Dziś Światowy Dzień Kota. Kutnowski magistrat pomaga bezdomnym mruczkom

17 lutego to Światowy Dzień Kota. Święto wszystkich mniejszych, ale charakternych kuzynów tygrysów i lwów oraz ich właścicieli. Co jednak, kiedy koty właścicieli nie mają?

17 lutego to Światowy Dzień Kota. Święto wszystkich mniejszych, ale charakternych kuzynów tygrysów i lwów oraz ich właścicieli. Co jednak, kiedy koty właścicieli nie mają?

Urząd Miasta stara się pomagać wolno żyjącym zwierzętom. Co roku na rzecz tych kotów przekazywane są kilogramy suchej karmy. Miasto pomaga również w opiece weterynaryjnej wolno żyjących zwierzaków. – W tym roku zwiększyliśmy kwotę przeznaczoną w budżecie na rzecz zwierząt bez właścicieli z 10 do 25 tysięcy złotych, dzięki czemu więcej wolno żyjących kotów będzie wysterylizowanych i wykastrowanych – mówi Kamil Klimaszewski z biura prasowego UM Kutno.

- R E K L A M A -

Warto dodać, że na terenie miasta są trzy tak zwane domki dla kotów, w których zwierzęta mogą znaleźć schronienie. Takie domki znajdują się w Parku Traugutta, Parku Nad Ochnią oraz na osiedlu Łąkoszyn.

W Światowy dzień Kota, warto przypomnieć status kota wolno żyjącego. Zgodnie z definicją „zwierząt wolno żyjących”, obowiązującą zgodnie z art.4 ust. 21 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003, Nr 106, poz. 1002 z późn. zm.), koty przebywające w ekosystemie miejskim, przystosowane lub urodzone w warunkach niezależnych od człowieka pozostają zwierzętami dzikimi, które w myśl art. 21 w/w ustawy stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu.
Koty wolno żyjące stanowią stały element ekosystemu miejskiego, a ich obecność na terenach miejskich w zdecydowany i naturalny sposób zapobiega obecności i rozmnażaniu się gryzoni (myszy i szczurów), które są potencjalnym źródłem niebezpiecznych chorób.

Źródło: UM Kutno

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: