Halo, pomocy… pomoc drogowa potrzebna od zaraz!

Holowanie pojazdu jest trudne. Warto więc zawczasu przemyśleć swoje postępowanie w takiej sytuacji, żeby w razie potrzeby, zachować się tak jak należy i nie narobić sobie większych kłopotów. Jakie są właściwe zasady holowania?

- R E K L A M A -

Złośliwość rzeczy martwych!

Podczas holowania konieczne jest przestrzeganie bardzo wielu zasad, które zapewnią zabezpieczenie pojazdu, jak i innych osób poruszających się po drodze. Każdy kierowca powinien się liczyć z sytuacją, kiedy będzie potrzebował pomocy – w takiej sytuacji bardzo często okazuje się, że holowanie jest jedynym wyjściem na doprowadzenie pojazdu do mechanika. Warto wtedy realnie ocenić swoje umiejętności, często skorzystanie z usług pomocy drogowej jest dużo lepszym wyjściem – zadzwoń po pomoc drogową do Fast-Trans z Poznania. Samochody psują się, dochodzi do kolizji. Kiedy pojazd odmawia współpracy, auto po prostu zepsuło się, konieczne jest szybkie działanie. W takiej sytuacji najważniejsze jest zagwarantowanie bezpieczeństwa sobie, jak i wszystkim innym uczestnikom ruchu. Warto więc zapamiętać sobie kilka podstawowych zasad, których należy się trzymać podczas różnych sytuacji na drodze.

Złote zasady każdego kierowcy

Warto pamiętać, żeby podczas awarii pojazdu poszukać bezpiecznego miejsca i na nie wjechać. Jeżeli to nie jest możliwe – doszło do zdarzenia drogowego, czy awarii i pojazd nie odpala, należy jak najszybciej włączyć oświetlenie awaryjne, a także oznaczyć miejsce zdarzenia. Konieczne jest także zaciągnięcie hamulca ręcznego, co zapobiegnie przypadkowemu przemieszczeniu się pojazdu. W każdym pojeździe obowiązkowo należy przewozić trójkąt ostrzegawczy, który rozłożony za pojazdem ustrzeże innego kierowcę przed wjechaniem w tył uszkodzonego auta. Warto także zachować szczególną ostrożność podczas opuszczania pojazdu – wtedy nietrudno o kolejne nieszczęście, szczególnie jeżeli auto przestało działać na ruchliwej drodze. Jeżeli doszło do kolizji, w której ktoś ucierpiał, zawsze należy powiadomić o tym fakcie odpowiednie służby, dzwoniąc pod numer 112. Jeżeli jednak mówimy o awarii pojazdu, obowiązkiem kierowcy jest jego zabezpieczenie.

- R E K L A M A -

Nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie sami

Jak bezpiecznie holować pojazd?

Należy pamiętać, że holowanie jednego pojazdu przez drugi wymaga dwóch kierowców. Jeżeli doszło do awarii pojazdu niedoświadczonego kierowcy, w takiej sytuacji lepiej, żeby holowanym pojazdem kierowała osoba z doświadczeniem. Warto też połączyć się ze sobą telefonicznie, żeby mieć możliwość kontaktu, jeżeli w obu pojazdach dostępne jest nagłośnienie bluetooth. Jeżeli w pojazdach nie ma nagłośnienia rozmów, należy ustalić sposób porozumiewania się kierowców np. machanie ręką, czy inny znak, który wskaże kierowcy pojazdu holującego np. konieczność zatrzymania się.

- R E K L A M A -

Telefon do pomocy drogowej może się okazać najbezpieczniejszą opcją

Podczas holowania bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniego sprzętu. Przede wszystkim chodzi o linkę holowniczą. Holowane pojazdy należy właściwie oznakować – pojazd uszkodzony powinien mieć przymocowany z lewej strony tylnej szyby trójkąt ostrzegawczy. Konieczne jest także, jeżeli do holowania używana jest linka giętka, zastosowanie odpowiedniej odległości. Najbezpieczniej jeżeli wynosi ona 4 – 6 m, ważne jest też, żeby utrzymywać naprężenie linki holowniczej. Niedopuszczalne jest, żeby linka dotykała drogi, czy zmniejszała się odległość między pojazdami. Dodatkowo linka powinna być oznaczona na przemiennie białą i czerwoną taśmą, alternatywnie może mieć umieszczoną żółtą chorągiewkę pośrodku.

Podczas awaryjnej sytuacji na drodze należy zachować wszystkie środki ostrożności, nawet jeżeli wzywasz profesjonalną pomoc, pamiętaj o rozłożeniu trójkąta ostrzegawczego!

Zasady przepisów ruchu drogowego podczas holowania

W sytuacji, kiedy holujemy pojazd przepisy ruchu drogowego, nieco różnią się od tych obowiązujących ogólnie. Przepisy dopuszczają holowanie pojazdu w terenie zabudowanym z maksymalną prędkością 30 km/h. W terenie niezabudowanym prędkość maksymalna wynosi 60 km/h. Pojazd, który holuje, zawsze musi mieć włączone światła mijania. Jeżeli kierowcy decydują się na holowanie muszą być pewni swoich umiejętności, muszą też zachować czujność i dołożyć wszelkich starań, żeby cała operacja przebiegła bezpiecznie.

Nie zawsze holowanie na lince jest możliwe, zależne jest to od stanu pojazdu – usterek, jakich doznał. W wielu sytuacjach samodzielny sposób holowania przez dwóch kierowców nie jest możliwy. Wtedy konieczne jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy specjalistów. Taki sposób transportu uszkodzonego pojazdu jest bezpieczny dla kierowcy, innych uczestników ruchu drogowego oraz samego pojazdu – na pewno nie zostanie dodatkowo uszkodzony. W razie potrzeby pozostajemy do dyspozycji, zawsze jesteśmy gotowi do działania, zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

PHU “FAST-TRANS”
Santocka 22
60-431 Poznań

telefon: 600 960 987

materiał zewnętrzny

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: