(FOTO) Kolejni chętni dołączyli do „Terytorialsów”. Wśród nich m.in. studenci i dziennikarka

9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” 20 kwietnia obchodzi swoje święto. Uroczystość w reżimie sanitarnym odbyła się 25 kwietnia br. na terenie 31 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Zgierzu.

Bez udziału gości i rodzin żołnierzy odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy 9ŁBOT połączona ze świętem Brygady. Kolejnych 42 ochotników – mieszkańców województwa łódzkiego, wypowiedziało słowa roty przysięgi i poszerzyło szeregi terytorialsów.

- R E K L A M A -

Wśród nowych żołnierzy są studenci i uczniowie, nauczyciele języka polskiego i niemieckiego, rejestratorka medyczna, osoby prowadzące działalność gospodarczą, pracownicy MPK w Łodzi, dziennikarka, kosmetyczka, pracownicy ochrony. Mają od 18 do 52 lat i jest wśród nich 13 kobiet. Terytorialsi zakończyli szkolenie podstawowe i zaliczyli egzamin końcowy tzn. „pętlę taktyczną”. Po złożeniu przysięgi będą kontynuować 3 – letni cykl szkolenia żołnierzy WOT i realizować swoją misję wsparcia lokalnych społeczności w sytuacjach kryzysowych.

Było to już trzecie święto 9ŁBOT – obchodzone po raz pierwszy odkąd Brygada otrzymała sztandar – symbol jednostki a jednocześnie dar od społeczeństwa ziemi łódzkiej.

- R E K L A M A -

„Żołnierze, obchodzimy dzisiaj doroczne święto Brygady, które jest dla nas wyjątkowym wydarzeniem. Ustanowione zostało dla upamiętnienia bohaterskich czynów żołnierzy niezłomnych, którzy walczyli o niepodległość, a których jest z nami coraz mniej(…)Możecie być dumni, że składacie przysięgę w tym wyjątkowym dniu. Jako żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej kultywujemy i dziedziczymy tradycje powojennych organizacji niepodległościowych, z którymi się utożsamiamy. Podobnie jak żołnierze podziemia jesteśmy głęboko osadzeni w lokalnych społecznościach, z których się wywodzimy” – mówił w przemówieniu do przysięgających płk Paweł Wiktorowicz.

Podczas uroczystości Dowódca terytorialsów wręczył zasłużonym na rzecz 9ŁBOT żołnierzom odznaki pamiątkowe oraz tytuły honorowe Zasłużony Żołnierz Rzeczpospolitej Polskiej z odznaką tytułu honorowego III stopnia.

- R E K L A M A -

Żołnierze 9ŁBOT wraz z żołnierzami wojsk operacyjnych zaangażowani są w działania przeciwkryzysowe w walce z pandemią, jednocześnie cały czas trwa nabór nowych kandydatów do służby w szeregach terytorialsów.
- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: