Jak wybrać dobre klucze trzpieniowe?

- poniżej dalsza część artykułu -

Rozwój techniki i rozpowszechnienie śrub z otworem na trzpień klucza sprawia, że klucze trzpieniowe to podstawowe wyposażenie każdej współczesnej skrzynki narzędziowej. Klucze i śruby trzpieniowe są wykorzystywane praktycznie w każdej branży. Imbusy i torxy stosuje się w elektronice, elektrotechnice, projektowaniu narzędzi ręcznych, maszyn przemysłowych, w motoryzacji, lotnictwie i marynarce – dosłownie wszędzie. Zalety tego rozwiązania wydają się oczywiste.

- poniżej dalsza część artykułu -

Dzięki nim można stosować śruby, w których łeb ma tylko nieznacznie większą średnicę niż pozostała część śruby. Oprócz tego narzędzie jest o wiele mniejsze niż tradycyjny klucz płaski czy nasadowy, co pozwala na bardziej zwartą zabudowę, co z kolei sprzyja oszczędności miejsca, a ponadto niesie wiele innych korzyści. Nic dziwnego, że klucze trzpieniowe stały się ważnym elementem wyposażenia każdego zawodowego technika i amatora.

Kupujemy klucze trzpieniowe. Na co zwrócić uwagę?

Klucze trzpieniowe to bardzo ważny element wyposażenia, który musi znaleźć się w każdej skrzynce narzędziowej. Bez popularnych imbusów nie złoży się już dziś żadnego mebla. Nawet producenci wyposażenia domów i biur dorzucają odpowiedni zestaw do swoich produktów. To proste klucze trzpieniowe, które umożliwiają złożenie mebli, które przyniósł kurier, ale nie nadają się do realizacji bardziej zaawansowanych zadań. Powodem tego jest fakt, że klucze tego typu to wersja budżetowa. Ich ergonomia powoduje, że praca nie należy do przyjemności.

- poniżej dalsza część artykułu -

Profesjonalne klucze trzpieniowe to zupełnie inna historia. Klucze trzpieniowe dla zawodowców są wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej lub narzędziowej. Mogą być pokryte dodatkową powłoką antykorozyjną. Twarda stal i odpowiednia długość klucza pozwala na skuteczne odkręcanie i dokręcanie połączenia. Przy zastosowaniu dobrych kluczy trzpieniowych połączenie śruby i trzpienia jest idealne, co sprawia, że cała przyłożona siła przekłada się na moment obrotowy, który sprawia, że dokręcanie i odkręcanie śrub staje się proste i bezproblemowe. To jakość pracy, jakiej życzyłby sobie każdy, kto regularnie ma do czynienia z koniecznością obsługi połączeń, w których zastosowano śruby pod klucze trzpieniowe.

Dobre klucze trzpieniowe, czyli jakie?

Dobre klucze trzpieniowe można kupić w zestawach. W razie potrzeby dostępne są też pojedyncze, ale zakup zestawu jest zawsze korzystniejszy. Klucze trzpieniowe w zestawie są oferowane w specjalnych uchwytach do ich uporządkowanego przechowywania. Kupując zestaw, warto zadbać o to, aby był wyposażony w solidny uchwyt, który można wrzucić do skrzynki narzędziowej bez obawy o to, że klucze rozsypią się po jej wnętrzu lub w jej otoczeniu.

- poniżej dalsza część artykułu -

Oprócz tego, wybierając klucze trzpieniowe, warto zwrócić uwagę na ich długość. Krótkie i większe klucze to zawsze problem w czasie pracy ze śrubami dokręcanymi dużym momentem. W przypadku połączeń ze śrubami o najmniejszym rozmiarze długie ramię pozwala wygodnie uchwycić klucz i precyzyjnie dozować siłę, z jaką dokręcamy połączenie.

Długie klucze trzpieniowe to rozwiązanie warte uwagi. Sprawdza się w większości zadań, ale jak to w technice bywa, czasami trzeba narzędzia bardziej kompaktowego. Ewentualny problem z dostępem powoduje, że czasem łatwiej jest pracować pod kątem. Dlatego, kupując nowy zestaw kluczy trzpieniowych, warto zainwestować w model klucza trzpieniowego ze specjalną kulką. To rozwiązanie, które ułatwia dokręcanie i odkręcanie śrub trzpieniowych pod kątem. Wybór kluczy trzpieniowych z kulką sprawia, że zestaw staje się uniwersalny.
reklama

Ostatnio dodane:

reklama

reklamaopen