Jest ważny apel ws. Wielkanocy. „Sytuacja jest niebezpieczna”

W Święta Wielkanocne nie odwiedzajmy bliskich i znajomych, nie podróżujmy, nie przemieszczajmy się. Przesiedźmy te święta domu – powiedział PAP kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

W związku z największą od początku epidemii liczbą zakażeń koronawirusem prof. Banach zaapelował o pozostanie w domach podczas zbliżających się świąt. „Unikajmy kontaktów w święta. Nie przemieszczajmy się. Nie odwiedzajmy rodziny i znajomych. Najlepiej przesiedźmy te święta w domu” – podkreślił naukowiec.

- R E K L A M A -

Sytuacja jest niebezpieczna – ostrzegł naukowiec. „Musimy sobie tu i teraz powiedzieć, że mamy medyczny armagedon” – zaznaczył. „Ponad 35 tys. zakażeń, przeszło 600 zgonów to już jest bardzo poważna sytuacja, jeśli chodzi o system ochrony zdrowia w Polsce” – oświadczył prof. Banach.

Naukowiec namawiał do zastanowienia się, co każdy z nas może zrobić, aby zapobiec dalszemu rozwojowi epidemii.

- R E K L A M A -

„Miejmy nadzieję, że to ostatnie święta, które będziemy musieli spędzić tylko w domu – wspomniał. „Pewnie będzie taka chęć, że będziemy chcieli się +na chwilę+ przemieścić, pojechać do bliskich, przyjaciół” – przewidywał. „A co, jeśli spotkają się tam ludzie, którzy przechodzą COVID-19 bezobjawowo i osoby jeszcze niezaszczepione?” – pytał Banach.

Często – jak mówił profesor – nie mamy pojęcia, gdzie mogliśmy się zarazić. „Rozmawiałem ze znajomym, który był bardzo ostrożny, a mimo tego on i cała jego rodzina są chorzy. On nie wie, gdzie nastąpiła infekcja” – relacjonował.

- R E K L A M A -

„Proszę, aby skupić się na sobie i na tym, jak możemy zabezpieczyć siebie i swoich najbliższych, osoby, z którymi mamy kontakt” – zaapelował prof. Banach.

Źródło: PAP, Autor: Hubert Bekrycht

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: