reklama
reklama
reklama
reklama

Gmina Kutno dziękowała za plony. „Czuję dumę, jak wygląda nasza mała ojczyzna” (ZDJĘCIA/WIDEO)

Gmina Kutno w niedzielę dziękowała za tegoroczne plony. Dożynki, które odbyły się w Wysokiej Wielkiej obfitowały w wiele atrakcji. Podczas swojej przemowy wójt Justyna Jasińska dziękowała rolnikom za ich pracę i podkreślała, że jest dumna z tego, jak dziś wygląda "nasza mała ojczyzna".

Święto Plonów w gminie Kutno, które odbywało się w tym roku na terenach za strażnicą OSP w Wysokiej Wielkiej, rozpoczęło się od mszy polowej odprawionej przez księdza Krzysztofa Kuśmirka. Następnie głos zabrała wójt gminy Kutno Justyna Jasińska.

- R E K L A M A -

Święto plonów, dożynki to najważniejsze i jedno z najpiękniejszych świat organizowanych w naszej gminie. To okazja, by w szczególny sposób podziękować za całoroczną pracę, kultywowanie tradycji, poszanowanie chleba i bogactwo naszej ziemi. To Wy, korzystając z najnowszych technologii dbacie o naszą ziemię, jednak wciąż widać ogromną potrzebę lepszych i nowszych rozwiązań, dzięki którym możecie być konkurencyjni. Jednak często udowadniacie, że to co polskie jest lepsze. Dziękuję wam (…) To właśnie Wy rolnicy swoją energią i determinacją gwarantujecie bezpieczeństwo żywnościowe w naszym ukochanym kraju. Za co składam wam wdzięczność i uznanie. W tym roku pogoda nam nie sprzyjała. Upały, liczne deszcze i anomalia pogodowe utrudniały pracę. Jednak wy rolnicy daliście radę i udało się zebrać plony – mówiła Justyna Jasińska, wójt gminy Kutno.

Wójt Justyna Jasińska podkreślała również walory gminy Kutno oraz mówiła o rozwoju naszego regionu. „To wyjątkowe miejsce do życia i pracy” – podkreślała włodarz gminy określanej przez wielu jako centrum nowoczesnej Europy.

- R E K L A M A -

W naszej kochanej gminie Kutno mamy dobre ziemie do prowadzenia działalności rolniczej. Korzystne położenie względem największych miast w Polsce i dobrą komunikację z uwagi na obecność autostrad. To wyjątkowe miejsce do życia i pracy, które staramy się sukcesywnie ulepszać. Budujemy drogi, kanalizacje, modernizujemy szkoły i centra życia kulturalnego w różnych częściach naszej gminy. Czuję dumę z faktu jak dziś wygląda nasza mała ojczyzna, a to owoc naszej wspólnej pracy. Cieszę się, że w tym dniu możemy być razem i wspólnie celebrować to piękne święto plonów. Podziwiam przepiękne symbole dożynkowe, wieńce i bochny chleba przyniesione w darze przez sołectwa naszej gminie Kutno. Kochani, życia możemy doświadczyć tylko wtedy, gdy dzielimy się z innymi ludźmi, a podzielona radość jest podwójną radością. Moja radość jest tym większa, że widzę was tutaj z całymi rodzinami. Idąc ku nowemu pamiętacie o obrzędach i tradycjach przekazywanych z pokolenia na pokolenie – podkreślała wójt Justyna Jasińska.

Wójt gminy złożyła także podziękowania wszystkim zaangażowanym w organizację tegorocznych dożynek. Jak mówiła, to praca wielu rąk. Podziękowania popłynęły między innymi do sołtys Karoliny Zajączkowskiej, prezesa OSP Jerzego Konopińskiego i paniom z Kół Gospodyń Wiejskich, starostów dożynek Marzenie Konopińskiej i Adamowi Kwiatkowskiemu. Wójt słowa podziękowania skierowała także między innymi do jego ekscelencji ks. biskupa Andrzeja Dziuby, który swoim patronatem objął tegoroczne święto oraz ks Krzysztofa Kuśmirka za uroczystą mszę w intencji mieszkańców gminy Kutno.

- R E K L A M A -

Warto podkreślić, że dożynki w gminie Kutno patronatem objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Łódzki oraz Marszałek Województwa Łódzkiego.

Po mszy świętej i obrzędach dożynkowych – w trakcie których reprezentacje poszczególnych sołectw przekazały bochny chleba i kosze z kwiatami – rozpoczęła się część artystyczna, w której nie brakowało występów ludowych. Gwiazdą wieczoru była z kolei Marlena Drozdowska, znana m.in. z hitu „Mydełko Fa”.

W trakcie dożynek mieszkańcy mogli skorzystać z wielu atrakcji. Były lokalne specjały od Kół Gospodyń Wiejskich, grill bar, wata cukrowa, popcorn, żurek czy pieczone prosię. Nie brakowało także strefy zabaw dla dzieci. Ponadto pojawił się Mobilny Punkt Szczepień, Punkt Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań oraz stoiska informacyjne KRUS i ŁODR.

RELACJA Z CZĘŚCI ARTYSTYCZNEJ – DOŻYNKI W GMINIE KUTNO 2021

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: