reklama

Jak wybrać kancelarię do unieważnienia kredytu we frankach?

Dla wielu frankowiczów codzienność obejmuje stres i szukanie rozwiązania problemu. Internet bombarduje nas reklamami podmiotów świadczących usługi w zakresie spraw frankowych czy gwarancjami unieważnienia umowy. Specjaliści zapewniają o prostocie procesu. Jak to wygląda w rzeczywistości?

- R E K L A M A -

Dla wielu frankowiczów codzienność obejmuje stres i szukanie rozwiązania problemu. Internet bombarduje nas reklamami podmiotów świadczących usługi w zakresie spraw frankowych czy gwarancjami unieważnienia umowy. Specjaliści zapewniają o prostocie procesu. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Czym się różnią poszczególne kancelarie? Adwokacka, radcy prawnego, a może frankowa?

Prawda jest taka, że upoważnionym do reprezentowania frankowicza w sądzie może być tylko radca prawny i adwokat. Są to osoby, które odbyły studia magisterskie w dziedzinie prawa, ukończyły trzyletnią aplikację oraz pozytywnie przeszły egzamin zawodowy. Często są oni nazywani profesjonalnymi pełnomocnikami klienta, są to zawody zaufania publicznego. Dodatkowo, adwokat czy radca prawny zatrudniony w konkretnej kancelarii, jest zobowiązany posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC.

- R E K L A M A -

Czy kancelaria frankowa to dobry wybór?

Pierwszym faktem w tym temacie, jest to, że oficjalnie nie ma czegoś takiego jak „kancelaria frankowa”. Słowo kancelaria jest używane w odniesieniu do kancelarii radcowskich, czy adwokackich. Często jednak określenie „Kancelarie Frankowe” jest używane, żeby pokazać, że dany prawnik specjalizuje się w tego typu sprawach. Są to spory związane z kredytami indeksowanymi lub denominowanymi do franka szwajcarskiego.

Niestety często terminy te, przeznaczone do działalności adwokackiej czy radcowskiej używane są przez nieuczciwych przedsiębiorców. Ludzie nie mający z prawem zbyt wiele wspólnego prowadzą „kancelarie prawne” czy „kancelarie frankowe”. W rzeczywistości osoby takie często nie ukończyły aplikacji, a nawet nie posiadają przebytych studiów prawniczych! Konsekwencją tego, jest poziom świadczonych przez nich „usług prawnych”. Często odbiega on od standardu świadczonego przez profesjonalnych adwokatów. 

- R E K L A M A -

Kto ma prawo reprezentować Cię w Sądzie?

W przypadku osób prowadzących „kancelarie frankowe” pod postacią spółki z o.o. lub s.a. taki przedsiębiorca nie ma uprawnień do reprezentowania swojego klienta w trakcie rozprawy. Oznacza to, że sam będziesz musiał głosić swoje twierdzenia i argumenty w Sądzie. 

Adwokat czy radca prawny jest upoważniony do reprezentowania swojego klienta. Mogą reprezentować klientów, w tym zadawać pytania, wskazywać zajmowane stanowisko czy podpisywać pisma procesowe.

Jak wybrać odpowiednia kancelarię?

Często frankowicze zastanawiają się jak wybrać odpowiednią kancelarię. Co wziąć pod uwagę? Na rynku istnieje masa podmiotów, które obiecują pomyślny przebieg sprawy. Jednak trudno jest odróżnić profesjonalne kancelarie od ludzi, którzy kierują się wyłącznie zyskiem. 

Najlepiej zdecydować się na usługi kancelarii adwokackiej bądź radcowskiej. Gwarantuje to, że sprawę poprowadzi profesjonalista, posiadający uprawnienia i wiedzę. Dodatkowo, chroni Cię ubezpieczenie, w przypadku zaniechania lub błędu adwokata. 

Kolejną ważną rzeczą, jest doświadczenie kancelarii w sprawach kredytów frankowych. Warto na pierwszym spotkaniu zadać pytania odnośnie ilości prowadzonych spraw i ile z nich było wygrane. Jednak nie powinno sie kierować się ilością, a jakością. Kancelarie stawiające na ilość, zazwyczaj nie zapewniają indywidualnego podejścia, gdyż klienci są dla nich tylko statystyką. W przypadku profesjonalnych adwokatów, czy radców prawnych taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. 

Pamiętaj! Najlepsze kancelarie dla Frankowiczów:

  • mają obecnie już ponad 300 korzystnych wyroków w sprawach frankowych
  • jawnie publikują na swoich stronach informacje o wygranych
  • podają przebieg sprawy oraz sygnaturę sprawy
  • udostępniają informacje jaki adwokat lub radca prawny prowadzi sprawę
  • prowadzą sprawy frankowe co najmniej od 6 lat
  • nie mają w nazwie sp. z o.o. lub s.a – czyli nie są prowadzone w formie spółek

Następnym czynnikiem, który powinien wpłynąć na Twoją decyzję przy wyborze kancelarii mogą być opinie innych ludzi. Nawet na platformie Google klienci mają możliwość wystawiania opinii, co często przekłada się na jakość usług. Oczywiście im więcej głosów pozytywnych, tym bardziej godny zaufania jest dany podmiot. Można też przejrzeć stronę internetową kancelarii. Jeśli otrzymali kiedyś nagrodę za jakość usług, na pewno się tym pochwalą. Warto też pomocniczo zaczerpnąć wiedzy i zobaczyć czy informacje o kancelarii prezentuje jakiś rzetelny ranking kancelarii frankowych

Warto też zwrócić uwagę na sposób podejścia do klienta. Im bardziej indywidualny, tym lepiej. Zwiększa to pewność, że dany prawnik jest zaangażowany w prowadzenie Twojej sprawy.

Koszty prowadzenia sprawy frankowej

Ostatnią rzeczą przy wyborze kancelarii jest wielkość honorarium. Najważniejsze, żeby koszty były przejrzyste i jasno ustalone w umowie. Trzeba również uwzględnić koszty związane z procesem, o których powinien powiadomić Cię prawnik.

Jaki sposób rozliczania wybrać?

Dla klienta NAJMNIEJ korzystnym sposobem jest rozliczenie oparte tylko o succes fee. Oznacza to, że początkowo klient wpłaca określoną niewielką kwotę dla kancelarii – rządu 100-3000 zł, a reszta wynagrodzenia zostanie wypłacona w przypadku wygrania sprawy. W takim przypadku podmiot reprezentujący Frankowicza nalicza na koniec sprawy gigantyczne wygrodzenie procentowe rzędu nawet 12-20%. Często zdarza się, że wynagrodzenie liczone jest nie tylko od kwoty zasądzonej przez sąd ale także o tzw. obniżenia kwoty kredytu do 0. Wychodzą wówczas z tego sumy sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych.

Najlepiej wybrać doświadczoną kancelarię frankową i standardowe rozliczenie opierające się na wyższej opłacie z góry – jest to zwykle kilka lub kilkanaście tysięcy złotych oraz niewielki procent po wygranej sprawie – zwykle 3-6%. Suma ta powinna być obliczana od zasądzonej kwoty lub też od kwoty wypłaconego pierwotnie kredytu.

Na co trzeba uważać przy wyborze kancelarii do sprawy frankowej?

Pierwszą rzeczą, która powinna zwrócić twoją uwagę, jest to, że profesjonaliści nie gwarantują powodzenia w sprawie. Większość radców prawnych czy adwokatów, ma możliwość określenia jaka jest szansa na wygraną, ale wiedzą, że nie ma możliwości wiedzieć tego na 100%. Jeśli ktoś Ci to obiecuje, potraktuj to jako sygnał ostrzegawczy.

Kolejną rzeczą, która jest warta uwagi, jest to jak będzie wyglądać Wasze pierwsze spotkanie. Sprawy kredytów frankowych są uważane za jedne z najcięższych, więc trzeba się do nich dobrze przygotować. Prawnik powinien zadać Ci wiele szczegółowych pytań, żeby lepiej rozeznać się w sytuacji. W szczególności powinny dotyczyć tego, czy prowadzisz działalność gospodarczą, a jeśli tak, to czy kredyt miał z nią związek. 

partner wydania portal Biznesnews24.pl

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: