reklama
reklama

Jak rozplątać splątany łańcuszek?

Jeśli łańcuszki i koraliki nie są prawidłowo przechowywane, często mogą się plątać i tworzyć węzły. Mogą być bardzo trudne do rozplątania. Jeśli tak się stanie, nie należy zbyt mocno ciągnąć za biżuterię, ponieważ może się ona rozerwać lub stać się zbyt ciasna. Oto kilka sposobów, które pomogą Ci szybko rozplątać naszyjnik lub koraliki i utrzymać je w nienaruszonym stanie.

- R E K L A M A -

Jak rozplątać splątany łańcuszek?

Pierwsza metoda. Jest to jeden z najbardziej efektywnych sposobów rozplątywania węzłów o różnym stopniu trudności na łańcuchu. Chwyć węzeł kciukiem oraz palcem wskazującym i delikatnie zacznij go zwijać jak balon. Nie spiesz się i nie naciskaj na węzeł, ruch powinien być delikatny. Stopniowo węzeł zacznie się rozluźniać i będzie można go rozplątać nawet palcami. Jeśli łańcuszek jest bardzo cienki i boisz się pociągnąć go palcami, użyj zapałki lub wykałaczki, aby otworzyć poluzowany węzeł. Druga metoda. Będziesz potrzebował trochę oleju spożywczego – rozsmaruj go na węźle, aby każdy węzeł był dobrze naoliwiony. Ułatwi to wyciągnięcie pętli węzła i rozplątanie łańcuszka. Rozwiń naoliwiony węzeł jak balon i jeśli to konieczne, użyj zapałki, aby rozwinąć srebrny łańcuszek. Ważne: po zakończeniu pracy, pamiętaj o odtłuszczeniu biżuterii (np. detergentem). Trzecia metoda. Puder dla niemowląt może z łatwością zastąpić olej – przypudruj „kłopotliwe” miejsca i delikatnie rozepnij łańcuch, rozplątując węzeł palcami. Puder dla niemowląt zmniejsza tarcie między ogniwami, dzięki czemu węzeł się rozluźnia. Najważniejsze to nie spieszyć się! Czwarta metoda. Potrzebne będą igły, szpilki, wykałaczki lub spiczaste zapałki. Możesz nawet użyć spinacza do papieru, jeśli nie masz nic innego pod ręką. Włóż ostre końcówki igieł do środka splątanego obszaru i zacznij delikatnie je wyciągać, aby poluzować węzeł. Gdy wewnątrz węzła pojawi się przestrzeń, zacznij podnosić pętle i poluzuj zacisk jeszcze bardziej. Stopniowo wyciągaj i spłaszczaj złoty łańcuszek. Metoda piąta. Ta metoda wymaga odpowiedniej powierzchni roboczej. Można pracować z łańcuchem na stole lub parapecie, ale wtedy potrzebna jest podkładka ochronna, np. arkusz plastiku lub twarde pudełko. Umieść produkt na powierzchni, wciśnij ostrzejszy koniec śrubokręta w środek węzła. Przyciśnij śrubokręt do powierzchni i zacznij nim kręcić w różnych kierunkach, aby poluzować węzeł. Kiedy pętelki zaczną się rozluźniać, rozwiąż łańcuszek palcami.

Jak dbać o łańcuszki by się nie plątały?

Cienkie łańcuszki nie są najlepszym wyborem dla masywnych wisiorków. Ryzyko jest podwójne: zgubienie zarówno łańcuszka, jak i wisiorka. Obowiązuje zasada: podstawa musi być 1,5-2 razy cięższa od wisiorka. Wydaje się, że nic strasznego się nie stanie, jeśli proporcje nie zostaną zachowane. Jednak jeśli chodzi o codzienną parę wisiorek-łańcuszek, lepiej jest odpowiednio połączyć biżuterię. Jeżeli nosisz łańcuch przez wiele lat bez zdejmowania go, okresowo sprawdzaj stan ogniw. Szczególnie w miejscu, gdzie łączy się z pierścieniem zapięcia. Powinna być wolna od luzów, otarć i wszelkich miejsc, w których metal stał się szczególnie delikatny. Jeśli zapięcie nie jest szczelnie zamknięte i nie łapie, kółeczko łączące łatwo się wysunie, a bransoletka lub łańcuszek zniknie bez śladu.
Jeśli zakładasz bransoletkę próbując wcisnąć w nią rękę, bądź bardzo ostrożny w swoich ruchach. Najmniejszy ruch i linki nie wytrzymają. I tu może być niespodzianka: nie wszystkie łańcuszki i bransoletki nadają się do naprawy. Istnieją specjalne sploty i techniki, które nie mogą być naprawione przez jubilera. Dotyczy to również pustej, lekkiej biżuterii. Ze względu na kontakt z ciałem, łańcuszki wymagają częstszego czyszczenia niż np. broszki. Najlepiej jest czyścić łańcuchy flanelową szmatką co najmniej raz w tygodniu, aby usunąć powierzchniowe zabrudzenia. Dokładniejsze czyszczenie można wygodnie wykonać za pomocą wacika nasączonego środkiem czyszczącym lub wykałaczki. Dzieje się tak, jeśli na łączach zbiera się już brud z kurzu, wydzieliny skórne, resztki kremów czy innych kosmetyków. Wystarczy mała butelka wody z mydłem. Zanurz w nim łańcuch, pozostaw na 10 minut, następnie zamknij szczelnie butelkę i potrząsaj nią przez kilka minut z umiarkowaną siłą. Gumowa biżuteria może być czyszczona ciężką szmatką, ale bez wody. Najlepiej jest używać specjalnych środków do czyszczenia akcesoriów i raz w roku zabierać biżuterię do jubilera, który oceni stan zapięć i stopień ich zużycia oraz doradzi, jak prawidłowo ją pielęgnować. A mycie ultradźwiękowe uczyni cuda dla Twojej biżuterii!

- R E K L A M A -

Triki na rozplątywanie łańcuszków

Nie zostawiaj pudełka z biżuterią w pobliżu leków i kosmetyków. Niewielki procent pary wodnej w powietrzu przyspiesza utlenianie metalu. Każdy łańcuszek najlepiej trzymać w osobnym woreczku lub małym, niedrewnianym pudełku, aby się nie plątał. Inną opcją jest „drzewko jubilerskie”. Idealnym rozwiązaniem jest przechowywanie łańcucha w pozycji wiszącej. Mogą to być drzwiczki pudełka na biżuterię z haczykami, popiersie na biżuterię lub pręt. Nie przechowuj złota w kartonowych pudełkach: biżuteria może zostać uszkodzona przez obecną siarkę, a srebro nie powinno być przechowywane w pudełku wykonanym z drewna, które pochłania wilgoć. Nie należy mieszać bransoletek i łańcuszków z inną biżuterią. Zwłaszcza jeśli mają szlachetne wstawki, ostre lub ażurowe elementy.

Zapraszamy Cię do sklepu internetowego www.ecla.pl

- R E K L A M A -

Znajdziesz w nim wiele pięknej biżuterii na każdą okazję.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: