(FOTO) Zasłużony dla regionu, wspaniały człowiek. Ostatnia droga śp. Ludwika Zalewskiego

W dniu 31 marca br. o godz. 14:00 odbyły się uroczystości pogrzebowe ŚP. Ludwika Zalewskiego, W czasie uroczystej mszy świętej, przy zachowaniu środków ostrożności, zasłużonego dla miasta i regionu, wspaniałego człowieka, żegnały władze samorządowe, poczty sztandarowe, druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych, Związku Harcerstwa Polskiego, rodzina, przyjaciele oraz mieszkańcy Żychlina.

Ludwik Zalewski urodził się 6 września 1926 r w Zgierzu. Wczesne dzieciństwo spędził w miejscu urodzenia, następnie wraz z rodzicami przybył do Żychlina, gdzie kontynuował naukę w Szkole Podstawowej Nr 1. W 1938 r. wstąpił do harcerstwa. Od 1940 r. rozpoczął pracę w późniejszych zakładach EMIT.

- R E K L A M A -

W czasie wojny jako łącznik przenosił przez pobliską granicę różne materiały dla walczącego podziemia. Kilkukrotnie zatrzymywany przez Niemców i torturowany. Po wojnie kontynuował naukę w szkole przyzakładowej. Dalsza nauka i praktyka w zawodzie zaowocowała tytułem inżyniera uzyskanym na Politechnice Warszawskiej. Od 1952 r. rozpoczął pracę w szkole, gdzie nauczał nieprzerwanie do 1984 r. z późniejszą pracą na pół etatu.

Jego życiową pasją była historia. ŚP. Ludwik Zalewski gromadził okruchy historii ziemi żychlińskiej i kutnowskiej i popularyzował ją wśród lokalnej społeczności. Był zapalonym, gawędziarzem, który chętnie dzielił się swoją wiedzą z mieszkańcami podczas licznych spotkań i wydarzeń. Był honorowym prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Żychlinie. Za swoje zasługi został odznaczony m.in: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką OSP, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi dla ZHP i OSP, medalem Zasłużony dla Powiatu Kutnowskiego jak również za całokształt działalności społeczno-obywatelskiej, statuetką „Super Puls Żychlina”.

- R E K L A M A -

Cześć Jego Pamięci!

źródło: Gmina Żychlin- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: