reklama
reklama

KGW w Dąbrowicach świętuje 65–lecie istnienia!

Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrowicach w tym roku obchodzi swój piękny jubileusz 65-lecia istnienia. Stowarzyszenie ma bogatą historię i tradycję, którą po dziś dzień kultywują kobiety z gminy Dąbrowice.

KGW w Dąbrowicach powstało w kwietniu 1957 roku. Utworzyło je 30 kobiet, głównie członków Ligi Kobiet (powstałej rok wcześniej). Jej przewodniczącą była Pani Anna Stefaniak, która była nauczycielką Szkoły Przysposobienia Rolniczego w Dąbrowicach. Liczba członków koła sukcesywnie wzrastała i w 2007 r. liczyła około 70 członkiń. W tym okresie było to najliczniejsze Koło Gospodyń Wiejskich na terenie gminy Dąbrowice. W latach późniejszych liczba jednak zmniejszyła się.

- R E K L A M A -

Pierwszą przewodniczącą Koła była Zofia Słupska, kolejne przewodniczące to Janina Cywka, Janina Szakowska, Salomea Wróblewska, Cecylia Drzewiecka, Maria Ławniczak, Wiesława Nierchlewska, Czesława Gołębiewska, Maria Matusiak, Barbara Jabłońska i Irena Kwiatkowska.

Po wyborach, w dniu 13 marca 2001r. przewodniczącą została Elżbieta Sieradzan, która pełni tę funkcję do dziś.

- R E K L A M A -

Od roku 2018 Koło Gospodyń Wiejskich zostało zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w rejestrze Kół Gospodyń z liczbą członkiń 11. Dzięki temu co roku Koło może starać się o dotacje unijną w ramach wsparcia na działalność statutową Kół Gospodyń Wiejskich. Dzięki dotacji pozyskanych z Unii Koło miało możliwość zorganizowania kilku wyjazdów integracyjnych między innymi do term w Uniejowie, zakupieniu naczyń dla Koła oraz koszulek z logo dla członkiń koła.

Obecnie do Koła zapisanych jest 25 kobiet oraz od niedawna 3 mężczyzn. Działalność KGW w okresie 65-letniej historii była bardzo aktywna i różnorodna. Członkinie Koła brały udział w różnego rodzaju zebraniach, pokazach, pogadankach oraz szkoleniach, organizowało zabawy taneczne oraz loterie fantowe.

- R E K L A M A -

Od wielu lat do innych form pracy Koła należą uroczyste obchody swojego święta – 8 marca, Święto Plonów (Dożynki), a w ostatnich latach spotkania opłatkowo- wigilijne oraz wieczorki przy kawie. Członkinie Koła od kilkudziesięciu lat zajmują się również przygotowaniem posiłku dla pielgrzymów Ziemi Lubawskiej udających się do Częstochowy. W czasie święta Bożego Ciała Koło angażuje się przy robieniu ołtarzy.

W 2020 roku Koło brało udział w akcji challenge dla chorej Mai. W tym roku Koło wzięło udział w konkursach organizowanych przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach: Konkurs „Chleba naszego…” – edycja II oraz Konkurs „Wielkanocna Baba z Łódzkiego” 2022 – edycja II.

KGW przez te wszystkie lata zawsze należało do jednych w aktywniejszych organizacji na terenie gminy. Koło współpracuje z Urzędem Gminy, proboszczem tutejszej parafii Zbigniewem Świsłowskim, Kołem Emerytów, Szkołą, Bankiem Spółdzielczym oraz Strażą Pożarną.

Od jakiegoś czasu Koło posiada również swoją stronę na Facebooku.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: