reklama
reklama

Jak wybrać odpowiedni zlewozmywak?

Wielu osobom często może się wydawać, że dobór najbardziej prawidłowego zlewozmywaka do swojego mieszkania nie należy do nadzwyczaj trudnych zadań do zrealizowania. W końcu czego więcej moglibyśmy potrzebować poza precyzyjnymi wymiarami swojej szafki kuchennej oraz przewidywanymi rozmiarami zakupywanego przez nas zlewozmywaka?

- R E K L A M A -

W rzeczywistości jednak istnieje wręcz cały ogrom różnorodnych czynników, których ilość nie tylko potrafi wprost przerosnąć człowieka, ale także wymaga bardzo racjonalnego podejścia w celu uzyskania jak najbardziej satysfakcjonującego efektu.

Impulsywny wybór pierwszego lepszego zlewozmywaka może się zakończyć jego nieodpowiednim dopasowaniem lub, co gorsza jego przypadkowym uszkodzeniem podczas montażu, co ściśle uniemożliwiłoby nam jego późniejszy zwrot. Tego typu źle dobrany zlewozmywak może również być w niedalekiej przeszłości sporą udręką w samym korzystaniu z niego, przez co jest prawdopodobieństwo, że poczujemy się zmuszeni do zakupu jeszcze innego modelu. Popełnianie tak prostych, a zarazem tak istotnych błędów często będzie skutkowało utratą sporej ilości naszych pieniędzy, a tego zdecydowanie chcemy jak najbardziej uniknąć.

- R E K L A M A -

W jaki sposób zatem dokonać możliwie jak najbardziej właściwego wyboru zlewozmywaku, aby adekwatnie spełniał on nasze wszystkie wymogi i oczekiwania oraz na jakie detale warto zwrócić swoją szczególną uwagę podczas naszego pierwszego etapu przeglądania dostępnych na rynku ofert? Odpowiedzi na te pytania oraz inne zagadnienia z nimi związane znajdziecie już w naszym artykule.

Według jakich kryteriów powinno się wybierać swój zlewozmywak oraz kran, żeby w jak najmniejszym stopniu narażać swoje plecy na dyskomfort?

Pod żadnym pozorem nie należy lekceważyć aspektów posiadania właściwej ergonomii w przedmiotach codziennego użytku. Skoro mowa o częstym stosowaniu z danych przedmiotów, tyczyć się to również będzie wybieranych przez nas zlewozmywaków, gdyż stosunkowo zawsze będziemy z nich regularnie korzystać przez znaczący okres czasu. Tu też chodzi o naszą wygodę, aby korzystanie z takiego zlewozmywaka nie było dla nas uciążliwe, a wręcz żeby należało do tego rodzaju rzeczy przyjemnych lub nawet w pewien sposób satysfakcjonujących. W tym przypadku istotnymi kwestiami do rozpatrzenia jeszcze przed zakupem będą:

- R E K L A M A -
  • Głębokość komory lub komór w zlewozmywakach,
  • Właściwa wysokość szafki, na której mamy zamiar montować zlewozmywak,
  • W jak dużej odległości znajduje się komora lub komory zlewozmywaka od osoby z nich korzystającej,
  • W jak dużej odległości znajduje się kran od osoby z niej korzystającej oraz jak długi jest zasięg wydobywającego się strumienia.

Także, żeby nie musieć się przesadnie schylać nad naszym zlewozmywakiem, również przed zakupem zalecane jest zwrócenie uwagi na czynniki takie jak:

  • Dostosowanie wysokości blatu, na którym przewidujemy montaż zlewozmywaka do naszego wzrostu,
  • Niezbyt duża głębokość komory lub komór w zlewozmywakach, aby uniknąć konieczności ciągłego pochylania się.

W jakich miejscach w kuchni nie zaleca się montażu zlewozmywaka?

Możemy sobie z tego nie zdawać sprawy, ale właściwe umiejscowienie zlewozmywaka w naszej kuchni będzie z pewnością odgrywać bardzo dużą rolę w tym, jak wygodne będzie dla nas korzystanie z tego pomieszczenia. Nieprawidłowe umiejscowienie może spowodować, że na co dzień będziemy mieli do czynienia z doskwierającymi nam niedogodnościami związanymi z niezbyt przemyślanym lub praktycznym umiejscowieniem. W pierwszej kolejności unikajmy montowania naszych zlewozmywaków tuż pod nisko wiszącymi szafkami.

O ile może się to całkiem ładnie komponować z wystrojem pomieszczenia, rozwiązanie takie jest szalenie niepraktyczne i sprawi nam ogromny dyskomfort podczas właściwego korzystania z tego wyposażenia. Też unikajmy umiejscowienia zlewozmywaka tuż obok naszej kuchenki lub płyty indukcyjnej. Podczas zmywania naczyń niewykluczone jest, że jakaś część zabrudzonej wody lub innych substancji dostanie się do gotowanych obok potraw.

Jak się okazuje, instalacja zlewozmywaka w miejscu ściśle sąsiadującym z lodówką lub ścianą również będzie skutkować naszym brakiem wygody. Choć umiejscowienie takie może nam się wydać praktyczne ze względu na ograniczoną ilość przestrzeni w naszej kuchni, zdecydowanie będzie to niezbyt komfortowa opcja, gdy co chwila będziemy się uderzali łokciem w twardą powierzchnię. Unikajmy także ustawiania zlewozmywaka tuż przed naszymi oknami. Nie wykluczone, że takie umiejscowienie nie pozwoli nam na pełne otwarcie okien. Również nie będziemy w stanie przymocować uchwytów na nasze kubki przed zlewem, a podczas mycia pluskająca brudna woda będzie nam co chwila tworzyć plamy na oknach.

Co zrobić, aby uniknąć sytuacji, w której zlewozmywak nie pasuje do szafki, do której powinien domyślnie pasować?

W niektórych przypadkach pomimo zapewnień sprzedawcy, że dany zlewozmywak pasuje do wymiarów naszej szafki, po zakupie może się okazać, że jednak tak nie jest. Bardzo często powodem takich problemów jest istnienie wbudowanych akcesoriów w strukturę zlewozmywaka, przykładowo ociekacz z dozownikiem płynu. W praktyce ciężko jest przewidzieć dopasowanie takiego zlewozmywaka do określonej szafki, stąd mają miejsce takie sytuacje. Zasadniczo jednak podana minimalna szerokość szafki jest sugerowana jedynie dla zlewozmywaków z samym kranem, bez żadnych dodatkowych akcesoriów. Zatem kupując zlewozmywaki z jakimikolwiek dodatkami, zmierzmy ze szczególną dokładnością, ile miejsca taki zlew będzie zajmować, aby potencjalnie nie musieć się zawieść z nieudanego nabytku.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: