REKLAMA
niedziela, 26, czerwiec 2022
REKLAMA

Jaka jest wymarzona pogoda dla rolników?

poniżej dalsza część artykułu

Warunki atmosferyczne zawsze potrafiły zmieniać się w błyskawicznym tempie. Dzisiejszy klimat jeszcze mocniej potęguje to zjawisko. Pogoda jest niezwykle ważna dla wielu grup zawodowych, między innymi dla rolników. Pracownicy tego sektora gospodarki szczególnie życzyliby sobie wymarzonych warunków, które spotykaliby corocznie. Pomimo to temat ten jest bardzo złożony i zależny od wielu czynników, a osoby produkujące żywność muszą być przygotowane na wiele zjawisk – w tym tych nietypowych. Zastanówmy się jednak, jaka jest wymarzona pogoda dla rolników.

Opady deszczu, ale z umiarem

Każdy rolnik pragnie opadów deszczu, ale w odpowiedniej ilości. Umiar to słowo klucz w kwestii warunków atmosferycznych. Deszcz to bardzo pożądane zjawisko, ponieważ praktycznie wszelkie rośliny potrzebują odpowiedniego nawodnienia. W zależności jednak od ich rodzaju różni się ilość wymaganej wody. W końcu nie chodzi o to, aby doprowadzić do suszy. Z drugiej strony, nawet małe podtopienia często okazują się krytyczne dla wzrostu wielu gatunków roślin.

Sporo słońca, lecz ponownie z zachowaniem umiaru

poniżej dalsza część artykułu

Praktycznie na równi z opadami deszczu można umieścić promienie słoneczne. Dzięki nim rośliny szybciej się rozwijają. Problem pojawia się jednak w sytuacji, gdy przez kilkanaście dni pogoda jest niezmienna. W takim wypadku ziemia bardzo szybko wysuszy się, co znacznie skomplikuje pracę rolnikowi, zmuszając go chociażby do dodatkowego nawadniania. Odwracając sytuację, brak słońca to równie fatalna pogoda dla rolników – wszyscy w końcu wiemy, jak promieniowanie UV jest istotne dla wszelkiej roślinności.

Brak występowania silnych wiatrów

Nie ma nic gorszego w tym sektorze gospodarki niż silne wiatry. Porywy przekraczające już 60-70 kilometrów na godzinę mogą wyrządzić sporo krzywdy w otwartych przestrzeniach, a co dopiero, gdy wartości te przekraczają 100 km/h. Największą trudność w takich przypadkach stanowi brak możliwości przeciwstawienia się przed tym zjawiskiem. Gdy jest dużo słońca – można częściowo zrekompensować to podlewaniem. Natomiast w przypadku wichury człowiek nie ma szans na skuteczną walkę z żywiołem. Z tego względu najlepsza pogoda dla rolników to taka, w której nie występują żadne wichury.

poniżej dalsza część artykułu

Podsumowując, pogoda dla rolników powinna być jak najbardziej zrównoważona. Dotyczy to zarówno opadów atmosferycznych, jak i promieni słonecznych. Silnego wiatru należy jednak bezwzględnie unikać, bo może przynieść wyłącznie szkody.

reklama

Warto przeczytać:

reklama