REKLAMA
środa, 18, maj 2022
REKLAMA

Inflacja w Polsce wkrótce może przekroczyć 10%. Jak chronić oszczędności?

poniżej dalsza część artykułu

Główny Urząd Statystyczny ogłosił w listopadzie, że inflacja konsumencka w ujęciu rocznym osiągnęła 6,8%. Tak wysokiego wskaźnika nie obserwowaliśmy od 20 lat, a zgodnie z przewidywaniami ekonomistów, w 2022 roku możemy spodziewać się dalszych wzrostów. Spadek wartości pieniądza i rosnące ceny sprawiają, że oszczędności trzymane w bankach nie tylko nie przynoszą zysków, ale w praktyce generują – bardzo już dziś widoczne – straty. Jak można temu zaradzić? Jednym ze sposobów jest inwestycja w metale szlachetne, w tym przede wszystkim w złoto.

Alternatywy dla lokat bankowych

Oprocentowanie lokat i depozytów bankowych jest bezpośrednio skorelowane ze stopami procentowymi. Te od wielu lat są utrzymywane na bardzo niskim poziomie, a przez rok 2020 i dużą część 2021 na poziomie wręcz zerowym. NBP zapowiedziało już podwyżkę stóp (do 1,25%), jednak wciąż nie dogania ona inflacji. Jak łatwo policzyć, 1 000 zł zgromadzone na lokacie lokata oprocentowana na 1,5% przyniesie 15 zł zysku. Jednocześnie inflacja, czyli obniżenie wartości pieniądza „zje” 7% wartości zainwestowanej kwoty (70 zł). Oznacza to zatem stratę na poziomie 5,5%.

poniżej dalsza część artykułu

Aby uzyskać zwrot z inwestycji, osoby dysponujące kapitałem wybierają w obecnych warunkach grunty i nieruchomości. Jak wynika ze statystyk, obecnie nawet 60% mieszkań kupowanych jest za gotówkę. Taki rodzaj inwestowania dostępny jest jednak tylko dla najbogatszych. Sam rynek nieruchomości cechuje się pewnym ryzykiem i niską odpornością na ewentualne kryzysy finansowe. Bezpieczną alternatywą jest rynek metali szlachetnych, głównie złota, ale inwestorzy kupują również srebro, platynę oraz pallad. Kruszce mogą kupić zarówno początkujący, którzy dysponują niewielkim kapitałem, jak i osoby inwestujące setki tysięcy, czy miliony złotych. Przyjrzyjmy się bliżej zaletom inwestycji w złoto.

Sposoby inwestowania w złoto

Współcześnie inwestorzy mogą inwestować na dwa sposoby: wybierając złote monety (monety bulionowe, inwestycyjne) oraz tradycyjne sztabki. Te pierwsze emitowane są przez mennice krajowe na całym świecie. Zwykle nawiązują do symboli narodowych – wśród najbardziej popularnych znajdziemy np. Australijskiego Kangura, Amerykańskiego Orła, Chińską Pandę, czy Kanadyjski Liść Klonowy. Monety tego rodzaju są szeroko rozpoznawalne (dzięki temu łatwo je zbyć), a także trudne do podrobienia (dzięki wyszukanemu zdobieniu i specjalnym mikrozabezpieczeniom). Najpopularniejsze są monety wybijane w masie 1 uncji trojańskiej (1 oz, czyli 31,1 g). Te produkty inwestycyjne można kupić dziś za około 8 000 zł.

poniżej dalsza część artykułu

Złote sztabki z kolei to najbardziej tradycyjna forma inwestowania. Na rynku dostępne są produkty w różnych wariantach wagowych – od zaledwie jednego grama (koszt około 300 zł) do 1 kg (około 250 000 zł – ceny na koniec 2021 roku). Dzięki temu inwestycja w złoto jest możliwa niemal dla każdego, nawet dla osób, które nie mogą zainwestować zbyt dużo.

Zarówno sztabki, jak i złote monety można dziś bezpiecznie nabyć przez internet. Trzeba przy tym pamiętać, by wybrać profesjonalnego dealera – najlepiej takiego, który oprócz sprzedaży w internecie, prowadzi również fizycznie rozumiany sklep. Przykładem jest salon złota inwestycyjnego ASCOIN, który można odwiedzić w Warszawie lub kupić produkty online, korzystając z e-sklepu: https://ascoin.pl/.

Dlaczego warto inwestować w złoto?

  • Ochrona przed inflacją – złoto od wieków charakteryzuje się stabilnością ceny. Jego wartości nie można obniżyć (tak jak na przykład pieniędzy, na przykład przez ich niekontrolowany dodruk). Złoto jest rozpoznawalne na całym świecie i zawsze można je wymienić na dobra odpowiadające jego rzeczywistej wartości.
  • Niezależność od systemu monetarnego i sytuacji gospodarczej państwa – podczas wysokiej inflacji pieniądze tracą wartość (można za nie kupić mniej). Jednocześnie gdy spada wartość pieniądza, wartość złota utrzymuje się na wyjściowym poziomie, a nawet rośnie.
  • Możliwość dywersyfikacji portfela inwestycyjnego – złoto to jedna z najbardziej przewidywalnych inwestycji. Zaleca się, by przynajmniej kilkanaście procent kapitału lokować w tego typu „bezpiecznej przystani”, obarczonych znikomym ryzykiem. Trzeba wiedzieć, że złoto jest ujemnie skorelowane z akcjami i obligacjami – gdy ich wartość maleje, ceny złota rosną.
poniżej dalsza część artykułu

Zasoby metali szlachetnych na świecie maleją, a koszty ich wydobycia są coraz wyższe. Wszystko to sprawia, że ceny złota z dużym prawdopodobieństwem będą rosnąć. Warto także pamiętać, że złoto inwestycyjne (sztabki i monety bulionowe o dużej zawartości czystego kruszcu) jest zwolnione z podatku VAT.

reklama

Warto przeczytać:

reklama