Jak wykorzystać AutoCAD nie będąc profesjonalnym projektantem?

Projektowanie wspomagane komputerowo to metoda usprawniająca wykonywane dotychczas odręcznie rysunki techniczne. Dzięki programom takim jak AutoCAD przygotowanie różnego rodzaju projektów zajmuje mniej czasu. Czy program ten jest przydatny nie tylko profesjonalnym projektantom? Do czego można wykorzystać AutoCADa w życiu prywatnym?

- R E K L A M A -

AutoCAD w codziennym życiu, może okazać się przydatnym narzędziem, które usprawnia i udoskonala etap projektowania. Opanowanie obsługi tego programu umożliwi, przygotowanie projektów nawet przez osoby, które są pozbawione talentu do rysowania. Dzięki wykorzystaniu tego programu, możemy tworzyć rysunki techniczne, za pomocą idealnych linii o precyzyjnie określonych grubościach. Ogólne określenie przygotowania projektów nie wskazuje jednoznacznie na to, jak w wielu różnych zadaniach w życiu prywatnym może przydać się AutoCAD.

Jeśli chcielibyśmy usprawnić wykonywanie rysunków technicznych wykorzystywanych w naszych prywatnych przedsięwzięciach, to jak najbardziej warto rozważyć wykorzystanie dedykowanego oprogramowania komputerowego. Do opanowania podstaw wcale nie potrzebujemy ukończonych studiów inżynierskich, wystarczy książka lub kurs AutoCAD, aby ułatwić sobie pracę nad autorskimi projektami stosowanymi np. w swoim życiu codziennym.

- R E K L A M A -

Przygotowanie szybkiego odręcznego szkicu, który przedstawiać będzie wizje projektu domu jednorodzinnego, może być kłopotem dla wielu osób. Szczególnie tych, których los nie obdarował wyjątkowym talentem plastycznym, albo zwyczajnie nigdy nie mieli okazji nabrać wprawy w rysowaniu prostych kresek. Brak zachowania właściwych proporcji, zasad perspektywy, krzywe linie i okazuje się, że to co powstało na kartce do niczego się nie nadaje. A już na pewno w niczym nie przypomina obrazu jawiącego się tylko w głowie autora.

Z drugiej strony mamy program, wykorzystywany do wykonywania projektów technicznych na całym globie. Jednak AutoCAD jest rozbudowany o różne funkcje, a o nauce jego obsługi słyszy się opinie, że nie jest dziecinnie prosta. I tutaj należy zwrócić uwagę, że prawdą jest to, że AutoCAD oferuje wiele możliwości, a opanowanie zaawansowanych opcji programu może nie być łatwe. Ale w przypadku wykonywania uproszczonych rysunków technicznych, będziemy używać najbardziej podstawowych narzędzi, co nie powinno nikomu sprawić najmniejszego problemu.

- R E K L A M A -

Projekt ogrodu

Skoro w AutoCADzie możemy wykonać prosty rysunek domu, to przy okazji warto pamiętać o ogrodzie. Przestrzeń tą także zaprojektujemy przy użyciu programu i podobanie jak w każdym innym projekcie pozwoli zaoszczędzić to czas. Ale im bardziej złożony rysunek, tym widoczniejsze będzie to, jak bardzo pomocne jest łatwe zachowywanie proporcji, perfekcyjnie proste kreski, możliwość wymazania elementów bez pozostawionego po nich śladu na kartce.

Przygotowanie planu rozmieszczenia poszczególnych elementów w ogrodzie, będzie wymagało odrobiny czasu, ale wciąż będzie on krótszy niż gdybyśmy próbowali przygotować rysunek odręcznie

Aranżacja wnętrz,

Planując wykonanie remontu mieszkania, czy nawet wymiany mebli, możemy w prosty sposób przygotować projekt dla nowych aranżacji pomieszczeń. Wykorzystując program do rozrysowania możliwych opcji rozmieszczenia mebli w pokoju, łatwe będzie zamienianie ze sobą poszczególnych elementów na planie. Dzięki temu, możemy łatwo stworzyć wizualizacje dla kilku różnych układów, co ułatwi wybranie najlepszej możliwej opcji.

Projektowanie mebli

Program AutoCAD możemy wykorzystać także do przygotowania rysunków, dla własnych projektów mebli. Oczywiście im większy będzie stopień skomplikowania kształtu, tym bardziej będziemy potrzebować opanowania kolejnych narzędzi oferowanych przez oprogramowanie.

Jeśli więc planujemy wykonać kuchnię na wymiar, ale zależy nam na samodzielnym wykonaniu projektu, to AutoCAD powinien spełnić nasze oczekiwania. Gotowe rysunki, wraz z zamieszczonymi na nich wymiarami możemy przekazać stolarzowi. Nie powinien mieć on żadnych trudności w odczytaniu takiego rysunku. Pozostaje tylko wybrać materiały i niebawem będziemy mogli ocenić efekt finalny naszych starań.

Modele dla drukarek 3d

Na koniec chcemy jeszcze wspomnieć o jeszcze jednym zastosowaniu, jednak z uwagi na konieczność opanowania bardziej zaawansowanych funkcji programu, wymagać będzie większego zaangażowania w naukę. Jeśli uda nam się odkryć w sobie powołanie do tworzenia kreatywnych autorskich projektów, przy użyciu AutoCADa, warto nauczyć się jak tworzyć modele 3d i zainwestować w prostą drukarkę 3d. Jest to ciekawa opcja dla pasjonatów takich rozwiązań. Wymaga jednak znajomości zagadnień technicznych oraz umiejętności właściwych dla tworzenia grafik 3d.

AutoCAD umożliwia przygotowanie gotowego do druku projektu, dla drukarek przestrzennych. Jest to dostępne przez użycie funkcji 3d Print Studio, które jednocześnie dostarczy wszystkie niezbędne narzędzia do wykonania projektu obsługiwanego przez drukarki 3d. Opanowując powyższe zagadnienia otwierają się przed nami nowe możliwości – urzeczywistniania swoich kreatywnych projektów, lub drukowania drobnych przydatnych elementów.

AutoCAD nie tylko dla profesjonalistów

Nie ma żadnych przeciwskazań, aby osoby nie należące do profesjonalnych projektantów CAD, wykorzystywały program do własnych potrzeb. Jedyne przeszkody jakie można napotkać to: konieczność opanowania podstawowej wiedzy i niestety wykupienie licencji. AutoCAD jest programem płatnym, choć osoby posiadające status studenta, mogą otrzymać darmowy dostęp do niego. Pozostali majsterkowicze, którzy zapragnęli usprawnić swój proces projektowy, muszą zapłacić za dostęp do oprogramowania.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: