(FOTO) Starosta wręczył nagrodę. Otrzymał ją wyjątkowy artysta

Dziś Starosta Kutnowski Daniel Kowalik w towarzystwie Tomasza Walczewskiego - Członka Zarządu Powiatu Kutnowskiego, Iwony Kacy - dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Kutnie oraz Inspektor Barbary Znajewskiej - Tomczak miał zaszczyt wręczyć Nagrodę Starosty Kutnowskiego za 2019 rok Andrzejowi Wojtczakowi - kutnowskiemu malarzowi i rzeźbiarzowi.

Dziś Starosta Kutnowski Daniel Kowalik w towarzystwie Tomasza Walczewskiego – Członka Zarządu Powiatu Kutnowskiego, Iwony Kacy – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Kutnie oraz Inspektor Barbary Znajewskiej – Tomczak miał zaszczyt wręczyć Nagrodę Starosty Kutnowskiego za 2019 rok Andrzejowi Wojtczakowi – kutnowskiemu malarzowi i rzeźbiarzowi.

- R E K L A M A -

Nagroda została wręczona za całokształt twórczości artystycznej oraz za działalność na rzecz promocji Powiatu Kutnowskiego. Niezmiernie mi miło jest wręczyć Panu tę nagrodę. W imieniu całego urzędu oraz wszystkich mieszkańców Powiatu chciałbym Panu serdecznie podziękować za godne reprezentowanie naszego regionu na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej – mówił podczas uroczystości Starosta Kutnowski Daniel Kowalik.

Andrzej Wojtczak urodził się i wychował w Kutnie. Z wykształcenia jest ślusarzem-mechanikiem. Już w szkole podstawowej ujawniły się jego zdolności plastyczne i wrażliwość na sztukę. Jako dorastający chłopiec ulepił głowę z gliny – ten fakt można uznać za pierwsze zmaganie się z kształtowaniem materii. W 1975 roku Andrzej Wojtczak po raz pierwszy publicznie zaprezentował swoje prace na wystawie pokonkursowej w Muzeum w Łęczycy.

- R E K L A M A -

Początkowo wykonywał pojedyncze figurki o słupowej, stylizowanej formie, z płytko wyodrębnionymi i schematycznie modelowanymi elementami. Następnym etapem było tworzenie z nich kompozycji. Tworzące je wówczas postacie charakteryzowały się masywną, bryłowatą sylwetką.

Zasadnicze zmiany nastąpiły po 1985 roku i dotyczyły tematyki prac, ale przede wszystkim odniosły się do warstwy stylistycznej, do sposobu opracowania rzeźb. Rzeźby wykonane w ostatnim okresie odznaczają się coraz większą delikatnością, tworzą wręcz ażurową formę. W zasadniczy sposób zmienił się także sposób opracowania postaci. Przede wszystkim ich sylwetki uległy wysmukleniu. Od wielu lat Andrzej Wojtczak rzeźbi w drewnie lipowym ponieważ, jak uważa artysta, drewno jest „plastyczne” i najlepiej daje się formować.

Andrzej Wojtczak oprócz pamiątkowej tabliczki artysta otrzyma(ł) nagrodę pieniężną w kwocie 5000 zł.







- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: