(FOTO/WIDEO) 1-Majowa konferencja Lewicy w Kutnie. „Zawsze będziemy stać po stronie pracowników”

Dziś w Kutnie odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli Lewicy. Jako, że dziś 1 maja to spotkanie z dziennikarzami dotyczyło Święta Pracy i 17. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Złożono także kwiaty pod pomnikiem poświęconym kolejarzom.

Konferencja odbyła się przy dworcu PKP w Kutnie, obok pomnika poświęconego kolejarzom poległym w walce o wyzwolenie społeczne i narodowe w latach 1939 – 1945. Jako pierwsza głos zabrała kutnowska posłanka Lewicy, Paulina Matysiak.

- R E K L A M A -

– Zamykamy dziś nasz objazd po miastach województwa łódzkiego. Cieszę się, że jesteśmy w Kutnie, w moim rodzinnym mieście. 1 maja… Święto Pracy. Warto w tym miejscu przypomnieć, że te wszystkie prawa pracownicze, o których dzisiaj mówimy, o których myślimy nie spadły pracownikom z nieba. Oni wszystko to wywalczyli na demonstracjach i strajkach swoją ciężką pracą – mówiła posłanka Paulina Matysiak.

Jak mówiła posłanka „te rzeczy, które często dla nas dziś są oczywistością, takie jak 8-godzinny dzień pracy, prawo do urlopu, prawo do wypoczynku, prawo do wolnych weekendów czy prawo do opieki nad dzieckiem czy płatne zwolnienia jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie były oczywistością”.

- R E K L A M A -

Wiemy doskonale, że także obecnie sytuacja dla wielu z nas pracowników nie jest łatwa, zwłaszcza w trakcie pandemii. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że tylko mocne państwo, silne państwo opiekuńcze jest w stanie stanąć po stronie pracowników. Lewica po stronie pracowników stała od zawsze, stoi i będzie stała. Składamy projekty ustaw, przychodzimy z rozwiązaniami, wprowadzamy poprawki na komisjach i mamy takie rozwiązania, które poprawiają dziś sytuacje polskich pracowników, także tutaj w Kutnie, gdzie wielu z nas pracuje – mówiła kutnowska parlamentarzystka.

Głos zabrał także poseł Lewicy, Tomasz Trela.

- R E K L A M A -

Dla Lewicy najważniejszy jest człowiek. Dla człowieka najważniejsza jest praca, ale dla Lewicy 1 maja od 2004 roku to również symbol. Symbol wejścia Polski do Unii Europejskiej. Wejścia do Unii, którą to Polskę wprowadzała Lewica. Dlatego jest to ważne, aby przypominać, że dzięki temu nasza swoboda, nasze funkcjonowanie, nasza nauka, nasza praca na arenie międzynarodowej stała się zdecydowanie łatwiejsza. Ale dzięki wejściu Polski do Unii Europejskiej otrzymaliśmy też ponad 100 mld euro żywej gotówki na inwestycje. Na inwestycje w Kutnie, w powiecie kutnowskim , w Pabianicach, gdzie dziś byliśmy, czy w Łodzi i Zgierzu. Nie ma miejsca w Polsce, które nie otrzymałoby pieniędzy z Unii – mówił poseł Trela.

Nie zabrakło także tematu związanego z ratyfikacją europejskiego funduszu odbudowy, który od pewnego czasu wzbudza spore kontrowersje i emocje w politycznych kręgach.

Tak jak 17 lat temu Lewica podejmowała z Polkami i Polakami kluczową decyzję odnośnie przyszłości naszego kraju, dzisiaj Lewica, ale również inne ugrupowania polityczne stoją przed kluczową decyzją. Decyzją, czy podejmować wyzwanie o ratyfikacji europejskiego funduszu odbudowy i 250 mld złotych na odbudowę naszego kraju po pandemii i dodatkowych ponad 500 mld na nową perspektywę unijną czy tego nie robić. Kiedy mówimy o odpowiedzialności musimy patrzeć nie na to co dzieje się tu i teraz tylko na to co będzie działo się na naszej polskiej ziemi za 10, 15, 20 lat – dodawał parlamentarzysta.

Podczas konferencji pracownikom służby zdrowia podziękował Michał Pietrzak, koordynator Wiosny Roberta Biedronia w naszym okręgu.

1 maja czyli święto pracy jest doskonałą okazją do tego, by podziękować szczególnie tym, którzy w ostatnim czasie bardzo intensywnie pracują. Mam na myśli tutaj wszystkich pracowników ochrony zdrowia, ludzi, którzy narażają swoje życie, swoje zdrowie już od prawie dwóch lat w tej pandemii ciężko pracując, po to byśmy my czuli się bezpieczniej i byśmy mogli być może za moment do tej normalności wrócić – mówił Pietrzak.

I dodawał: – Dziękujemy wam bardzo za setki godzin, które wypracowujecie co miesiąc, za noce, które zarywacie, za to, że wasze rodziny cierpią, bo długo was nie ma w domu. Dziękujemy wam bardzo i mamy nadzieję, że już niebawem dzięki wam będziemy mogli pozbyć się maseczek i uczestniczyć w pełni w takim życiu rodzinnym, koleżeńskim i społecznym.


- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: