reklama

Jakie wyróżniamy rodzaje rolet okiennych?

Rolety to nie tylko sposób na zaciemnienie pokoju. To przede wszystkim rozwiązanie, które umożliwia dopełnienie aranżacji światłem o różnych, często bardzo odmiennych barwach. Jakie są najważniejsze rodzaje rolet okiennych? Z jakimi roletami spotykamy się na co dzień?

- R E K L A M A -

Rodzaje rolet – podstawowe odmiany

Najpopularniejszą odmianą rolet są oczywiście rolety rzymskie, które swym kształtem i formą nawiązują do odmiany austriackiej. Ceni się je przede wszystkim za walory estetyczne, gdyż tworzą ciekawe wzory kolorystyczne. Dzięki temu wypełniają pokój wielobarwnym światłem.

Kolejną odmianą rolet są modele dzień-noc. Składają się one z dwóch warstw materiału, który pokryty jest dwubarwnymi (ciemnymi i jasnymi) pasami. Sposób rozwinięcia żaluzji ma wpływ na to, jak dużo światła wpada do pokoju i jaką ma barwę. Sterowanie roletami dzień-noc jest bardzo proste i polega na właściwym pociąganiu specjalnego sznurka z zamocowanymi koralikami (dla lepszego uchwytu).

- R E K L A M A -

Skorzystaj z oferty na rolety z DekoratorniaOkien.pl – dają 24 miesiące gwarancji na każdą usługę, ceny też są przystępne.

Pozostałe rodzaje rolet okiennych

1. Rolety plisowane – mają postać składanej harmonijki. Co więcej, wyposażone są w specjalne prowadnice. Dzięki temu są stabilne i mimo delikatnej struktury zapewniają skuteczną ochronę przed światłem słonecznym. Rolety plisowane stosuje się w zwykłych oknach, ale też w ich dachowych odpowiednikach.

- R E K L A M A -

2. Rolety dachowe – nazywane często roletami do okien dachowych. To rozległe rolety połaciowe, dzięki któremu ich materiał dobrze się układa (niezależnie od kąta padania). Modele te ładnie się prezentują z resztą aranżacji.

3. Rolety wolnowiszące – to modele pozbawione jakichkolwiek prowadnic. Ich zasada działania jest bardzo prosta i polega na stopniowym rozwijaniu materiału ku dołowi, aż do jego bezwładnego zwisania.

4. Rolety kasetowe – to praktyczne, a zarazem łatwe w montażu rozwiązanie. Materiał rolety jest tu zabezpieczony specjalną kasetą, która chroni go przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jednocześnie kaseta ułatwia rozwijanie i zwijanie rolety.

Rolety a żaluzje

Powyżej wymieniono najpopularniejsze rodzaje rolet okiennych. Uzupełnieniem dla nich są żaluzje, dzięki którym można całkowicie odciąć dopływ światła do wnętrza pokoju. Żaluzje – w przeciwieństwie do rolet – montuje się zarówno wewnątrz pomieszczenia, jak i na zewnątrz okna. Docenią je zwłaszcza te osoby, które chcą np. po nocy spędzonej w pracy wyspać się w miarę komfortowych warunkach.

Dostępne na rynku rodzaje rolet okiennych to odpowiedź na rosnące potrzeby ze strony osób, które chcą w innowacyjny sposób udekorować wnętrze pokoju.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: