reklama
reklama

Ile warto wydać na opony i czym różnią się między sobą klasy opon?

Ogumienie to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego pojazdu. To ono w znacznym stopniu odpowiada za poczucie bezpieczeństwa i komfortu podczas jazdy, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych czy drogowych. Wiele osób stojących przed zakupem nowego kompletu opon zastawia się, czy warto inwestować w ogumienie klasy premium. Czym ono różni się od tańszych odpowiedników?

- R E K L A M A -

Trzy segmenty rynku oponiarskiego

Na rynku oponiarskim możemy wyróżnić trzy segmenty cenowe ogumienia. Pierwszym z nich są opony budżetowe, zwane także ekonomicznymi. Zazwyczaj są to tanie, importowane z Chin modele, spełniające jedynie podstawowe parametry bezpieczeństwa i komfortu. Zdarzają się jednak budżetowe opony europejskiej produkcji – te zwykle mają nieco lepsze właściwości jezdne, jednak powinniśmy mieć na uwadze fakt, że w tej cenie nie powinniśmy spodziewać się cudów. Drugi segment to opony klasy średniej, charakteryzujące się najlepszym stosunkiem ceny do jakości. Szczególnie polecane są one do samochodów miejskich dla osób, które na co dzień nie preferują dalekich tras. Często są one produkowane jako submarki topowych koncernów.

Najlepszym wyborem są opony klasy premium, które notują bardzo wysokie wyniki podczas niezależnych testów bezpieczeństwa, przeprowadzanych przez topowe niemieckie automobilkluby. Po opony z tego segmentu często sięgają właściciele stosunkowo nowych aut osobowych oraz nowoczesnych SUV-ów. To doskonały wybór dla osób ceniących sobie najwyższy komfort jazdy i poczucie bezpieczeństwa. Na uwagę zasługuje fakt, że nie wszystkie modele opon klasy premium muszą kosztować fortunę. Sprzedawcy opon i sklepy internetowe często oferują sezonowe zniżki, dzięki czemu możemy zakupić doskonałej jakości opony po korzystnej cenie.

- R E K L A M A -

Opony klasy premium – które wybrać?

Komplet opon klasy premium kosztuje od 1000 do nawet 4000 złotych. Do tego należy dodać jeszcze usługę wymiany opon w warsztacie wulkanizacyjnym. Po opony z segmentu premium warto jednak sięgać, gdyż podczas ulewnego deszczu czy opadów śniegu, nie mają sobie równych. Pamiętajmy, że ogumienie to zakup na lata, a wybór dobrej jakości opon minimalizuje ryzyko wypadku czy kolizji oraz sprawia, że nie musimy martwić się szybkim zużyciem koła. Zakup opon premium powinni rozważyć zwłaszcza kierowcy, którzy preferują ogumienie wielosezonowe.

W polskich warunkach atmosferycznych, spośród ogumienia premium, doskonale spisują się opony Nokian Tyres. Historia tego fińskiego producenta sięga jeszcze końca XIX wieku – to właśnie Nokian jako pierwszy na świecie zaprezentował konstrukcję opony zimowej. Dziś ogumienie tej marki jest cenione i polecane przez wielu specjalistów związanych z branżą motoryzacyjną. Opony te zachowują świetne parametry jezdne nawet w naprawdę trudnych warunkach atmosferycznych.

- R E K L A M A -

Spośród opon letnich na wyróżnienie zasługuje Nokian Tyres Wetproof. Model ten cechuje się doskonałą przyczepnością podczas jazdy, a przy tym wykazuje dużą wytrzymałość i niskie opory toczenia. Ten ostatni parametr ma ogromne znaczenie, jeśli jesteśmy zwolennikami ekologicznej i ekonomicznej jazdy. W przypadku opon zimowych warto wybrać model WR Snowproof. Dzięki zaawansowanej rzeźbie bieżnika opona dobrze wgryza się w śnieg i błoto pośniegowe, znacząco redukując ryzyko poślizgu. Ponadto ogumienie to dobrze radzi sobie nawet w bardzo niskich temperaturach, zachowując odpowiednią miękkość i trwałość. Opony Nokian Tyres to gwarancja bezpieczeństwa i komfortu jazdy w każdych warunkach pogodowych.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: