reklama
reklama

Dzwonią i podają się za policjantów. Uważaj i nie daj się oszukać!

Uwaga seniorzy, oszuści znów atakują! Wczoraj ich ofiarą mogła paść 77–letnia mieszkanka Kutna, która poszła do banku wypłacić pieniądze. Na szczęście w porę zorientowała się, że może to być próba oszustwa.

Oszuści w swoich przestępczych działaniach próbują wzbudzić zaufanie seniorów i wywrzeć na nich presję czasu. Kiedy senior uwierzy w przedstawioną historię, instruują go co ma robić aby doszło do przekazania pieniędzy. Apelujemy o czujność do seniorów oraz zwracamy się z prośbą do osób młodszych – rozmawiajmy z naszymi seniorami o różnych metodach oszustwa, uczulajmy naszych rodziców i dziadków na takie sytuacje. Warto, żeby seniorzy wiedzieli, że oszuści cały czas są aktywni i mogą również ich próbować oszukać.

- R E K L A M A -

14 marca 2022 roku na terenie Kutna dzięki czujności seniorki na szczęście nie doszło do przekazania pieniędzy. Ale takie historie nie zawsze kończą się „happy endem” i nasi rodzicie czy dziadkowie tracą niejednokrotnie wszystkie oszczędności swojego życia.

77-letnia seniorka z Kutna otrzymała na numer stacjonarny telefon od rzekomej policjantki, która wmawiała pokrzywdzonej że jej oszczędności są zagrożone. Poinformowała, że policja zatrzymała grupę osób, u których znaleźli podrobione dokumenty tożsamości w tym na jej nazwisko.

- R E K L A M A -

– Zaczęła wypytywać o oszczędności. Przekazała informację, że za chwilę zadzwoni do niej również prokurator, który potwierdzi całą sytuację. Seniorka instruowana przez oszustów poszła do banku wypłacić gotówkę. Na szczęście w porę zorientowała się i rozłączyła. Ten przykład pokazuje, że musimy być cały czas czujni i pamiętać o swoich rodzicach, i dziadkach. Starajmy się poświęcać czas bliskim seniorom, a także samotnym sąsiadom. Podczas spotkań nawiązujmy do sytuacji, które wydarzyły się w naszym mieście. Warto, żeby seniorzy wiedzieli, że oszuści cały czas są aktywni i mogą też do nich zadzwonić – mówi podkom. Edyta Machnik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kutnie.

Od wtorku 15 marca w Kutnie odnotowano jeszcze kilka podobnych prób oszustwa. Na szczęście seniorzy nie dali się oszukać i w porę zorientowali się, w jakiej znajdują się sytuacji.

- R E K L A M A -

Pamiętajmy:

– Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Nigdy nie informujemy telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”;

– nigdy nie przykazuj pieniędzy obcym osobom, nawet jeśli mówią, że są stróżami prawa;

– nie działaj pod presją czasu. Zakończ rozmowę naciskając czerwoną słuchawkę i sam zadzwoń na numer alarmowy 112 gdzie upewnisz się, że to oszustwo;

– skorzystaj z pomocy bliskich, skontaktuj się z nimi, opowiedz o całej sytuacji.

Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: