Jak uzyskać uprawnienia żeglarza jachtowego?

Żeglowanie po jeziorach to hobby dające wiele satysfakcji. W ten sposób można wypocząć na łonie natury i nawiązać sporo nowych znajomości. Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można zdobyć uprawnienia do sterowania jachtem lub motorówką. Zobacz, w jaki sposób można to zrobić nawet w jeden dzień!

- R E K L A M A -

Zdobycie podstawowych uprawnień żeglarskich nie jest tak trudne, jak mogłoby się to wydawać. Kurs żeglarski może odbyć niemal każdy – wystarczy, że spełnia kryterium wieku. Aby zdać egzamin, musisz zdobyć wiedzę teoretyczną i praktyczną, jednak nie wymaga to wcale żmudnej nauki. Umiejętności niezbędne do zdania egzaminu pozwala zdobyć nawet weekendowy kurs żeglarski. Co obejmuje taki kurs i jak się do niego przygotować?

Kto może zapisać się na kurs?

Nie musisz mieć doświadczenia ani wiedzy technicznej – jedyne kryterium dotyczy wieku osoby, która chce się zapisać na takie zajęcia. Zarówno kurs motorowodny, jak i żeglarski mogą podjąć wszyscy, którzy ukończyli 14 rok życia. Warto go odbyć jak najwcześniej – wtedy szybciej można zacząć zdobywać doświadczenie w żeglowaniu. W przypadku uczniów i studentów obowiązują także zniżki za podejście do egzaminu.

- R E K L A M A -

Gdzie można odbyć kursy żeglarskie i motorowodne?

Warto wybrać odpowiednie miejsce, w którym realizowany jest kurs motorowodny. Zalew Sulejowski zlokalizowany jest w województwie łódzkim, niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego, dlatego będzie najlepszym wyborem dla osób z centralnej Polski.

Ile trwa taki kurs?

W przypadku kursu motorowodnego patent można uzyskać już po jednodniowym szkoleniu. Takie uprawnienia pozwalają na pływanie zarówno skuterami, jak i łodziami motorowymi. Kursy żeglarskie są nieco dłuższe, możesz je odbywać w wybranym trybie. Zajęcia organizowane są weekendowo, popołudniami, przez 10 dni roboczych, lub w formie skoncentrowanego, siedmiodniowego szkolenia. Obejmują one:

- R E K L A M A -
  • zajęcia teoretyczne realizowane na żywo,
  • praktyczny instruktaż żeglarski i naukę niezbędnych umiejętności, jak np. wiązanie węzłów.

Osoby, które mają mało wolnego czasu, mogą odbyć indywidualny kurs żeglarski, w wybranych przez siebie terminach. Możliwe jest również zapisanie się na taki kurs całą rodziną.

Ukończenie kursu pozwala podejść do państwowego egzaminu. Jeśli zakończy się on pozytywnie, kursant otrzymuje uprawnienia – w zależności od rodzaju kursu – żeglarskie lub motorowodne. Warto zdecydować się na szkołę żeglarską, która ma wysoki poziom zdawalności egzaminów. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić czas i pieniądze, ale także daje pewność, że zdobędziesz potrzebną wiedzę i umiejętności.

Czy musisz się przygotowywać do kursu?

Zawsze dobrze jest samodzielnie zgłębić interesujące zagadnienie, jednak nie jest to konieczne. Podczas kursu zostaną Ci przekazane wszelkie informacje potrzebne do żeglowania lub sterowania łodzią. Warto także zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie (najlepiej na miękkiej, płaskiej podeszwie) oraz stosowną do pogody odzież. Zabierz też ze sobą coś do pisania i notatnik.

materiał zewnętrzny

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: