Bakterie Helicobacter pylori (H. Pylori) mogą znajdować się w naszym żołądku i wpływać na to, że doświadczamy nie tylko dyskomfortu, ale również takich problemów, jak wrzody i refluks. Co trzeba o nich wiedzieć i jak sprawdzić, czy jesteśmy zakażeni Helicobacter pylori, czy też nie?
Czym są bakterie Helicobacter pylori?
Bakterie te to gram-ujemne pałeczki, mające kształt przypominający literę U lub literę S. Mają one również biegunowo rozmieszczone rzęski, dzięki czemu mogą poruszać się, i to bardzo sprawnie – ruchliwość tych bakterii określa się jako ponadprzeciętną. Bakterie te, gdy trafią do naszego organizmu, osiedlają się błonie śluzowej żołądka i to właśnie na nią mają duży wpływ.
Należy pamiętać, że pomimo tego, że dla wielu innych bakterii i patogenów, środowisko kwaśne, jakie znajduje się w naszym żołądku, jest skrajnie nieprzyjazne, w tym przypadku jest inaczej, a bakterie Helicobacter pylori czują się w takich warunkach po prostu doskonale.
Czy Helicobacter pylori to powszechny szczep bakterii?
Zdecydowanie tak, specjaliści szacują, że zakażeniem tym szczepem bakterii może być nawet około 60% osób dorosłych. Należy też opamiętać, że najczęściej do zakażenia się bakteriami dochodzi nie w wieku dorosłym, ale w dzieciństwie.
Helicobacter pylori – działanie
Gdy szczep bakterii ulokuje się w błonie śluzowej żołądka, zaczyna ją atakować. Śluzówka pełni rolę ochronną naszego żołądka, jednak gdy działają na nią te bakterii, jej właściwości z czasem się zmniejszają i chroni nasz żołądek po prostu coraz gorzej. W takiej sytuacji na nabłonek żołądka zaczyna działać to, przed czym chroni go śluzówka, czyli kwas żołądkowy.
To właśnie z tego powodu pojawiając się i różnorodne podrażnienia, które mogą prowadzić do dyskomfortu, jednak to nie jedyny problem – takie działanie kwasu żołądkowego na żołądek może prowadzić nawet do wrzodów i innych, poważnych problemów zdrowotnych. Innych objawem działania bakterii Helicobacter pylori może być zapalenia żołądka.
Helicobacter pylori – badanie i wykrywanie
Badanie na obecność tej bakterii warto wykonać wtedy, gdy zaczynają doskwierać nam dyskomforty żołądkowe, mamy problem ze zgagą czy refluksem, jednak również w sytuacjach, gdy bliska nam osoba zbadała się i uzyskała wynik pozytywny.
Najlepszym i najdokładniejszym badaniem w kierunku obecności Helicobacter pylori jest gastroskopia. Podczas badania pobiera się fragmenty tkanek, a następnie bada się je właśnie w kierunku obecności w nich tego szczepu bakterii. W tym przypadku warto zdawać siebie sprawę, że badanie, jakim jest gastroskopia, nigdy nie jest przyjemne, ale nie należy, dla własnego dobra, z tego powodu z niego rezygnować.
Jeżeli nie chcemy jednak na samym początku decydować się na gastroskopię, możliwe jest wykrycie bakterii z pomocą testu z krwi, gdyż bakteria powoduje powstawanie w organizmie konkretnych przeciwciał IgG, których obecność właśnie w taki sposób można sprawdzić. Testy tego typu można zakupić w każdej aptece, często będą kosztowały nie więcej, niż kilkanaście złotych, jednak warto pamiętać, że w przypadku pozytywnego wyniku lub bardzo ostrych objawów, których powodu może być bakteria Helicobacter pylori, warto zdecydować się na gastroskopię.
Czy wiele osób cierpi z powodu Helicobacter pylori?
Nie. Chociaż szacuje się, że około 60% osób dorosłych może być zarażona, szacuje się również, że 9 na 10 osób zarażonych o tym nie wie. Wiele osób zarażonych nie ma objawów, nawet dyskomfortu, nie wspominając o wrzodach czy zapaleniach żołądka, jednak nie można zakładać, że nigdy się one już nie pojawią – wręcz przeciwnie, w takich przypadkach zwłaszcza trzeba dbać o stan naszego żołądka.
Helicobacter pylori – objawy
Bakterie Helicobacter pylori mogą doprowadzić do wrzodów, refluksu, zapalenia żołądka, ale również do dyskomfortu, gazów, bólów brzucha. Oczywiście, powodów, które mogą spowodować powyższe problemy, jest na tyle dużo, że nawet duże ich nasilenie nie musi wskazywać na problem Helicobacter pylori. Biorąc jednak pod uwagę ilość osób dorosłych, które są nosicielami tych bakterii, w przypadku nieustalenia innych przyczyn zgagi czy dyskomfortów w okolicy brzucha, warto postawić na diagnozę w kontekście Helicobacter pylori. W takim przypadku samodzielnie możemy zdecydować się na test z apteki, jednak w przypadku pozytywnego wyniku, konieczna jest konsultacja z lekarzem i potwierdzenie tej diagnozy.