reklama
reklama

Jest akt oskarżenia przeciwko prokuratorowi z Kutna. Grozi mu 8 lat więzienia!

Jest akt oskarżenia przeciwko Sławomirowi E., zawieszonemu prokuratorowi Prokuratury Rejonowej w Kutnie. Grozi mu nawet 8 lat więzienia. Wiele wskazuje na to, że miał powiązania ze zorganizowaną grupą przestępczą, która wyłudzała wielomilionowe kwoty VAT-u. O postępach w śledztwie poinformowała Rzeczpospolita.

- R E K L A M A -

Jak podaje Rzeczpospolita, Sławomir E. miał związek ze zorganizowaną grupą przestępczą, która wyłudzała wielomilionowe kwoty VAT i prała brudne pieniądze. W tle pojawia się ubojnia, której właścicielem był Włoch Piero P.

Jak ustalono w toku śledztwa, członkowie grupy nawiązali z prokuratorem Sławomirem E. współpracę, która polegała na roztoczeniu nad nimi „parasola ochronnego” przez oskarżonego pełniącego wówczas funkcję Prokuratora Rejonowego w Kutnie. Za korzystne dla przestępców decyzje prokurator pobierał łapówki: między 2013 a 2015 rokiem zainkasował co najmniej 115 tys. zł. Pieniądze te w wielu ratach przekazała mu występująca w postępowaniu w charakterze podejrzanej Elżbieta M. – można przeczytać na stronie rp.pl.

- R E K L A M A -
reklama

Do przekazywania korzyści majątkowych miało dochodzić podkutnowskich lasach. Z kolei pierwszą łapówkę w kwocie 10 tys. zł prokurator miał otrzymać w… swoim gabinecie w siedzibie Prokuratury Rejonowej w Kutnie.

Według ustaleń śledczych, na której powołuje się Rzeczpospolita, Sławomir E. z początku nie przyznawał się do zarzucanych mu czynów, ale ostatecznie miał wyjaśnić, że miał przyjął od Elżbiety M. kwotę 65 tysięcy złotych, która miała być przeznaczona na koszykówkę.

- R E K L A M A -
reklama

Aresztowany i zawieszony

Przypomnijmy, 19 września 2019 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę zezwalającą na uchylenie immunitetu prokuratorowi Prokuratury Rejonowej w Kutnie Sławomirowi E. i pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej, jak również na jego tymczasowe aresztowanie.

Tego samego dnia został on przesłuchany w charakterze podejrzanego przez prokuratora Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej.

Ogłoszone prokuratorowi zarzuty dotyczą przyjmowania korzyści majątkowych w związku z pełnieniem funkcji publicznej prokuratora Prokuratury Rejonowej w Kutnie w latach 2013-2015 na terenie Kutna i Łodzi w kwocie nie mniejszej niż 115 tys. złotych, tj. czynów z art. 228 §1 k.k. w zw. z art. 12 k.k. Ponadto prokuratorowi zostały przedstawione zarzuty naruszenia w ustalonym dniu 2017 roku nietykalności cielesnej funkcjonariusza policji, znieważenia go słowami powszechnie uznanymi za obelżywe i kierowania do niego gróźb karalnych w celu zmuszenia go do odstąpienia od czynności służbowych podczas interwencji w Łodzi, tj. czynów z art. 222 § 1 k.k., art. 226 §1 k.k. i art. 224 §2 k.k – informuje Prokuratura Krajowa.

W czasie popełniania zarzucanych czynów Sławomir E. kierował Prokuraturą Rejonową w Kutnie. Po reformie prokuratury w 2016 r. został z tej funkcji odwołany.

reklama

Na mocy uchwały Sądu Najwyższego prokurator wniósł o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego. Sąd Rejonowy dla Warszawy Mokotów w Warszawie przychylił się do wniosku i zastosował tymczasowe aresztowanie na wnioskowany okres 3 miesięcy.

Niezależnie od postępowania karnego wobec prokuratora toczy się postępowanie dyscyplinarne i jest on zawieszony w czynnościach służbowych.

źródło: własne / Rzeczpospolita / Prokuratura Krajowa

reklama

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: