Jak bezpiecznie nawiązywać nowe kontakty przez sieć? Policjantka rozmawiała z uczniami

W okresie panującej pandemii, dzieci i młodzież spędzają swój czas głównie w domu. Znaczną część tego czasu poświęcają na naukę on line, ale także często porozumiewają się za pomocą internetowych komunikatorów gdzie nawiązują nowe kontakty. Czy to jest bezpieczne i na co młodzież powinna zwrócić uwagę serfując po sieci ? O tym między innymi rozmawiała policjantka z młodzieżą z Zespołu Szkół w Żychlinie korzystając z platformy edukacyjnej przez którą prowadzone są zajęcia w szkole.

W dzisiejszych czasach Internet odgrywa bardzo ważną rolę w życiu człowieka. Jest dla nas przede wszystkim skarbnicą wiedzy, ale musimy pamiętać, że sieć ta niesie też ze sobą wiele zagrożeń. Dla Policji niezwykle ważna jest kwestia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży spędzających czas wolny w Internecie. Dlatego w dobie pandemii policjanci rozmawiają z młodzieżą on line na temat zagrożeń i problemów z którymi się spotykają. 16 kwietnia takie spotkania za pomocą platformy edukacyjnej odbyły się z uczniami Zespołu Szkół w Żychlinie. W zajęciach tych wzięli udział uczniowie z klas 1-3.

- R E K L A M A -

Aby nie stać się łatwym celem internetowego przestępcy, przede wszystkim nie należy podawać o sobie zbyt wielu informacji, w szczególności danych wrażliwych. Nigdy nie wiadomo do końca kto jest po drugiej stronie monitora.

Przypominamy zasady bezpiecznego korzystania z Internetu:

- R E K L A M A -

-nigdy nie podawaj swojego prawdziwego imienia i nazwiska, posługuj się nickiem;

-nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru telefonu i innych tego typu informacji – nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz;

- R E K L A M A -

-nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć;

-jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią, pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej;

-kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej;

-spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne – jeżeli planujesz takie spotkanie pamiętaj, aby zawsze skonsultować to z rodzicami, a na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby.

źródło: KPP Kutno

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: