Jak to wiata śmietnikowa zastąpiła zbiorczy kontener, czyli krótka historia o segregacji odpadów

Lata temu typowym widokiem w pobliżu bloków mieszkalnych był zbiorczy kontener, zazwyczaj nieosłonięty, do którego wrzucano dosłownie wszystko. A w razie deszczu owo „wszystko” dodatkowo potrafiło się zmienić w bliżej nieokreśloną masę. Czasy się zmieniły, pojedyncze, odrapane kontenery zostały zastąpione zbiorem kilku kolorowych. A potem pojawiły się także wiaty śmietnikowe, zaś kontenery przeniesiono waśnie do nich. Jak się okazało – pomaga to zarówno w zachowaniu czystości na osiedlach, jak i w recyklingu zużytych surowców.

- R E K L A M A -

Dlaczego wiata śmietnikowa tak dużo zmienia?

W pierwszej chwili mogłoby się wydawać, że samo wystawienie odrębnych pojemników na różne rodzaje surowców jest wystarczające. Okazuje się jednak, iż nie do końca tak jest.

Przede wszystkim kontenery wystawiane luzem często pozostają uchylone. O ile w przypadku na przykład plastiku to niewiele zmienia, to już z makulaturą jest kompletnie inaczej – w jej przypadku ma to ogromy wpływ na jakość surowca podlegającego później procesowi recyklingowania.

- R E K L A M A -

To jednak nie wszystko. Zauważmy, że w przypadku, gdy część śmieci wyląduje poza kontenerem (z dowolnego powodu, chociażby rozerwanie worka na śmieci w momencie wrzucania do kontenera albo zwykłe przepełnienie), to co wyląduje obok, zwyczajnie psuje estetykę otoczenia. Chyba nikt nie przepada za widokiem śmieci w pobliżu miejsca, w którym mieszka, bądź pracuje. Tymczasem wiata śmietnikowa ogranicza ten problem, po prostu zamykając miejsce na odpady w określonym obszarze. To nie tylko likwidacja problemu z estetyką, to także ochrona przed sytuacją, gdy np. w trakcie złej pogody wiatr mógłby roznieść po okolicy co lżejsze śmieci znajdujące się na górze otwartego pojemnika.

Dlaczego segregowanie śmieci jest tak istotne?

Wiele osób narzeka na sam proces segregowania śmieci i konieczność pakowania ich do osobnych worków. Warto jednak zauważyć, iż dbanie o ten proces przekłada się nie tylko na stan środowiska, ale i na rachunki mieszkańców danej gminy.

- R E K L A M A -

Wynika to z prostego faktu, że liczba śmieci stale rośnie, a wysypiska mają ograniczoną wielkość. Ich rozbudowa negatywnie wpływa na okolicę, a przy okazji wiąże się z kosztami dla gminy – te pieniądze nie biorą się znikąd. Im więcej odpadów uda się poddać recyklingowi, tym mniejsze będą koszty utrzymywania śmieci w aktualnym miejscu i mniejszy będzie problem z chociażby wpływem wysypiska na środowisko w okolicy gminy.

Jednocześnie to, że część surowców wróci do ponownego obiegu, obniży koszta produkcji i związane z tym koszty środowiskowe – co z kolei będzie miało przełożenie na portfele nas wszystkich (a w przypadku środowiska – także na nasze zdrowie).

Jak segregować śmieci?

O ile segregacja szklanych i plastikowych butelek, czy makulatury, nie sprawia nikomu problemu, często można się mocno zastanawiać przy przedmiotach takich, jak puszki po napojach, czy kartony po sokach (z zewnątrz tekturowe, ale w środku jednak nie).

Kilka przydatnych porad na ten temat można znaleźć pod adresem https://www.tygodnikprzeglad.pl/dlaczego-obecnosc-altany-smietnikowej-istotna-segregacji-smieci/ – jednak w praktyce zawsze warto zapoznać się z informatorem danej firmy odpowiedzialnej za wywóz śmieci (zwykle dostępnym na stronach internetowych takiego przedsiębiorstwa). Tu wspomnimy tylko tym, że na przykład tapety lub chustki higieniczne nie powinny lądować w jednym pojemniku ze zwykłym papierem.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: