REKLAMA
niedziela, 26, czerwiec 2022
REKLAMA

Dzwonią i podają się za policjantów. Uważaj i nie daj się oszukać!

Uwaga seniorzy, oszuści znów atakują! Wczoraj ich ofiarą mogła paść 77–letnia mieszkanka Kutna, która poszła do banku wypłacić pieniądze. Na szczęście w porę zorientowała się, że może to być próba oszustwa.

poniżej dalsza część artykułu

Oszuści w swoich przestępczych działaniach próbują wzbudzić zaufanie seniorów i wywrzeć na nich presję czasu. Kiedy senior uwierzy w przedstawioną historię, instruują go co ma robić aby doszło do przekazania pieniędzy. Apelujemy o czujność do seniorów oraz zwracamy się z prośbą do osób młodszych – rozmawiajmy z naszymi seniorami o różnych metodach oszustwa, uczulajmy naszych rodziców i dziadków na takie sytuacje. Warto, żeby seniorzy wiedzieli, że oszuści cały czas są aktywni i mogą również ich próbować oszukać.

14 marca 2022 roku na terenie Kutna dzięki czujności seniorki na szczęście nie doszło do przekazania pieniędzy. Ale takie historie nie zawsze kończą się „happy endem” i nasi rodzicie czy dziadkowie tracą niejednokrotnie wszystkie oszczędności swojego życia.

poniżej dalsza część artykułu

77-letnia seniorka z Kutna otrzymała na numer stacjonarny telefon od rzekomej policjantki, która wmawiała pokrzywdzonej że jej oszczędności są zagrożone. Poinformowała, że policja zatrzymała grupę osób, u których znaleźli podrobione dokumenty tożsamości w tym na jej nazwisko.

– Zaczęła wypytywać o oszczędności. Przekazała informację, że za chwilę zadzwoni do niej również prokurator, który potwierdzi całą sytuację. Seniorka instruowana przez oszustów poszła do banku wypłacić gotówkę. Na szczęście w porę zorientowała się i rozłączyła. Ten przykład pokazuje, że musimy być cały czas czujni i pamiętać o swoich rodzicach, i dziadkach. Starajmy się poświęcać czas bliskim seniorom, a także samotnym sąsiadom. Podczas spotkań nawiązujmy do sytuacji, które wydarzyły się w naszym mieście. Warto, żeby seniorzy wiedzieli, że oszuści cały czas są aktywni i mogą też do nich zadzwonić – mówi podkom. Edyta Machnik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kutnie.

poniżej dalsza część artykułu

Od wtorku 15 marca w Kutnie odnotowano jeszcze kilka podobnych prób oszustwa. Na szczęście seniorzy nie dali się oszukać i w porę zorientowali się, w jakiej znajdują się sytuacji.

Pamiętajmy:

– Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Nigdy nie informujemy telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”;

poniżej dalsza część artykułu

– nigdy nie przykazuj pieniędzy obcym osobom, nawet jeśli mówią, że są stróżami prawa;

– nie działaj pod presją czasu. Zakończ rozmowę naciskając czerwoną słuchawkę i sam zadzwoń na numer alarmowy 112 gdzie upewnisz się, że to oszustwo;

– skorzystaj z pomocy bliskich, skontaktuj się z nimi, opowiedz o całej sytuacji.

Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji.

reklama

Warto przeczytać:

reklama