reklama

Fatalny stan powietrza w Kutnie w ostatnich dniach. Normy przekroczone kilkukrotnie!

W ostatnich dniach wieczorami jakość powietrza w Kutnie jest taka, że… lepiej nie otwierać okien i nie wychodzić na spacery. Normy zostały przekroczone kilkukrotnie!

- R E K L A M A -

Normę średniego dobowego stężenia pyłu zawieszonego PM2.5 wyznaczono na 25 µg/m³, zaś w Kutnie w czwartek 31 października o godzinie 21:00 wskaźniki pokazały 180µg/m³. Z kolei dla PM10 (norma 50 µg/m³) o tej samej porze wskaźniki wykazały 289 µg/m³!

Stan powietrza w Kutnie jeszcze gorszy był dzień wcześniej (30 października), gdy w szczytowym momencie (również godzina 21:00) wskazały stężenie PM2.5 na poziomie 208,5µg/m³ oraz PM10 na poziomie 324µg/m³.

- R E K L A M A -

Serwis airly.eu, na którym można śledzić jakość powietrza, o sytuacji w Kutnie alarmował między innymi w ten sposób: „Jeśli to możliwe, zostań w domu. Dłuższe przebywanie na zewnątrz może wpłynąć na Twoje zdrowie. Taki stan powietrza może być niebezpieczny dla Twojego zdrowia!”

Na szczęście dziś (1.11) sytuacja wróciła do normy i od samego rana wszystkie wskaźniki dotyczące szkodliwych pyłów są pozytywne. Ten sam serwis airly.eu zachęca, aby wybrać się na spacer.

- R E K L A M A -
reklama

Czym są szkodliwe pyły?

PM2.5 to aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż 2.5 mikrometra. Tego rodzaju pył zawieszony jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Wszystko dlatego, że pył jest bardzo drobny, a w takiej postaci może się przedostać bezpośrednio do krwiobiegu.

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrogramów. Jest szkodliwy z uwagi na zawartość takich elementów jak benzopireny, furany, dioksyny – jednym słowem, rakotwórcze metale ciężkie.

Stan jakości powietrza w Kutnie na bieżąco można sprawdzić w tym miejscu.

reklama
- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: