Jak uniknąć zerwanej śruby mocowania koła? Zainwestuj w dynamometr!

Samodzielna wymiana koła w samochodzie wiąże się z pewnym ryzykiem. Jakim? Otóż bez odpowiednich narzędzi możesz zerwać gwint śruby mocującej koło. Jeśli chcesz uniknąć takich problemów, zainwestuj w dynamometry, które umożliwiają dokręcenie koła
z odpowiednią mocą.

- R E K L A M A -

Przebita opona lub uszkodzona felga to częste problemy kierowców na całym świecie.
W trakcie zakładania koła zapasowego standardowym kluczem do kół może dojść do zerwania gwintu śruby. W takiej sytuacji jedynym wyjściem będzie wezwanie lawety i odholowanie auta do warsztatu. Możesz jednak zapomnieć o takich problemach, jeśli zainwestujesz w klucz
dynamometr do kół.

Jak dokręcić koło kluczem dynamometrycznym? Krótki poradnik

Kiedy już zaopatrzysz się w klucz dynamometryczny, możesz wygodnie wymienić koło
w swoim samochodzie. Pamiętaj jednak, aby nie przekraczać maksymalnych wartości dotyczących siły dokręcenia koła.

- R E K L A M A -

W tym przypadku najlepiej wybrać klucz w przedziale wskazań od 42 do 210 Nm, gdyż moc preferowana moc dokręcenia śrub samochodowych mieści się w przedziale od 110 do 140 Nm. Wykorzystanie klucza tego typu, eliminuje konieczność „skakania” po kluczu celem dokręcenia śrub w piaście samochodu.

Dynamometry – rodzaje i zastosowanie

Wbrew pozorom urządzenie do pomiaru siły nacisku to powszechnie używany sprzęt. Gdzie? Nawet w Twoim domu jako waga umożliwiająca ustalenie wagi ciała. Siłomierze dostępne na rynku dzielimy na dwie podstawowe kategorie, a mianowicie:

- R E K L A M A -
  • Dynamometry mechaniczne – głównym elementem pomiarowym jest sprężyna, która zmieniając swoją długość, podaje wartość siły oddziałującej podstawną w niutonach.
  • Dynamometry elektroniczne – nowoczesny sprzęt, który jest wysoce precyzyjny
    i może wykonywać nawet do 5000 pomiarów w ciągu sekundy. To przekłada się na dokładność realizowanych pomiarów, co jest szczególnie ważne w branży przemysłowej.

Gdzie można spotkać się z zastosowaniem takich urządzeń, jak siłomierze? Sprzęty
do pomiaru siły nacisku są najczęściej wykorzystywane a laboratoriach, zakładach przemysłowych związanych z przetwórstwem żywności, firmach produkcyjnych, a także zakładach mechaniki samochodowej. Oprócz powyższych dynamometry są często wykorzystywane przez geodetów w trakcie realizowania pomiarów i oceny stopnia naprężenia linek pomiarowych.

Ile kosztują profesjonalne siłomierze przemysłowe?

Wysoce dokładne, elektroniczne dynamometry to wydatek nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Rozpiętość cenowa urządzeń dostępnych na rynku jest spora. Wynika to głównie
z kilku parametrów, takich, jak:

  • kierunek pomiaru (nacisk, rozciąganie),
  • maksymalny zakres pomiarowy,
  • częstotliwość pomiaru (nawet do 5000 na sekundę),
  • możliwość zdalnego sterowania,
  • rodzaj dynamometru,
  • producent.

Dynamometry i siłomierze to spory wydatek, szczególnie jeśli chodzi o profesjonalne zastosowania w przemyśle, na produkcji oraz w branży medycznej. W przypadku kluczy dynamometrycznych do kół samochodowych lub silników – koszt zakupu urządzenia to wydatek maksymalnie do kilkuset złotych.

materiał zewnętrzny

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: