Wiadomości KutnoLifestyleJak wybierać najtańsze części samochodowe?

Jak wybierać najtańsze części samochodowe?

Wybór części samochodowych tylko z pozoru może wymagać się prosty. Na rynku oprócz oryginałów dostępne są także zamienniki stanowiące okazję do oszczędności, jednak nie wszystkie spośród nich prezentują odpowiednio wysoką jakość. W jaki sposób wybierać niezawodne, a jednocześnie najbardziej atrakcyjne cenowo części samochodowe, aby zadbać o swoje auto i nie zbankrutować? Podpowiadamy!

Gdzie szukać części samochodowych?

- Reklama -

Zacznijmy od tego, gdzie kierowcy mogą szukać części samochodowych. Tak naprawdę istnieją trzy możliwości, które można śmiało ułożyć od najbardziej kosztownej do najbardziej oszczędnej.

Autoryzowany serwis obsługi

- Reklama -

Serwisowanie pojazdów w ASO to z pewnością najwygodniejszy wybór. Właściciel zostawia w serwisie swoje auto, a następnie nie przejmuje się zakupem części. Niestety jest to rozwiązanie dla osób, które jednocześnie nie przejmują się zupełnie ceną usługi. Pracownicy ASO do naprawy lub serwisu pojazdu wykorzystają oryginalne części producenta, co daje gwarancję co najmniej przyzwoitej jakości. Niestety jest to jednocześnie opcja najdroższa.

Sklepy motoryzacyjne

Kierowcy, którzy zdecydują się przeprowadzić naprawę na własną rękę lub w wybranym warsztacie samochodowym zyskują w ten sposób możliwość samodzielnego zakupu odpowiednich podzespołów. Wystarczy udać się do sklepu samochodowego lub hurtowni, w których części będą dostępne prawdopodobnie od ręki. Oprócz oryginału w ten sposób można zdobyć także jakościowe zamienniki. Jest to rozwiązanie tańsze, zwłaszcza w przypadku wyboru zamienników, chociaż nie każdy sklep znajdujących się w okolicy jest dobrze wyposażony, a więc zadanie bywa czasochłonne.

Internetowe sklepy motoryzacyjne

- Reklama -

Dzisiaj najpopularniejszym wyborem wśród właścicieli samochodów stają się internetowe sklepy motoryzacyjne. Po pierwsze, w sieci ceny części samochodowych bywają jeszcze bardziej konkurencyjne. Drugi atut stanowi bardzo szeroki wybór. Nie bez znaczenia pozostaje oszczędność czasu i fakt, że w ten sposób odpowiednie podzespoły można kupować praktycznie w całej Polsce i bez wychodzenia z domu.

Wśród sklepów internetowych z częściami samochodowymi prym wiedzie niezależny dystrybutor – Aparts. Wystarczy skorzystać z wygodnej wyszukiwarki, wybrać dokładny model swojego auta, a następnie zdecydować się na jedną z kilku lub kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu propozycji renomowanych producentów części zamiennych.

Jak rozpoznać jakościowe i tanie zamienniki części samochodowych?

Części samochodowe dostępne na rynku różnią się pomiędzy sobą ceną. Z czego to wynika? Przede wszystkim z ich pochodzenia. Najdroższą opcję stanowią oryginalne części samochodowe oznaczone symbolami OE (Original Equipment) lub OEM (Original Equipment Manufacturer). To dość pewny wybór, pod warunkiem, że w danym modelu oryginały spisywały się dobrze, ale jednocześnie najdroższa opcja.

Poza tym kierowcy mają do dyspozycji wariant (OEQ – Original Equipment Quality), czyli zamienniki części o porównywalnej jakości. Analogicznym wyborem są części oznaczone sygnaturą P. W obu przypadkach podzespoły tego typu prezentują jakość co najmniej zbliżoną do oryginału.

Ostatnią możliwość stanowią części AM (Aftermarket). Wśród nich można doszukać się symboli:

  • ZJ – z założenia prezentujące jakość wyższą od oryginału,
  • Z – spełniające normy bezpieczeństwa, chociaż pozbawione certyfikatów jakości.

Wybór zamienników to bardzo opłacalna opcja, zwłaszcza gdy pochodzą od znanego producenta i są nabywane w zaufanym sklepie internetowym.

- Reklama -
reklama

Nie przegap:

reklama

Przeczytaj także inne wiadomości z Kutna i okolic: