Historyczna wystawa w KDK – „Byli naszymi sąsiadami – kutnowscy Żydzi” [FOTO]

25 plansz z informacjami i zdjęciami przedstawiającymi Żydów mieszkających w Kutnie od środy (1 marca) można oglądać w Kutnowskim Domu Kultury. Wszystko dzięki wystawie pt. „Byli naszymi sąsiadami – kutnowscy Żydzi” przygotowanej przez Bożenę Gajewską.

- R E K L A M A -

Ma ona na celu upowszechnianie ochrony dziedzictwa żydowskiego w Kutnie, przywracanie pamięci o wspólnej przeszłości Polaków i Żydów, kształtowanie postaw tolerancji i empatii, a także umocnienie kontaktów z potomkami kutnowskich Żydów.

Wystawa jest rezultatem zadania publicznego, którego projekt wygrał w konkursie grantowym ogłoszonym przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

- R E K L A M A -

Podczas uroczystego wernisażu nie zabrakło rodzin Żydów mieszkających kiedyś w Kutnie. Wśród nich była m.in. Magdalena Adamiec, wnuczka dr Haliny Rotstein.

Dr Rotstein zginęła w obozie zagłady w Treblince. Pomimo możliwości ucieczki z warszawskiego getta, pozostała ze swoimi pacjentami do końca. Zaoferowane dokumenty, które umożliwiłyby jej ucieczkę, oddała komuś innemu. Wraz z 900 pacjentami oraz 50 pracownikami została wysiedlona w 1942 r. z getta do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady i obozy pracy w Treblince, gdzie została zamordowana. Jej córkę Wandę Albińską i jej rodzeństwo udało się przemycić z getta i zabrać do katolickiego sierocińca.

- R E K L A M A -

Wystawę „Byli naszymi sąsiadami – kutnowscy Żydzi” można oglądać na pierwszym piętrze w bocznym foyer Kutnowskiego Domu Kultury. Będzie dostępna do końca kwietnia. Wstęp jest wolny.

Źródło: UM Kutno- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: