Jakie cechy powinna mieć nowoczesna hala magazynowa

Jednym z podstawowych obiektów wykorzystywanych przez przedsiębiorstwa należące do wielu różnych branż jest magazyn. To właśnie w nim gromadzone są materiały i półprodukty używane w procesie produkcyjnym lub gotowe produkty, które trafiają do odbiorców. Stworzenie idealnego zaplecza magazynowego to niełatwe zadanie, dlatego warto dowiedzieć się, czym powinna charakteryzować się nowoczesna hala magazynowa.

- R E K L A M A -

Czym są hale magazynowe i jak się je tworzy

Zgodnie z definicją hale magazynowe przeznaczone są do przechowywania różnego rodzaju towarów. W przeciwieństwie do hal produkcyjnych obiekty te nie są projektowane do tego, by stale przebywali w nich ludzie, co przekłada się na mniejsze wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Mniejsze wymagania stawiane tego rodzaju konstrukcjom nie oznaczają wcale, że ich projektowanie jest łatwiejsze. Idealnie zaprojektowana hala magazynowa musi zapewniać odpowiednią ilość miejsca do składowania towarów, być dostosowana do ich specyfiki, a także wyróżniać się trwałością i funkcjonalnością.

Projektowanie to jeden z najważniejszych etapów powstawania hal magazynowych. Osoba zajmująca się tworzeniem konstrukcji musi zaprojektować obiekt, który będzie zgodny z obowiązującymi przepisami i normami, a jednocześnie będzie spełniał wszystkie oczekiwania inwestora. Na tym etapie bierze się pod uwagę podstawowy parametr, jakim jest wielkość hali. Projektant na podstawie informacji dotyczących specyfiki towarów, które będą przechowywane, wybiera optymalne systemy magazynowania, a także wyznacza ilość ścieżek komunikacyjnych. 

- R E K L A M A -

W kolejnym etapie projektowane hale magazynowe są optymalizowane pod względem konstrukcyjnym. Wybierany jest typ ścian, dachu, a także ilość drzwi, doków i bram. W zależności od potrzeb i preferencji inwestora wybierany jest system ochrony przeciwpożarowej, a także systemy wentylacji i ogrzewania, umożliwiające utrzymywanie pożądanej wilgotności i temperatury wewnątrz magazynu. Istotne znaczenie ma również wybór odpowiedniego oświetlenia powierzchni magazynowej. 

Funkcjonalne, niezawodne i tanie hale magazynowe

Jeszcze do niedawna największą popularnością cieszyły się tradycyjne hale murowane. W ostatnim czasie inwestorzy coraz chętniej decydują się jednak na stawianie hal stalowych. Hale magazynowe (zobacz https://www.mcmproject.com.pl/hale/magazynowe) budowane w systemach lekkich konstrukcji stalowych są stosunkowo tanie, a także łatwe i szybkie w montażu. Budowa obiektu średniej wielkości przy odpowiedniej kadrze pracowniczej wyposażonej w specjalistyczny sprzęt zajmuje około trzech miesięcy. Co istotne hale montowane są z gotowych prefabrykatów dostarczanych na miejsce budowy. Oznacza to, że w razie potrzeby konstrukcja może być rozebrana  i przeniesiona w inne miejsce, a nawet odsprzedana. Stalowe konstrukcje mogą być w łatwy sposób modyfikowane i rozbudowywane, co znacząco podnosi ich funkcjonalność.

- R E K L A M A -

Konstrukcje stalowe osadzane są na betonowych fundamentach, które zapewniają stabilność całej konstrukcji. Zastosowanie lekkiej obudowy ścian w systemie płyt warstwowych to trwałe rozwiązanie zapewniające odpowiedni mikroklimat we wnętrzu hali. Zobacz więcej informacji o halach stalowych: https://www.mcmproject.com.pl/hale. Pomimo tego, że stalowe obiekty magazynowe charakteryzują się niskim ciężarem własnym, wykazują się dużą odpornością na rozciąganie i działanie innych sił dynamicznych. Dachy zaprojektowane według obowiązujących norm wytrzymują napór śniegu, a także silne podmuchy wiatru. Istotne znaczenie mają również względy estetyczne. Nowoczesne hale magazynowe prezentują się efektownie, a ich wygląd nie zmienia się nawet po wielu latach użytkowania.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: