydów z Kutna, Krośniewic, Żychlina i pozostałej części regionu kutnowskiego. Wszyscy więzieni byli w gettach utworzonych przez nazistowskie Niemcy i zamordowani w obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

- R E K L A M A -

źródło: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: