Huśtawki ogrodowe to efektowne dodatki do zewnętrznych przestrzeni, które doskonale uświetniają czas spędzany na świeżym powietrzu. Na rynku dostępne są różne ich formy, np. huśtawki ogrodowe wiszące, stojące, a nawet elektryczne! Dobór odpowiedniego modelu powinien być niezwykle przemyślany, gdyż zazwyczaj nie inwestuje się pieniędzy w huśtawkę ogrodową na jeden sezon. Dlatego też należy wziąć pod uwagę kilka aspektów, aby poczuć pełną satysfakcję z użytkowania.
Zastanawiasz się może, na które modele huśtawek ogrodowych zwrócić uwagę w tym roku? Co jest najmodniejsze w tym sezonie? Na te pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.
Szeroki wybór huśtawek ogrodowych na rynku daje ogromne możliwości aranżacyjne. Dzięki czemu każdy z łatwością dobierze ten odpowiedni model, do własnego gustu i potrzeb. Podczas dokonywania wyboru, należy wziąć pod uwagę liczbę osób, która docelowo może jednocześnie korzystać z huśtawki. Kolejnym niezwykle ważnym aspektem jest wiek użytkowników. Kierując się tymi dwoma najważniejszymi wyznacznikami, wyróżnić można następujące rodzaje huśtawek ogrodowych:
- huśtawki ogrodowe typu “bocianie gniazdo” – są to huśtawki o charakterystycznym kształcie. Idealnie sprawdzają się dla dzieci i osób młodych. Te modele umożliwiają kołysanie się we wszystkich kierunkach, natomiast jest to na tyle bezpieczne podczas użytkowania, że często rodzice decydują się kołysać w nich nawet niemowlaki,
- huśtawki ogrodowe typu “cocon” – zazwyczaj to jednoosobowe modele, natomiast zdarzają się także warianty dla dwojga, z podwójnym siedziskiem. Te huśtawki już od kilku lat królują w wielu polskich ogrodach i tarasach, zachwycając swoją formą. Te zwisające kosze są wygodne i bezpieczne dla dzieci, jak również dla osób dorosłych,
- huśtawki dla dzieci – przypominają wersje dla dorosłych, natomiast są wyposażone w specjalne zabezpieczenia,
- huśtawki dla dorosłych – zazwyczaj gwarantują miejsce dla kilku osób, co zdecydowanie sprzyja przyjemnemu kołysaniu w towarzystwie. Dzięki możliwości jednoczesnego korzystania z huśtawki przez więcej niż jedną osobę, to posiadają one powiększony rozmiar, dlatego też zalecane jest ustawienie takiej huśtawki w przestronnej części ogrodu, czy tarasu.
Huśtawka ogrodowa – TOP 3 najmodniejszych modeli tego sezonu
W sklepie internetowym Ogrodolandia znaleźć można najpopularniejsze modele huśtawek ogrodowych, produkowanych z najwyższej jakości materiałów. Są one odporne na oddziaływanie niekorzystnych czynników atmosferycznych, takich jak promieniowanie słoneczne, wilgoć czy też wahania temperatury. Dlatego też są bardzo często rekomendowane przez wielu użytkowników. W czołówce najpopularniejszych modeli w tym roku, są następujące modele huśtawek:
Numer 1 – Aluminiowa huśtawka ogrodowa Sottenville – posiada aluminiową konstrukcję, polakierowaną na biały kolor. Jest ona niezwykle wytrzymała i odporna na czynniki atmosferyczne. Nie wymaga impregnacji, ani pielęgnacji. Podwieszana kanapa gwarantuje miejsce dla trzech osób, tworząc idealną przestrzeń do wypoczynku w towarzystwie. Wypełniają ją poduszki w kolorze niebieskim, które efektownie kontrastują na tle jasnego stelaża.
Numer 2 – Huśtawka PALMA (kosz na pałąku) – to typowa huśtawka typu “cocon”. Zachwyca swoją niepowtarzalną formą i kształtem. Posiada stabilny stelaż, jak i możliwość regulacji wysokości. Dzięki czemu mogą z niej korzystać dzieci, jak i osoby starsze. Wnętrze kosza wypełniają miękkie poduszki, gwarantujące komfort spoczynku. Ten model huśtawki jest jednoosobowy. Niewielkie rozmiary huśtawki PALMA sprawiają, że można ją ustawić na balkonie, tarasie oraz w każdym innym dowolnym miejscu, wedle potrzeb.
Numer 3 Huśtawka metalowa rozkładana BARI – to typowo rodzinny model. Gwarantuje miejsce dla trzech osób, jak również schronienie przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Rewelacyjnie sprawdza się w ogrodzie, przy tym nie zaburzając estetyki całej aranżacji. Spośród wielu jej zalet wyróżnić można funkcję składania, dzięki której podczas okresu jesienno-zimowego można ją z łatwością przechować, nie marnując przy tym przestrzeni. Huśtawka ogrodowa BARI została wykonana ze stali galwanizowanej, pomalowanej metodą proszkową. Wypoczynek na niej to sama przyjemność! Jej wnętrze wypełniają duże, puszyste poduszki, w których można się zatopić i zrelaksować na świeżym powietrzu.
Na zdjęciu rodzinna huśtawka ogrodowa z zadaszeniem.
Jaki rozmiar huśtawki ogrodowej wybrać?
Ustawienie huśtawki ogrodowej w zewnętrznej strefie relaksu nie może polegać na tym, iż zajmuje ona całą przestrzeń użytkową. Huśtawka powinna stanowić jej ozdobę, a nie dominować nad wszystkimi dodatkami. Dlatego też dopasowanie odpowiedniego rozmiaru jest niezwykle istotne. Powinniśmy się zastanowić, jaką część powierzchni chcemy na nią przeznaczyć. W przypadku, gdy dysponujemy tylko niewielkim trawnikiem, zalecane jest zakupienie huśtawki o mniejszym gabarycie, np. modelu jednoosobowego. Z kolei gdy ogród jest bardzo przestronny – wtedy warto zdecydować się na wersję kilkuosobową, rodzinną. Należy także zwrócić uwagę na to, czy huśtawka wymaga mocowania do utwardzonego podłoża.
Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas zakupu huśtawki ogrodowej?
Zdecydowanie na materiał! Wykorzystywane materiały do produkcji huśtawek ogrodowych posiadać mogą odmienne właściwości. Do najbardziej popularnych materiałów zaliczamy:
- drewno – to najpopularniejszy materiał wykorzystywany do produkcji wielu elementów wyposażenia zewnętrznego i nie tylko. Huśtawka z drewna może zostać zamocowana do ramy za pomocą sznura lub łańcuszka. Doskonale wtapia się w aranżacje rustykalne i wiejskie. Natomiast należy pamiętać o odpowiedniej impregnacji tego surowca,
- metal – jest niezwykle trwały i odporny na wszelkie czynniki pogodowe, nie wymaga także impregnacji, ani pielęgnacji. Zazwyczaj huśtawki wykonane z tego tworzywa są ciężkie i często wymagają przytwierdzenia do utwardzonego podłoża,
- tkanina – to huśtawki typu “bocianie gniazdo”, często wyplatane z syntetycznych tkanin, odpornych na rozciąganie. Te modele już od kilku sezonów można zaobserwować w zewnętrznych, jak i wewnętrznych strefach wypoczynkowych.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym Ogrodolandia.pl