Jakie przypadki wymagają natychmiastowej interwencji dentystycznej i kiedy należy skorzystać z usług pogotowia dentystycznego?

Odczuwasz silny ból zęba, a może ułamał Ci się ząb. Poszukujesz natychmiastowej pomocy, jednak żaden gabinet dentystyczny w Twojej okolicy nie chce Cię przyjąć na „już”? Co wtedy zrobić? Do kogo się zgłosić, aby uzyskać profesjonalną pomoc? Zapoznaj się z naszym artykułem.

- R E K L A M A -

Czym jest pogotowie dentystyczne?

W najbardziej ogólnym znaczeniu pogotowie dentystyczne to fachowa pomoc lekarza stomatologa w przypadkach, które są nagłe. Z jego usług mogą skorzystać wszystkie osoby, które borykają się z problemem w obrębie jamy ustnej oraz wymagają pilnej konsultacji stomatologicznej. Coraz więcej klinik dentystycznych w Polsce prowadzi tzw. dyżur stomatologiczny, czyli możliwość skontaktowania się z placówką w przypadkach niecierpiących zwłoki. W niektórych gabinetach jest oferowana jedynie pomoc doraźna, inne natomiast zajmują się pacjentem w potrzebie w sposób kompleksowy i od razu rozwiązują jego stomatologiczny problem. 

Kiedy można zgłosić się do pogotowia dentystycznego?

Tak naprawdę każdy przypadek jest inny i nie da się określić, z jakim problemem można zgłaszać się do pogotowia dentystycznego. Przedstawimy jednak najpopularniejsze dolegliwości, z którymi najczęściej pacjenci zwracają się w celu uzyskania natychmiastowej interwencji dentystycznej. Są to w szczególności:

- R E K L A M A -
  • Silny ból zęba, który utrzymuje się nawet po zażyciu środków przeciwbólowych – w szczególności do zakwalifikowania przypadku jako pilny, zasługuje ból zęba, który jest spowodowany nieukończonym leczeniem;
  • Obolałe i spuchnięte dziąsła – mogą świadczyć o poważnym problemie, który skutkuje zapaleniem dziąseł lub też rozwojem choroby ogólnoustrojowej;
  • Pęknięty lub ukruszony ząb – jest poważnym problemem, który wiąże się z estetyką jamy ustnej. Nawet jeżeli nie odczuwamy dyskomfortu z powodu ukruszenia, nie należy jednak tego bagatelizować. W przypadku zaniedbania może to skończyć się znacznie gorzej i nieść za sobą poważne konsekwencje. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do stomatologa, który wykonuje pantograf, czyli zdjęcie rentgenowskie szczęki i żuchwy. Szczególnie groźne jest pęknięcie zęba, które powiązane są z bólem;
  • Objawy świadczące o możliwym stanie zapalnym jamy ustnej – czyli ból, swędzenie, obrzęki, owrzodzenie jamy ustnej czy pojawiające się afty.

Należy jednak pamiętać, że żadnych objawów nie należy bagatelizować. Jeżeli więc – pomimo stosowania znanych nam metod – ból nie ustaje, to może świadczyć o poważniejszym problemie. Wtedy warto jak najszybciej zgłosić się o pomoc do pogotowia stomatologicznego. W takich przypadkach lekarz stomatolog przeprowadzi najpierw szczegółowy wywiad, by określić, co jest przyczyną wszystkich dolegliwości. Dopiero wtedy można zakwalifikować pacjenta do lekarza, który pełni dyżur stomatologiczny.

Gdzie szukać pomocy w nagłych przypadkach?

W przypadkach nagłych należy zwrócić się do najbliższego pogotowia stomatologicznego. Wiele klinik prowadzi także rozszerzone usługi, takie jak stomatologia estetyczna.  Wszelkie szczegóły znajdziesz na stronach internetowych dostępnych w Twoich okolicach klinik dentystycznych. Możesz także odwiedzić strony: https://www.fabdent.pl/uslugi/dyzur-stomatologiczny/ https://www.fabdent.pl/uslugi/diagnostyka/pantomogram/ https://www.fabdent.pl/uslugi/stomatologia-estetyczna/ , gdzie przeczytasz, czym charakteryzują się poszczególne usługi.

- R E K L A M A -

materiał partnera

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: