Festiwal na Faktach: Wyjątkowa wystawa Marcina Sautera

Kolejnym gościem Festiwalu Na Faktach będzie Marcin Sauter – fotograf, reżyser, operator filmowy. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Polskiej Akademii Filmowej.

- R E K L A M A -

Studiował fotografię w PWSFTviT w Łodzi. Absolwent, a obecnie wykładowca, Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W latach 90-tych fotoreporter Gazety Wyborczej. Publikował fotoreportaże w czasopismach Pozytyw i Magazyn Rzeczpospolitej. Ma na swoim koncie 20 indywidualnych wystaw fotograficznych, min. w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu, Galerii Miejskiej w Krakowie i Galerii Arsenał we Wrocławiu.

Reżyser i operator ponad 20 filmów dokumentalnych, m.in. „Hakawati“, „La Machina“ i „Na północ od Kalabrii“, za które otrzymał ok. 40 nagród filmowych, w tym główne nagrody na festiwalach filmowych, m.in. w: Meksyku, Paryżu, Chicago, Wilnie, Londynie, Kijowie, Belfaście, Lizbonie i Krakowie. Jego film „Za płotem“ został uznany we Francji za jeden z 10 najwybitniejszych, krótkometrażowych filmów ostatniej dekady. W 2017 r., na 25 Międzynarodowym Festiwalu Operatorów Filmowych CAMERIMAGE, jego film „Żalanasz“ zdobył głowną nagrodę, wśród dzieł krótkometrażowych

- R E K L A M A -

Wystawa „Smutek Podróży“ powstała z fotografii wykonanych w latach 2006 – 20616, w Polsce i w wielu krajach świata, m.in. w: Armenii, Rosji, Górskim Karabachu, USA, Gwatemali, Belize, Włoszech, Francji, Białorusi, Maroku, Syrii i Libanie. W Polsce była już prezentowana m.in. w: Warszawie, Legnicy, Bydgoszczy i Tarnowie. Ekspozycja w Kutnie została zorganizowane we współpracy z Agencją Zegart.

Autor o sobie i wystawie: Podróżuję w poszukiwaniu spokoju. Szczególnego stanu uwagi, skupienia i odbioru wrażeń. Pięknego uczucia, które zgubiłem w trakcie życia i które odnajduje czasem, gdzieś daleko od domu przed zrobieniem zdjęcia. Na przecięciu fascynacji tym co widzę, poczuciem samotności, koniecznym żeby to zobaczyć i tęsknoty za niemożliwym do złożenia krajobrazem z tyłu mojej głowy. Fotografie z wystawy pokazują głównie miejsca, które znajduję w trakcie moich podróży, związanych z pracą filmowca dokumentalisty. W momentach ukradzionych moim filmom.

- R E K L A M A -

Wernisaż wystawy “Smutek podróży” odbędzie się w piątek, 18 stycznia, o godz. 18.30 w Galerii Okno Na Sztukę (Kutnowski Dom Kultury) a tuż po wernisażu zapraszamy dosąsiadującej z galerią Sali Tarasowej na spotkanie z autorem i pokaz jego dwóch filmów: “Żalanasz” (40 min) i „Rodnik” (7 min). Wstęp wolny.

Wystawa organizowana jest we współpracy z Agencją Zegart.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: