reklama
  • Mikołaj Dorożała Sejm

Jak zacząć pracę w HR i gdzie szukać ofert?

HR to jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż. Dostosowanie formy rekrutacji do aktualnych trendów, dopasowanie kandydatów do profili stanowiskowych, dotarcie do osób, które nie poszukują aktywnie zatrudnienia, ale są otwarte na ciekawe propozycje zawodowe – to tylko niektóre z wielu wyzwań stojących przed specjalistami ds. HR. Co zrobić, żeby zacząć karierę w tej ciekawej i pełnej wyzwań pracy? Podpowiadamy.

- R E K L A M A -

Co warto wiedzieć o pracy w HR?

Wydaje Ci się, że praca HR-owca polega wyłącznie na prowadzeniu rekrutacji? To błąd! Pozyskiwanie nowych kandydatów to tylko jedno z wielu zadań specjalistów HR. Do podstawowych obowiązków osoby zatrudnionej na tym stanowisku może należeć także:

  • budowanie zaangażowania pracowników;
  • monitorowanie trendów rynkowych;
  • przygotowywanie raportów i prognoz dla kadry zarządzającej;
  • ocena pracownicza;
  • realizacja strategii personalnej firmy
  • udział w tworzeniu regulaminów i procedur firmowych;
  • outplacement, czyli wsparcie zmiany zawodowej;
  • onboarding pracowników;
  • zarządzanie dokumentacją personalną i naliczanie wynagrodzeń.

Oczywiście trudno oczekiwać, że wszystkimi wymienionymi wyżej działaniami zajmie się jedna osoba. Dlatego coraz więcej firm stawia na outsourcing HR. Dzięki temu może korzystać z wielu rozwiązań, w zależności od aktualnych potrzeb, zamiast tworzyć wewnętrzny dział HR, który generuje spore koszty.

- R E K L A M A -

Nie w każdej firmie i nie w każdym dziale HR obowiązki będą wyglądały tak samo. Będą uzależnione m.in. od wielkości firmy, charakteru jej działalności czy stażu pracy.

Idealny kandydat do pracy w HR – oto podstawowe wymagania

Zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga komunikatywności i łatwości w nawiązywaniu kontaktów. Choć może się to wydawać oczywiste, warto o tym wspomnieć! Trudno wyobrazić sobie na stanowisku rekrutera osobę, która nie potrafi dobrze ocenić kandydata. A jest to możliwe tylko wtedy, gdy potrafi do niego „dotrzeć”.

- R E K L A M A -

Wśród kompetencji twardych należy wymienić przede wszystkim podstawową wiedzę z zakresu prawa pracy oraz psychologii (w niektórych firmach konieczne będzie przedstawienie dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów wyższych na takich kierunkach jak ZZL, psychologia czy socjologia). Od osoby zatrudnionej na stanowisku specjalisty ds. HR wymaga się także umiejętności analitycznego myślenia i dużej samodzielności.

Gdzie szukać pracy w branży HR?

Osoby, które marzą o tym, aby rekrutować pracowników, planować efektywne kampanie i prowadzić szkolenia z budowania wizerunku firmy, często zastanawiają się, jak rozpocząć karierę w branży HR.

Możliwości jest wiele, zarówno dla osób, które stawiają pierwsze kroki w branży, jak i tych, które posiadają już doświadczenie. Wyszukiwarka ofert pracy to popularna, choć niejedyna opcja. Informacje o aktualnych rekrutacjach można znaleźć także na stronach agencji HR, które poszukują specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi zarówno dla współpracujących klientów, jak i do swojej organizacji. Poszukiwania pracy warto rozpocząć od budowania sieci kontaktów np. na portalach zrzeszających pracowników i pracodawców. Dzięki temu można poznać aktualne trendy w branży i zainteresować swoją kandydaturą rekruterów.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://hrk.pl/pl/human-resources

Nie przegap: