Jakie lampy schodowe najlepiej wybrać? Praktyczne oświetlenie do domu

Odpowiednio dobrane lampy schodowe nie tylko pozwalają odmienić wnętrze czy poprawić jego funkcjonalność, ale mają też wpływ na bezpieczeństwo domowników.

- R E K L A M A -

Tematem lamp schodowych najlepiej jest zainteresować się jeszcze na etapie projektowania schodów i przestrzeni wokół nich. Dzięki temu instalacja elektryczna będzie przygotowana na zainstalowanie w odpowiednim momencie dobrze dobranego oświetlenia, które najlepiej będzie spełniało swoją funkcję.

Ważne też, by nie oszczędzać zbytnio na lampach schodowych. Zwłaszcza, jeśli na same schody wydaliśmy sporą sumę. Złe doświetlenie może spowodować, że nie będą się one prezentowały tak, jak byśmy sobie tego życzyli.

- R E K L A M A -

Podpowiadamy, na jakie oświetlenie schodowe postawić, by było jak najbardziej praktyczne.

Rodzaje oświetlenia schodów

W przypadku oświetlenia schodów w domowym zaciszu (ale nie tylko) możliwych jest całe mnóstwo rozwiązań. Jednak nie wszystkie są tak samo praktyczne. By lampy schodowe okazały się być funkcjonalne, warto zdecydować się na jeden z trzech rodzajów:

- R E K L A M A -
  • oświetlenie punktowe, czyli oprawy schodowe, które montuje się bezpośrednio w ścianie lub w samych stopniach schodów. Najlepiej, jeśli będą to oprawki LED. Szeroką ofertę tego typu oświetlenia znaleźć można na oneled.pl. Oświetlenie punktowe dodaje wnętrzu odpowiedniego klimatu i sprawia, że staje się ono przytulniejsze;
  • oświetlenie górne, czyli źródła światła znajdujące się bezpośrednio nad schodami. Mogą to być wiszące lampy, kinkiety. Rozwiązania tego typu jest na tyle uniwersalne, że pasują zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i nowoczesnych;
  • oświetlenie liniowe, czyli taśmy LED, które montuje się – w zależności od rodzaju posiadanych schodów – przy samych stopniach albo w bliskiej okolicy poręczy. Tego typu rozwiązania spotyka się zwłaszcza w domach urządzonych w sposób nowoczesny.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć ze sobą kilka rodzajów oświetlenia schodów, pamiętając o umiarze i spójności ze stylistyką całego wnętrza. Dla przykładu – możemy zastosować górne i punktowe lampy schodowe, z których pierwsze będą zapalały się, gdy wyczują ruch, a drugie będą świeciły delikatniej, za to przez cały czas, od danej godziny. W ten sposób uchronimy domowników i gości przed niechybnym potknięciem się o schody.

Które oświetlenie schodowe będzie najlepsze?

Nie da się w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na pytanie o to, które oświetlenie schodowe jest najlepsze. Wszystko zależy od tego, jak urządzony jest nasz dom oraz jak wyglądają same schody. Lampy są elementem wystroju, więc powinny pasować do reszty wnętrza.

Ponadto, warto pamiętać o tym, że oświetlenie schodowe pełni nie tylko funkcję ozdobną, ale jego zadaniem jest również dbanie o bezpieczeństwo domowników i gości. Powinno więc nie tylko podkreślać “urodę” domu, ale też mieć takie natężenie, które sprawi, że użytkowanie schodów będzie komfortowe. Ważne, by nie było ono zbyt mocne, a co za tym idzie, uciążliwe dla wzroku, ani zbyt słabe. Barwa światła ma przypadku wyboru oświetlenia schodowego drugorzędne znaczenie. Powinna pasować do całości wnętrza i preferencji domowników.

Mamy nadzieję, że dziś udało nam się podpowiedzieć Ci, jakie oświetlenie schodowe będzie najbardziej praktyczne w Twoim domu. Życzymy powodzenia w wyborze lamp, które dobrze spełnią swoje funkcje.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: