Wiadomości KutnoKutnoHulajnogi w Kutnie, jak poruszać się po mieście i gdzie zostawiać?

Hulajnogi w Kutnie, jak poruszać się po mieście i gdzie zostawiać?

Od połowy września na kutnowskich ulicach można spotkać hulajnogi elektryczne. Zanim jednak wsiądziemy na ten wygodny środek transportu warto znać kilka zasad, które obowiązują poruszających się właśnie tymi pojazdami.

- Reklama -

Na początek warto podkreślić, że przepisy prawa w Polsce nie normują ustawiania hulajnóg na terenach gminnych. Nie mniej korzystający z pojazdów nie powinni naruszać warunków zatrzymania się na chodniku lub korzystania z chodnika.

- Reklama -

Hulajnogi nie wolno zostawiać na środku chodnika. Parkujemy na uboczu dróg, z których korzystają piesi. Nie wolno też gwałtowanie zatrzymywać się na środku ścieżki rowerowej czy chodnika. Naruszenie przez kierującego rowerem, hulajnogą elektryczną lub innym urządzeniem transportu osobistego przepisów o korzystaniu z chodnika lub drogi dla pieszych zagrożone jest karą 200 zł mandatu. Nieprawidłowe miejsce postoju pojazdu to z kolei 100zł kary.

Prawo o ruchu drogowym określa możliwość poruszania się wyżej użytkowników hulajnóg po chodnikach, drogach rowerowych oraz drogach publicznych.

- Reklama -

Przekroczenie prędkości na hulajnodze. Naruszenia, które nie zostały ujęte w taryfikatorze mandatów karnych rozpatrywane są na zasadach ogólnych. Właśnie takim naruszeniem jest przekroczenie dozwolonej prędkości na chodniku, która nie może być większa od prędkości pieszego. Na drodze lub ścieżce rowerowej możemy poruszać się hulajnogą z maksymalną prędkością 20 km/h. Za naruszenie jazdy z dozwoloną prędkością zapłacimy od 200 do 500zł grzywny.

Dlatego apelujemy, z hulajnóg korzystajmy rozsądnie i bezpiecznie.

- Reklama -
reklama

Nie przegap:

reklama

Przeczytaj także inne wiadomości z Kutna i okolic: