Jak przelać pieniądze na zagraniczne konto?

Musisz opłacić rachunki w innym kraju? Twoje dzieci studiują zagranicą? Potrzebujesz zapłacić za przedmioty kupione na aukcjach lub w sklepach? A może mieszkasz na obczyźnie i chcesz wysłać pieniądze rodzinie lub znajomym w Polsce? W każdym przypadku musi dojść do transferu środków pomiędzy dwoma państwami.

- R E K L A M A -

CZYM JEST PRZELEW WALUTOWY I ZAGRANICZNY?

Jeśli zamierzasz zlecić przelew na zagraniczne konto (np. za pośrednictwem serwisu Klik-24), dobrze wiedzieć, że przelew walutowy to nie to samo co przelew zagraniczny. Przelew walutowy i zarazem zagraniczny to zamiana jednej waluty w drugą pomiędzy kontami w dwóch różnych państwach np. Jan Kowalski pracuje w Anglii i raz w miesiącu wysyła dla syna ze swojego konta w Barclays funty. Natomiast jego syn otrzymuje złotówki w swoim banku w PKO. Przelew zagraniczny, ale nie walutowy to transfer tej samej waluty pomiędzy dwoma państwami np. Jan Kowalski pracuje w Anglii, raz w miesiącu wysyła dla syna ze swojego konta w Barclays funty, jego syn ma otwarte konto walutowe w banku PKO i także otrzymuje funty.

- R E K L A M A -

Należy pamiętać, że zlecając przelew walutowy, bank przeliczy środki według własnego kursu, jest to pierwsza rzecz, na którą należy zwrócić szczególną uwagę! Natomiast przy przelewach zagranicznych zostanie naliczona odpowiednio wysoka prowizja. O tym czy warto realizować transfery walutowe za pomocą swojego banku czy szukać tańszych alternatywach, przeczytacie poniżej.

SWIFT (BIC)/ IBAN – ABY PIENIĄDZE TRAFIŁY DO ODBIORCY!

- R E K L A M A -

Jeśli w dalszym ciągu myślisz o przelewie międzynarodowym, uzyskanie kodu SWIFT (z ang. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) / BIC adresata będzie warunkiem koniecznym. Nazwy SWIFT / BIC używane są zamiennie. Każdy bank na świecie posiada swój unikatowy kod, gdy go podajemy mamy pewność, że pieniądze dotrą we właściwe miejsce. Kod SWIFT zawiera osiem znaków, niekiedy kod SWIFT ma 11 znaków, ostatnie trzy znaki to oddział banku np. BARCGB22XXX. Kod SWIFT można sprawdzić na stronie internetowej banku lub w wyszukiwarce internetowej.Dodatkowo, jeśli przelewamy pieniądze do krajów EU, Norwegii, Szwajcarii, Lichtensteinu oraz na Węgry numer konta odbiory musimy podać w formacie IBAN (z ang. International Bank Account Number), czyli w formacie międzynarodowym. Numer IBAN składa się z kodu kraju + dwie liczby kontrolne + maksymalnie 30 alfanumerycznych znaków. Polski IBAN będzie składał się zawsze z kodu PL + 26 cyfr np. PL 77 2030 0045 1110 0000 0414 4790. A już na przykład IBAN w Wielkiej Brytanii będzie w formacie GB + 2 cyfry + 4 litery + 14 cyfr np. GB27MYMB23058013068259.

Artykuł partnera

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: