reklama
reklama

Instalacja paneli fotowoltaicznych – czy musimy ubiegać się o pozwolenie na budowę?

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się w naszym kraju nie tylko rosnącym w siłę trendem ekologicznym, ale także wyborem podyktowanym prawem. Kraje Unii Europejskiej zobowiązane są do zwiększania zasobów odnawialnych źródeł energii i to dotyczy także Polski. Dlatego właśnie, coraz więcej Polaków na taką instalację na swojej posesji się decyduje. Generuje to nie tylko oszczędności dla osób wybierających ten system pozyskiwania energii, ale pozwala także odciążyć nieco system oparty o elektrykę węglową.

- R E K L A M A -

Fotowoltaika przynosi wiele korzyści dla gospodarstwa domowego. Przede wszystkim, pozwala na wytwarzanie i magazynowanie energii elektrycznej, która może być wykorzystywana na pokrycie potrzeb energetycznych naszego domu, a jej nadmiar może być sprzedawany dostawcy energii. Sprawia to, że koszta poniesione w związku z montażem instalacji same spłacają się przez kilka lat, a po tym okresie, jesteśmy w stanie generować oszczędności, płacąc mniejsze rachunki za prąd. Zarówno ze względów ekologicznych, jak i ekonomicznych, jest to dobre rozwiązanie.

Zatem, czy potrzebujemy zezwoleń na instalację paneli fotowoltaicznych?

- R E K L A M A -

Kwestia zezwoleń

Prawo w tej kwestii jest jednoznaczne. Instalacje fotowoltaiczne, których moc urządzeń nie przekracza 40kW, nie wymagają zezwoleń budowlanych. Bez przeszkód możemy zatem montować panele fotowoltaiczne zarówno na dachach naszych budynków, jak i jako samodzielne konstrukcje na ziemi. Warto tutaj wspomnieć, że potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego nie przekraczają limitu mocy 10kW. Decydując się na taką instalację, rzadko kiedy będziemy mierzyć się z kwestią ubiegania się o pozwolenia na budowę.


Nieco inaczej sytuacja ma się w przypadku kolektorów słonecznych, czy inaczej zwanych, paneli słonecznych. Ich funkcja jest nieco inna i ma to także przełożenie na kwestię pozwoleń na budowę. Kolektory słoneczne wykorzystywane są do przetwarzania energii słonecznej w cieplną. Jeżeli mowa o ich instalacji, dozwolony jest montaż bez pozwoleń kolektorów wolnostojących (nie przylegających do żadnego budynku, samodzielnych) do mocy 40kW.  W przypadku paneli słonecznych, które montuje się na dachu budynku – zezwolenia na budowę będą konieczne.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: