reklama

KDK: Poruszający spektakl o horrorze dzieci w niemieckim obozie pracy – ZDJĘCIA

Dziś na deskach Kutnowskiego Domu Kultury odbył się spektakl Fundacji Gra/nice „Ostatni sen Eugenii”, opowiadający o horrorze, jaki rozgrywał się w niemieckim obozie pracy dla dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi. Spektakl był przeznaczony dla zorganizowanych grup szkolnych.

- R E K L A M A -

Główną osią spektaklu jest postać Eugenii Pol vel Genowefy Pohl – wachmanki obozu. Jej dwoista natura, totalne wyparcie swoich zbrodni w zderzeniu ze wspomnieniami więźniów opisujących Pohl jako wyjątkowo okrutną sadystkę, stała się punktem wyjścia. Twórcy zadają pytania dotyczące historii i jej związku z teraźniejszością, mechanizmów pamięci, niepamięci, związku kata i ofiary.

Po spektaklu, który był przeznaczony dla zorganizowanych grup szkolnych, odbyło się spotkanie poświęcone historii obozu przy ul. Przemysłowej. Poprowadziła je Joanna Bednarska-Kociołek – dr filologii germańskiej, językoznawca, pracownik UŁ w Łodzi.

- R E K L A M A -

Obóz przy ul. Przemysłowej to powstały w grudniu 1942 roku niemiecki obóz pracy dla polskich dzieci był jednym z najstraszliwszych miejsc na wojennej mapie Łodzi i getta łódzkiego. Obóz istniał do wyzwolenia Łodzi – stycznia 1945 roku, przez jego mury przeszło około 3000 dzieci Łodzi i innych rejonów Polski. W murach obozu zamknięta jest historia wojennego barbarzyństwa oraz powojennej traumy, która zmusza do refleksji nad dobrem, złem oraz człowieczeństwem.

fot. Łukasz Stasiak / Kutnowski Dom Kultury

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: