Jak prać kurtkę puchową?

Podczas bardzo srogiej zimy jednym z najczęściej używanych ubrań jest kurtka puchowa. Doskonała jest na wyprawy górskie, ale również świetnie sprawdza się na codzienne wyjścia. Puchowa kurtka może służyć nam przez wiele lat, ale pod warunkiem, że będziemy o nią odpowiednio dbać. Puch znajdujący się w kurtce można bardzo łatwo zniszczyć i pozbijać poprzez nieodpowiednie pranie. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób prać ją w domowych warunkach.

- R E K L A M A -

Czy kurtkę puchową możemy uprać w zwykłej pralce?

Oczywiście kurtkę puchową możemy prać w tradycyjnej pralce, choć warto zastanowić się nad oddaniem jej do pralni. Jeżeli mieszkamy w Warszawie, możemy skorzystać usług Washster – pralnia Mokotów, gdyż zwykłe płyny lub proszki, które używamy do codziennego prania, mogą doprowadzić do uszkodzenia kurtki puchowej. Pralkę należy nastawić na niewysoką temperaturę około 30 i 40 stopni. Włączamy niskie wirowanie 600 obrotów na minutę, co powinno w zupełności wystarczyć.

Pranie kurtki puchowej w pralce krok po kroku.

Puchową kurtkę bardzo łatwo możemy odświeżyć. Stosując się do zaleceń podanych poniżej, mamy pewność, że kurtce nie stanie się żadna krzywda.

Na początek należy całą pralkę oczyścić i upewnić się, że nie ma w środku żadnych ostrych przedmiotów. Trzeba umyć dokładnie dozownik na proszek, aby środek przeznaczony do prania puchu nie wymieszał się z pozostałościami innego płynu do prania.

Warto również zapoznać się z wytycznymi od producenta. Na metce kurtki puchowej powinny znajdować się szczegółowe informacje dotyczące prania, do których musimy bezwzględnie się stosować.

Przy kurtce należy zasunąć wszelkie suwaki, pozapinać kieszenie i wywinąć ją na lewą stronę. Może ona się rozpruć podczas wirowania, dlatego trzeba zadbać o to, aby schować wszystkie wystające elementy.

Namaczamy kurtkę i ugniatamy, aby z puchu uciekło całe powietrze. Namoczenie należy przeprowadzić w letniej wodzie, ponieważ zmniejszy to zbicie się wypełnienia podczas prania w pralce. Jeśli zauważymy jakiekolwiek plamy czy zabrudzenia to należy je wyczyścić ręcznie, używając do tego wyłącznie specjalnego preparatu przeznaczonego do kurtek puchowych.

Do bębna pralki warto wrzucić kilka piłeczek tenisowych, ponieważ podczas wirowania razem z kurtką zadbają o to, aby puch nie zbijał się w kłębki.

Na koniec warto wybrać odpowiedni program. W wielu pralkach istnieje specjalny tryb, który przeznaczony jest do prania puchu. Jeżeli nie posiadamy takiego programu to warto postawić na tryb delikatny, który stosujemy najczęściej do prania wełny oraz jedwabiu.

Bardzo ważne jest również to aby uprać kurtkę puchową w jak najniższej temperaturze, sięgającej 30 lub maksymalnie 40 stopni. Trzeba zrezygnować również z mocnego wirowania i po takim praniu w zupełności wystarczy 600 obrotów na minutę, aby bezpiecznie i skutecznie wyżąć kurtkę.

- R E K L A M A -

W jaki sposób suszyć kurtkę puchową?

Bezpiecznymi miejscami, w których można suszyć kurtkę puchową są pralko-suszarka i suszarka bębnowa. Należy pamiętać, że nie wolno jej suszyć w temperaturze wyższej niż 60 stopni Celsjusza, ponieważ doprowadzi to do przypalenia pierza.

Jeżeli nie posiadamy suszarki elektrycznej to musimy wykonać suszenie tradycyjne. Rozkładamy kurtkę na płaskim podłożu w przewiewnym pomieszczeniu. Możemy położyć ją na stojącej suszarce na pranie lub ręczniku rozłożonym na podłodze.

Ważne jest to, aby co kilka godzin rozbijać puch, przewracać kurtkę na drugą stronę i oklepywać. Musimy być świadomi tego, że ręczne suszenie będzie trwało nawet całą dobę.

Istotne jest również to aby nie przyspieszać tego procesu, ponieważ suszenie na kaloryferze, ogrzewanie farelką, czyli suszarką do włosów doprowadzi do zbicia puchu.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: