Jak czyścić drukarkę laserową – przewodnik

- przewiń w dół, aby przeczytać resztę artykułu -

Twoja drukarka pracuje nieprawidłowo? Jakość wydruków uległa pogorszeniu? Przyczyną tego stanu nie musi być awaria. Być może urządzenie wymaga czyszczenia. Jak przeprowadzić ten zabieg samodzielnie?

Uwaga – zrezygnuj z czyszczenia sprężonym powietrzem

- przewiń w dół, aby przeczytać resztę artykułu -

Częstym błędem osób samodzielnie pozbywających się zanieczyszczeń z drukarki jest sięgnięcie po sprężone powietrze. W ten sposób rozrzuca się resztki tonera, kurz, pyły i inne ciała obce po wszystkich wewnętrznych zakamarkach sprzętu. W najgorszym wypadku osad osiądzie na powierzchni wirującego lustra, które odbija światła lasera podczas pracy drukarki. Przedmuchanie urządzenia sprężonym powietrzem może pogorszyć jakość wydruków, a nawet uszkodzić delikatne mechanizmy sprzętu drukującego.

Drukarka laserowa mniej problematyczna w czyszczeniu niż atramentowa

 Tonery do drukarek – niezależnie, czy są to tonery Ricoh, Canon czy HP – nie zasychają. Mają formę stałą i nie mogą wylać się przy montażu czy w czasie użytkowania sprzętu. Zdecydowanie bardziej problematyczne są tusze zasychające we wkładach i dyszach. Czyszczenie drukarki atramentowej okazuje się więc bardziej problematyczne i trzeba przeprowadzać je częściej, podobnie jak wymianę materiałów eksploatacyjnych.

Tonery są zdecydowanie wydajniejsze niż tusze. Zużywają się później, dlatego rzadziej się je wymienia. Gdzie szukać wydajnych wkładów, gdy w końcu pojemnik zostanie opróżniony? To zależy od producenta. Tonery do drukarek Ricoh znajdziesz na stronie https://www.profibiuro.pl/ricoh-c-85_119.html. W sklepie dostępne są również materiały innych marek. Bogaty wybór ułatwi Ci zamówienie tonera kompatybilnego z posiadanym modelem drukarki.

Samodzielne czyszczenie drukarki laserowej – zrób to dobrze

- przewiń w dół, aby przeczytać resztę artykułu -

Do wyczyszczenia drukarki przyda Ci się odkurzacz. To zdecydowanie mniej inwazyjne rozwiązanie niż sprężone powietrze, dlatego że zamiast rozdmuchiwać pyły, wciąga je.

Czyszczenie drukarki laserowej rozpocznij od odłączenia jej od prądu. Następnie przejdź do odkurzenia podajnika i odbiornika papieru – najpierw wyjmij z nich kartki. Bardzo często to właśnie w tych częściach zbierają się zanieczyszczenia. Otwórz komorę drukarki i wyjmij z niej toner oraz bęben drukujący. Zabezpiecz toner ręcznikiem. Takie zabezpieczenie ograniczy dostęp światła. Dlaczego to takie ważne? Światło może uszkadzać tonery takie jak tonery Ricoh, Canon i inne. Owinięcie wkładu ręcznikiem powinno wystarczyć.

- przewiń w dół, aby przeczytać resztę artykułu -

Wnętrze komory trzeba dokładnie odkurzyć. Jeśli odkurzacz nie wciągnie wszystkich zanieczyszczeń, usuń je szczoteczką zębów (koniecznie na sucho). Wyczyść w ten sposób również rolkę pobierającą papier – zachowaj przy tym ostrożność. Całość komory warto przetrzeć bawełnianą ściereczką. Na koniec umieść we wnętrzu urządzenia bęben i toner, a później zamknij klapę.

Czyszcząc drukarkę laserową, warto zachować ostrożność i trzymać się powyższych wskazówek. Wówczas nie uszkodzi się urządzenia i nie pogorszy jego stanu. Pamiętaj, że drukarki laserowe nie wymagają tak częstej konserwacji jak atramentowe. Tonery Ricoh, HP i inne brudzą w mniejszym stopniu niż tusze i nie rozlewają się w komorze. Z tego względu możesz powtarzać czyszczenie drukarki co trzy miesiące albo raz w roku oddać urządzenie w ręce specjalistów.

- przewiń w dół, aby przeczytać resztę artykułu -


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutajOstatnio dodane: