reklama

Jak czyścić drukarkę laserową – przewodnik

Twoja drukarka pracuje nieprawidłowo? Jakość wydruków uległa pogorszeniu? Przyczyną tego stanu nie musi być awaria. Być może urządzenie wymaga czyszczenia. Jak przeprowadzić ten zabieg samodzielnie?

- R E K L A M A -

Uwaga – zrezygnuj z czyszczenia sprężonym powietrzem

Częstym błędem osób samodzielnie pozbywających się zanieczyszczeń z drukarki jest sięgnięcie po sprężone powietrze. W ten sposób rozrzuca się resztki tonera, kurz, pyły i inne ciała obce po wszystkich wewnętrznych zakamarkach sprzętu. W najgorszym wypadku osad osiądzie na powierzchni wirującego lustra, które odbija światła lasera podczas pracy drukarki. Przedmuchanie urządzenia sprężonym powietrzem może pogorszyć jakość wydruków, a nawet uszkodzić delikatne mechanizmy sprzętu drukującego.

Drukarka laserowa mniej problematyczna w czyszczeniu niż atramentowa

 Tonery do drukarek – niezależnie, czy są to tonery Ricoh, Canon czy HP – nie zasychają. Mają formę stałą i nie mogą wylać się przy montażu czy w czasie użytkowania sprzętu. Zdecydowanie bardziej problematyczne są tusze zasychające we wkładach i dyszach. Czyszczenie drukarki atramentowej okazuje się więc bardziej problematyczne i trzeba przeprowadzać je częściej, podobnie jak wymianę materiałów eksploatacyjnych.

- R E K L A M A -

Tonery są zdecydowanie wydajniejsze niż tusze. Zużywają się później, dlatego rzadziej się je wymienia. Gdzie szukać wydajnych wkładów, gdy w końcu pojemnik zostanie opróżniony? To zależy od producenta. Tonery do drukarek Ricoh znajdziesz na stronie https://www.profibiuro.pl/ricoh-c-85_119.html. W sklepie dostępne są również materiały innych marek. Bogaty wybór ułatwi Ci zamówienie tonera kompatybilnego z posiadanym modelem drukarki.

Samodzielne czyszczenie drukarki laserowej – zrób to dobrze

Do wyczyszczenia drukarki przyda Ci się odkurzacz. To zdecydowanie mniej inwazyjne rozwiązanie niż sprężone powietrze, dlatego że zamiast rozdmuchiwać pyły, wciąga je.

- R E K L A M A -

Czyszczenie drukarki laserowej rozpocznij od odłączenia jej od prądu. Następnie przejdź do odkurzenia podajnika i odbiornika papieru – najpierw wyjmij z nich kartki. Bardzo często to właśnie w tych częściach zbierają się zanieczyszczenia. Otwórz komorę drukarki i wyjmij z niej toner oraz bęben drukujący. Zabezpiecz toner ręcznikiem. Takie zabezpieczenie ograniczy dostęp światła. Dlaczego to takie ważne? Światło może uszkadzać tonery takie jak tonery Ricoh, Canon i inne. Owinięcie wkładu ręcznikiem powinno wystarczyć.

Wnętrze komory trzeba dokładnie odkurzyć. Jeśli odkurzacz nie wciągnie wszystkich zanieczyszczeń, usuń je szczoteczką zębów (koniecznie na sucho). Wyczyść w ten sposób również rolkę pobierającą papier – zachowaj przy tym ostrożność. Całość komory warto przetrzeć bawełnianą ściereczką. Na koniec umieść we wnętrzu urządzenia bęben i toner, a później zamknij klapę.

Czyszcząc drukarkę laserową, warto zachować ostrożność i trzymać się powyższych wskazówek. Wówczas nie uszkodzi się urządzenia i nie pogorszy jego stanu. Pamiętaj, że drukarki laserowe nie wymagają tak częstej konserwacji jak atramentowe. Tonery Ricoh, HP i inne brudzą w mniejszym stopniu niż tusze i nie rozlewają się w komorze. Z tego względu możesz powtarzać czyszczenie drukarki co trzy miesiące albo raz w roku oddać urządzenie w ręce specjalistów.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: