(FOTO) Maseczki, dezynfekcja, odstępy – ruszyły kolejne matury w dobie pandemii

Dziś w całym kraju rozpoczęły się matury - jako pierwszy odbył się egzamin z języka polskiego. W związku z pandemią koronawirusa w szkołach obowiązuje reżim sanitarny.

Kutnowskie szkoły tuż przed rozpoczęciem egzaminów maturalnych opublikowały w mediach społecznościowych zdjęcia abiturientów, którzy dziś zmierzą się z egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym.

- R E K L A M A -

Egzaminy maturalne będą przeprowadzane zgodnie wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i Ministerstwo Edukacji i Nauki, a zatwierdzonymi przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Są one zbliżone do obowiązujących w marcu podczas próbnych egzaminów maturalnych i próbnego egzaminu ósmoklasisty, a także do tych, które obowiązywały na egzaminach w ubiegłym roku. Zapisano w nich, że na egzamin może przyjść wyłącznie osoba bez objawów chorobowych kompatybilnych z objawami COVID-19. Zasada ta obowiązuje zdających, nauczycieli, egzaminatorów, obserwatorów, pracowników szkoły i innych osób zaangażowana w przeprowadzanie egzaminu. Na egzamin nie może przyjść osoba przebywająca w domu z osobą w izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.

- R E K L A M A -

Od tej reguły będą dwa wyjątki: osoba, która przechorowała COVID-19 (jest ozdrowieńcem), a także osoba zaszczepiona przeciwko COVID-19 (przyjęła wszystkie przewidziane procedurą dawki danej szczepionki), może przyjść na egzamin, nawet jeżeli przebywa w domu z osobą w izolacji bądź na kwarantannie. Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających lub po podejściu zdających do stanowiska egzaminacyjnego podczas egzaminów zawodowych.

Więcej o panujących restrykcjach można przeczytać tutaj >

zdjęcia: LO „Staszic”, LO „Dąbrowszczak”,

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: