reklama
reklama

Idealny materiał na pokrycie dachowe – gont bitumiczny

Z czasem pokrycie dachowe naszego domu zaczyna wyglądać na stare i zużyte. Wiatr i deszcz są dla niego szczególnie szkodliwe, dlatego konieczne jest jego terminowe odnawianie, ponieważ nieszczelności mogą powodować poważne uszkodzenia wnętrza budynku. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pokryć dachowych, ale gonty bitumiczne są nadal jednym z najpopularniejszych i najtańszych rozwiązań w zakresie krycia dachów domów.

- R E K L A M A -

Co to gont bitumiczny?

Gont bitumiczny to jeden z najpopularniejszych rodzajów pokryć dachowych dostępnych obecnie na rynku. Gonty bitumiczne – znane również jako gonty kompozytowe – to standardowe gonty z trzema zakładkami, które są najbardziej przystępne cenowo (ich trwałość nie jest najlepsza) spośród wszystkich dostępnych rodzajów pokryć dachowych.

Gont bitumiczny jest produkowany z podłoża z włókna szklanego, które następnie pokrywa się asfaltem i granulatem ceramicznym. Gonty asfaltowe były pierwotnie wykonywane z papieru organicznego, który został zastąpiony włóknem szklanym w celu zwiększenia trwałości i odporności na ogień.

- R E K L A M A -

Asfalt jest stosowany, ponieważ jest wodoodporny i elastyczny, dzięki czemu doskonale sprawdza się w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak deszcz, grad i śnieg. Granulki ceramiczne chronią przed uszkodzeniami spowodowanymi promieniowaniem UV i nadają gontom bitumicznym kolor.

Czy gont bitumiczny jest szkodliwy?

Gonty bitumiczne składają się z warstwy podkładowej z papy filcowej pokrytej warstwą asfaltu, która pomaga uszczelnić dach. Papa filcowa jest pokryta żwirem, który chroni dach przed działaniem promieni słonecznych. Same gonty są zwykle wykonane z włókna szklanego i pokryte powłoką z granulek mineralnych.

- R E K L A M A -

Chociaż gont bitumiczny ma wiele zalet, w tym niski koszt, ma też pewne wady. Gonty asfaltowe nie są zbyt przyjazne dla środowiska, ponieważ podczas produkcji uwalniają wiele cząsteczek unoszących się w powietrzu i rozpadają się na małe kawałki, które mogą być rozwiewane przez wiatr. Co więcej, na ich trwałość mogą wpływać zmiany pogody i temperatury. Oprócz wad, gonty bitumiczne mogą być również uszkadzane przez szkodniki, które chętnie je zjadają. Dlatego ważną kwestią jest, aby znaleźć dekarza, który wie, jak prawidłowo zamontować dach asfaltowy, ponieważ w razie jakichkolwiek problemów z dachem lub problemów wymagających uwagi w przyszłości, warto zadzwonić po kogoś, kto będzie w stanie prawidłowo rozwiązać problem i przywrócić dobry wygląd dachu, zanim pojawią się jakiekolwiek problemy.

Jakie są zalety gontów bitumicznych?

Przystępność cenowa – zdecydowanie największą zaletą gontów bitumicznych, że mają niską cenę. Nawet wysokiej klasy architektoniczne produkty z gontów bitumicznych kosztują mniej niż większość innych pokryć dachowych, w tym metal i łupek.

Dostępność – gonty asfaltowe można znaleźć w każdym sklepie z materiałami do krycia dachów, a także w większości sklepów budowlanych. Są one również łatwo dostępne w różnych kolorach i różnych kształtach, co ułatwia znalezienie odpowiedniego produktu dla swojego domu.

Jakie wady ma gont bitumiczny?

Niestety, gont bitumiczny ma stosunkowo krótką żywotność, zwłaszcza w porównaniu z pokryciami metalowymi lub dachówkami. W rzeczywistości w optymalnych warunkach gonty bitumiczne wytrzymują zwykle tylko około 20 lat.

Chociaż gonty bitumiczne są dość odporne na uszkodzenia spowodowane żywiołami, a ich montaż jest łatwy, mogą ulec uszkodzeniu w wyniku ekstremalnych zjawisk pogodowych i w razie silnych burz często będą wymagały naprawy lub wymiany. Gonty asfaltowe mają również tendencję do łatwego rozrywania się i rozdarcia, zwłaszcza gdy są mokre. Silny wiatr podczas złej pogody również może powodować uszkodzenia dachów pokrytych gontem bitumicznym.

Kolejną wadą dachów krytych gontem bitumicznym jest to, że gonty mogą z czasem ulegać degradacji na skutek działania promieni ultrafioletowych pochodzących ze światła słonecznego.

Czy warto inwestować w dachówkę z gontu bitumicznego?

Dach to poważna sprawa i jeden z najważniejszych aspektów, które należy rozważyć podczas budowy lub przebudowy domu. Dach chroni nas przed żywiołami, dobrze wygląda i może zwiększyć wartość naszego domu.

Dla wielu właścicieli domów gonty bitumiczne są pierwszym wyborem, ponieważ są niedrogie, łatwe w montażu i dostępne w różnych kolorach. Jeśli więc nie mamy funduszy na pokrycie dachowe z wytrzymalszej blachodachówki, gont bitumiczny będzie dobrym rozwiązaniem.

Artykuł powstał przy współpracy z centrum pokryć bitumicznych https://columen.pl/

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: