Jak przekonać osobę uzależnioną do leczenia?


Uzależnienia są niestety problemem społecznym. Większość osób ma w swoim bliskim otoczeniu przynajmniej jedną osobę, która znajduje się w szponach destrukcyjnego uzależnienia. Najwięcej osób uzależnia się od alkoholu oraz od substancji psychoaktywnych. Bliscy osób uzależnionych starają się zazwyczaj przekonać je do podjęcia leczenia. W jaki sposób należy jednak to robić?

Uświadom osobie uzależnionej to, że ma problem.

Każdy, kto chce przekonać bliskiego do podjęcia, powinien z nim porozmawiać. Niestety, bardzo często bywa tak, że osoby uzależnione nie zdają sobie sprawy z faktu, iż są uzależnione. Będą więc protestować przeciwko wszelkim próbom nakłonienia ich do leczenia. Bywa i tak, że uzależnieni zareagują śmiechem i stwierdzą, że sami mogą zerwać z nałogiem, jeśli tylko zechcą.


Bardzo ważne jest więc uświadomienie takim osobom tego, że się mylą. Jak jednak należy to zrobić? Warto spróbować zachęcić osobę uzależnioną do notowania tego, jak często ulega nałogowi. Być może, jeśli alkoholik zobaczy, jak wiele alkoholu wypija tygodniowo, uświadomi sobie rangę swojego problemu. Jest to pierwszy krok do podjęcia terapii.

Rozmawiaj rzeczowo i spokojnie.

Rozmowa na temat uzależnienia powinna bezwzględnie przebiegać w spokojnej atmosferze. Warto nade wszystko unikać szantażu emocjonalnego, którym wiele osób posługuje się w rozmowie z osobą uzależnioną. Takie zachowanie nie przyniesie pożądanych rezultatów, a jedynie zirytuje osobę borykającą się z nałogiem. Warto natomiast sformułować rzeczowe argumenty i przedstawić je uzależnionemu. Jeśli nasz bliski jest alkoholikiem, dobrze byłoby uświadomić mu, że niszczy on swoje zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne.


Co więcej, przez uzależnienie cierpią jego relacje zawodowe oraz prywatne. Większość uzależnień oznacza również kłopoty finansowe, które z czasem mogą stać się naprawdę bardzo poważne.

Nierzadko bywa tak, że osoba uzależniona wpada w agresję, jeżeli nie może zdobyć alkoholu lub substancji psychoaktywnej. Jest to bardzo poważne zagrożenie, zwłaszcza jeżeli jej domownikami są małe dzieci oraz osoby starsze. Dobrze byłoby więc uświadomić takiej osobie to, iż krzywdzi ona swych bliskich.

Zaoferuj wsparcie.


Osoba uzależniona, którą chcemy namówić do podjęcia terapii, musi mieć świadomość tego, że będziemy ją wspierać. Wówczas zdecydowanie łatwiej będzie jej przejść przez wszystkie etapy leczenia. Warto pomóc osobie borykającej się z nałogiem wybrać ośrodek, w którym podda się ona leczeniu. Pomocna w wyborze może być strona uzaleznienia-terapia.pl

Niektóre uzależnienia muszą być bowiem leczone w ośrodkach zamkniętych. Nie zawsze jest to jednak konieczne. Jeżeli problem z uzależnieniem nie jest jeszcze zbyt duży, terapia może być prowadzona w warunkach ambulatoryjnych. W takim przypadku konieczne będzie znalezienie doświadczonego lekarza psychiatry oraz psychoterapeuty.

Możemy posiłkować się opiniami w internecie, zarówno o konkretnych specjalistach, jak i o ośrodkach zamkniętych. Dobrze byłoby również zadbać o to, by odwiedzać osobę uzależnioną, jeżeli zdecyduje się ona na terapię w ośrodku. W ten sposób także okazujemy jej niezwykle ważne wsparcie.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Przeczytaj także:


reklama

Ostatnio dodane:

reklama

reklama

reklama

reklama