Jak prawidłowo używać alkomatu?

- poniżej dalsza część artykułu -

Korzystanie z alkomatu to wcale nie taka prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać. Niestety wielu kierowców rezygnuje z zapoznania się z instrukcją obsługi, popełniając przy tym podstawowe błędy. Nieprawidłowe użycie alkomatu może skutkować zniszczeniem sensora lub po prostu zaburzyć uzyskany wynik. Jak prawidłowo korzystać z alkomatu i co należy wiedzieć? Zobaczcie sami!

Alkomat – kto powinien z niego korzystać?

- poniżej dalsza część artykułu -

Profesjonalny alkomat powinien znaleźć się w każdym samochodzie. Urządzenie to pozwoli kontrolować poziom stężenia alkoholu we krwi, dzięki czemu uzyskacie odpowiedź, czy będziecie mogli wsiąść już za kółko. Bezpieczna jazda to bowiem podstawa! Prawidłowo użyty alkomat cechuje się niezawodnością i bardzo wysokim poziomem dokładności. Niekiedy jednak kierowcy zapominają, że na pozór mało istotne szczegóły wpływają na uzyskany wynik. Brak znajomości podstawowej techniki korzystania z alkomatu może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Jak zatem używać alkomatu?

Kalibracja alkomatu – co to jest?

- poniżej dalsza część artykułu -

Zanim jednak przejdziemy do nurtującej was kwestii, pragniemy zwrócić szczególną uwagę na kalibrację alkomatu. Aby wasze urządzenie działało prawidłowo, należy regularnie wykonywać przeglądy. Co poniektórzy producenci oferują darmową kalibrację urządzenia jeszcze podczas trwania okresu gwarancji. Kalibracja alkomatu pozwala dostosować wbudowane oprogramowanie do stanu zużycia czujników. To wymaga oczywiście specjalistycznej wiedzy! Wówczas warto oddać urządzenie do serwisu i poddać je dokładnej kontroli. Tym sposobem uzyskacie pewność, iż alkomat wskaże prawidłowy wynik.

Jak korzystać z alkomatu?

Prowadzenie samochodu po spożyciu nawet małej ilości alkoholu jest wręcz niedopuszczalne. To fakt! Niemniej może zdarzyć się sytuacja, w której będziecie musieli wsiąść do samochodu następnego dnia, nie mając jednocześnie pewności, czy to dobry pomysł. Wówczas z pomocą przyjdzie profesjonalny alkomat, który pozwoli wam sprawdzić poziom alkoholu we krwi. Co istotne, alkomat należy użyć co najmniej po upływie 30 minut od spożycia ostatniej dawki alkoholu. W innym razie uzyskany wynik może okazać się nieprawidłowy, a wy narazicie siebie oraz pozostałych pasażerów na niebezpieczeństwo. Nie o to w tym wszystkim chodzi! Warto dodatkowo przepłukać jamę ustną wodą. Jeśli natomiast na co dzień palicie papierosy, odczekajcie moment. Dym papierosowy może uszkodzić wbudowany wewnątrz sensor lub doprowadzić do rozkalibrowania urządzenia. Stanowczo odradzamy również spożywanie posiłków czy żucie miętowej gumy tuż przed sprawdzeniem stężenia alkoholu we krwi. Czynniki te wpływają na uzyskany wynik! Jak zatem prawidłowo skorzystać z alkomatu?

  • Jeżeli macie pewność, że alkomat nie jest rozładowany ani tym bardziej rozkalibrowany, nie pozostaje wam nic innego, jak go włączyć. Po kilku sekundach powinna wyświetlić się na ekranie informacja sugerująca, że możecie z niego skorzystać. Pod żadnym pozorem nie bawcie się w tym czasie urządzeniem!
  • Z reguły większość alkomatów przeprowadza tzw. automatyczną kontrolę. Proces ten potrwa zaledwie kilkanaście sekund. Tuż po jego zakończeniu będziecie mogli go użyć.
  • Pamiętajcie, by sprawdzić ustnik. Powinien być czysty! Jeśli tak też nie jest, wystarczy przetrzeć go suchą ściereczką. Wówczas alkomat będzie gotowy do przeprowadzenia testu.
  • Na tym etapie należy wziąć głęboki oddech i równomiernie wydmuchać powietrze aż do momentu usłyszenia delikatnego kliknięcia. Zwykle trwa to około pięciu sekund. Na ekranie powinna pojawić się informacja o stężeniu alkoholu we krwi.
- poniżej dalsza część artykułu -

Jak widzicie, prawidłowo przeprowadzone badanie nie powinno nieść ze sobą większych trudności. To jednak nie traktujcie uzyskanego wyniku jako wyroczni, co więcej – badanie warto dodatkowo powtórzyć. Alkomat to urządzenie elektroniczne, które może się pomylić. Jeżeli wasze samopoczucie pozostawia wiele do życzenia, nie wsiadajcie do samochodu!
reklama

Ostatnio dodane:

reklama

reklama