KutnoJest nowy dowódca Terytorialsów. Wcześniej służył w Syrii i Afganistanie

Jest nowy dowódca Terytorialsów. Wcześniej służył w Syrii i Afganistanie

9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej ma nowego dowódcę. Stanowisko objął pułkownik Zenon Mroch – oficer z doświadczeniem wyniesionym z wojsk operacyjnych, struktur szkoleniowych WOT oraz misji w Syrii i Afganistanie. Uroczystość przekazania dowództwa zaplanowano na 14 lutego 2026 roku w Łowiczu. Po jej zakończeniu odbędzie się Przysięga Wojskowa.

- reklama -

Pułkownik Zenon Mroch objął stanowisko Dowódcy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczyste przekazanie sztandaru nowemu dowódcy odbędzie się 14 lutego 2026 roku w Łowiczu. Ceremonia połączona będzie z Przysięgą Wojskową żołnierzy rozpoczynających służbę w szeregach brygady.

Zenon Mroch – kim jest nowy dowódca 9ŁBOT?

Na stanowisko dowódcy wyznaczony został oficer o bogatym i wszechstronnym doświadczeniu, łączącym służbę liniową, sztabową oraz wieloletnią działalność szkoleniową zarówno w strukturach wojsk operacyjnych, jak i Wojsk Obrony Terytorialnej.

- reklama -

Pułkownik Zenon Mroch jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, którą ukończył na Wydziale Wojsk Inżynieryjnych. Od początku swojej drogi zawodowej związany był z jednostkami wymagającymi wysokiego poziomu przygotowania technicznego, organizacyjnego i dowódczego.

Po ukończeniu uczelni rozpoczął służbę w 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Braniewie, gdzie zajmował kolejne stanowiska dowódcze i sztabowe. Okres ten pozwolił mu zdobyć solidne doświadczenie w zakresie dowodzenia pododdziałami, planowania szkolenia oraz funkcjonowania jednostki wojskowej w różnych stanach gotowości bojowej.

- reklama -

W latach 2012–2013 pełnił służbę w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych im. gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu, uczestnicząc w przygotowaniu żołnierzy do realizacji zadań specjalistycznych. Następnie, do 2017 roku, służył w Pionie Szkolenia 16 Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu, gdzie odpowiadał za planowanie, koordynację i nadzór nad procesem szkolenia jednostek dywizji.

Służył w Syrii i Afganistanie

Istotnym elementem jego kariery są również doświadczenia zdobyte poza granicami kraju. Pułkownik Mroch dwukrotnie pełnił służbę w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych – w Syrii oraz w Afganistanie. Udział w misjach zagranicznych umożliwił mu bezpośrednie zetknięcie się z realnymi zagrożeniami, współpracę w środowisku międzynarodowym oraz praktyczne wykorzystanie procedur dowodzenia w warunkach operacyjnych.

Od 2017 roku płk Zenon Mroch związany jest z Wojskami Obrony Terytorialnej. Służył w Pionie Szkolenia Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, gdzie współtworzył i rozwijał rozwiązania szkoleniowe dedykowane WOT. Następnie objął stanowisko Szefa Sztabu 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, odpowiadając za bieżące funkcjonowanie brygady, planowanie działalności oraz synchronizację działań szkoleniowych i operacyjnych. Od stycznia 2023 roku pełnił obowiązki Szefa Oddziału Szkolenia Specjalistycznego w Pionie Szkolenia DWOT, skupiając się na podnoszeniu poziomu wyszkolenia specjalistycznego żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

„Oficer wymagający, otwarty na dialog i współpracę”

Nowy dowódca 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej znany jest jako oficer wymagający, a jednocześnie otwarty na dialog i współpracę. Szczególną wagę przywiązuje do profesjonalizmu, dyscypliny oraz ciągłego doskonalenia umiejętności żołnierzy. Podkreśla również znaczenie budowania silnych relacji brygady z lokalną społecznością oraz instytucjami współpracującymi z WOT.

Poza służbą interesuje się historią wojskowości, zwłaszcza rozwojem doktryn i systemów szkolenia sił zbrojnych. Ceni aktywność fizyczną jako element utrzymania sprawności i odporności psychicznej. W kręgu jego zainteresowań znajdują się także zagadnienia przywództwa i zarządzania zespołami, co znajduje odzwierciedlenie w jego podejściu do dowodzenia. Pasjonuje się również żeglarstwem oraz jazdą motocyklem, które traktuje jako formę doskonalenia charakteru, samodyscypliny i umiejętności podejmowania decyzji w dynamicznie zmieniających się warunkach.

Objęcie dowodzenia przez pułkownika Zenona Mrocha stanowi ważny etap w rozwoju 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej i tworzy solidne podstawy do dalszego wzmacniania potencjału brygady oraz skutecznej realizacji zadań na rzecz bezpieczeństwa regionu i państwa.

Źródło: Wojsko Polskie

- reklama -

Najnowsze wiadomości: