Kiedy na wakacje w Tajlandii? Pogoda i klimat w Kraju Uśmiechu

Tajlandia to piękne miejsce położone w południowo-wschodniej Azji. Sezon turystyczny w tej części świata trwa w zasadzie cały rok. Wszystko ze względu na to, że państwo to znajduje się w dwóch strefach klimatycznych: zwrotnikowym i równikowym. W związku z tym można tam wyróżnić trzy pory roku — chłodną, gorącą i deszczową. Pogoda w Tajlandii jest różna, w zależności od okresu i regionu, który bierze się pod uwagę. Zwykle wyjeżdżając w tym kierunku, można liczyć na dużo słońca i wysoki poziom wilgotności w powietrzu. Sprawdź, kiedy najlepiej udać się w podróż do Tajlandii z Feel The Travel!

- R E K L A M A -

Butikowe biuro podróży Feel The Travel jest prowadzone przez prawdziwych pasjonatów turystyki. Anna i Marcin dokładają wszelkich starań, aby ich Klienci przeżyli podczas wyjazdów przygody, które będą wspominane przez całe życie. Każda wycieczka jest dosłownie szyta na miarę potrzeb i oczekiwań konkretnych interesantów. Jeśli więc masz ochotę na jakiś czas opuścić Stary Kontynent i wybrać się na wakacje do Tajlandii, nie zwlekaj! Już dziś skontaktuj się z FTT!

Pogoda w Tajlandii — informacje ogólne

W Tajlandii mamy do czynienia przede wszystkim z klimatem tropikalnym, w którym można rozróżnić trzy odrębne pory roku:

- R E K L A M A -
  • gorącą, jaka trwa od maca do połowy maja;
  • deszczową — występuje ona ze względu na południowo-zachodni monsun trwający najczęściej od połowy maja do października;
  • suchą — jest ono stosunkowo chłodnym czasem, jaki utrzymuje się od listopada do lutego, kiedy to zdecydowanie przeważa monsun północno-wschodni, pochodzący bezpośrednio z kontynentu azjatyckiego.

Warto jednak dodać, iż pora sucha najmocniej odczuwalna jest w północnej części kraju oraz w jego głębi. Jednocześnie na wybrzeżu i południu państwa wysokie temperatury utrzymują się przez praktycznie cały rok.

Północna Tajlandia — pogoda w Chiang Mai

Na północnych równinach śródlądowych oraz w dolinach zlokalizowanych w północno-zachodniej  części Tajlandii, w zasadzie przez cały rok mamy do czynienia z klimatem gorącym. Wyjątek w tej sytuacji stanowi zima, kiedy wciąż jest słonecznie za dnia, ale w nocy temperatury spadają dość gwałtownie. Zwykle termometry po zmroku wskazują tam wartości takie jak 16-17°C.

- R E K L A M A -

Kiedy zimne prądy powietrza przybywają do Tajlandii z Chin, jest to odczuwalne między innymi w mieście Chiang Mai. Wówczas w grudniu i styczniu temperatura potrafi spaść nawet do 5°C, a w ciągu dnia utrzymywać na zaskakująco wysokim poziomie 33-35°C. Kolejne wzrostu ciepła zdarzają się między marcem a majem 35-37°C.

Deszcze monsunowe w Chiang Mai zaczynają się w połowie maja i kończą w październiku. Suma rocznych opadów na równinie śródlądowej wynosi od 1000 do 1500 milimetrów. Podobnie jest w okresie od listopada do kwietnia. Kiedy natomiast występują tam naprawdę ulewne deszcze? W okresie monsunowym, czyli w okolicach września. Należy jednak wiedzieć, że nawet w szczycie tego zjawiska, nie są to całodzienne opady, a więc nie są one rodzajem dyskwalifikacji dla tego azjatyckiego kierunku.

Jeśli natomiast chodzi o słoneczne dni w Chiang Mai, to najwięcej jest ich w miesiącach od grudnia do kwietnia — wtedy to zwykle można obserwować tam bezchmurne, błękitne nieba.

Pogoda w Bangkoku i okolicach

W Bangkoku przez cały rok utrzymuje się klimat gorący. Od połowy listopada aż do stycznia aura tam jest bardzo sprzyjająca. Pogoda w Tajlandii w tym przypadku oznacza temperatury oscylujące na poziomie 32°C za dnia i około 22°C nocą.

W lutym termometry zaczynają wskazywać coraz wyższe wartości. Przez większość czasu wciąż świeci słońce, a niebo jest soczyście niebieskie, jednak zdarzają się nagłe i krótkie burze. Stolica nie jest aż tak gorąca jak północno-środkowe obszary śródlądowe, ale za to nadrabia wilgotnością powietrza. Wszystkie dzięki temu, że znajduje się tam blisko morza. Nie można jednak zapominać, że Bangkok jest wielkim miastem, gdzie dochodzi czasami do wystąpienia zjawiska zwanego efektem miejskiej wyspy ciepła. Turyści nie muszą się tym zbytnio przejmować, ponieważ nagłe skoki temperatur mogą przeczekać w klimatyzowanych wnętrzach hoteli.

Kiedy wyjechać do Tajlandii?

Kwestia tego, kiedy jest najlepszy czas na wakacje w Tajlandii, pozostaje niejednoznaczna. Wszystko ze względu na fakt, iż zależy to bezpośrednio od indywidualnych upodobań. W Feel The Travel przywiązujemy dużą wagę do tego, aby wyjazdy były komponowane pod oczekiwania i potrzeby konkretnych osób. Nie bez powodu mówimy o tym, że podróże — dosłownie — szyjemy na miarę.

Jeśli jednak mielibyśmy w jakimś stopniu ujednolicić ten temat, to wyglądałoby to w sposób następujący:

  1. Część kontynentalną i Bangkok można odwiedzać przez cały rok, przy czym najciekawszy wydaje się okres od końca grudnia do połowy lutego;
  2. Południowo-wschodnie wybrzeże najmocniej kusi od grudnia do marca;
  3. Wschodnie wybrzeże Zatoki Tajlandzkiej doskonale prezentuje się od końca stycznia do kwietnia.

Jednocześnie trzeba mieć na względzie, że marzec i kwiecień są gorącymi miesiącami. Świetnym momentem w roku na wycieczkę do Tajlandii są także miesiące letnie, a więc i urlopowe. Czerwiec, lipiec, sierpień i nawet wrzesień są doskonałym terminem wyjazdu dla tych, którzy chcą spędzić trochę czasu na jednej z rajskich azjatyckich wysp.

Pogoda w Tajlandii — styczeń i luty

Pierwsze miesiące roku oferują bardzo dobre warunki pogodowe, jeśli chodzi o wakacje w Tajlandii. Wówczas temperatura w całym kraju utrzymuje się na poziomie od 25 do 32°C. Jest więc wtedy zwykle przyjemnie ciepło, ale wciąż niezbyt upalnie. Jednocześnie to jeden z najchłodniejszych okresów w tej części świata. Może się to wydawać nieco dziwne, ponieważ wówczas w Polsce w najlepszych warunkach można liczyć na 0°C, ale tak — zima w Tajlandii wciąż jest dość.. letnia. Zdecydowania większość państwa w styczniu i lutym jest pozbawiona opadów. Wyjątkiem jest południowo-wschodnie wybrzeże, gdzie zdarzają się niewielkie opady.

Tajlandia — pogoda w marcu i kwietniu

Pogoda w marcu i kwietniu jest zapowiedzią w zasadzie najcieplejszego czasu w Tajlandii. Słupki rtęci zaczynają wówczas wskazywać coraz wyższe wartości, a w związku z tym turyści coraz chętniej uciekają na wybrzeże, aby zaznawać przyjemnych kąpieli w morzu. We wschodniej części kraju czuć już nadchodzący monsun, a wraz z nim deszcze (występują zwykle raz w tygodniu). Na północy z kolei zdarzają się upały po 35°C, które czasami łączą się z mgłami. Najprzyjemniej jest wtedy na północnym-wschodzie, gdzie choć odczuwalny jest gorąc, to powietrze wciąż pozostaje suche.

Maj i czerwiec w Tajlandii

W maju można zaobserwować spory spadek temperatury na terenie całego kraju, choć wciąż słupki rtęci wskazują od 29 do 34°C. W połowie roku pojawia się także  ewentualność wystąpienia opadów. Wciąż jednak to właśnie maj jest jednym z najczęściej rekomendowanych terminów, jeśli chodzi o wakacje w Tajlandii. Dodatkowym atutem jest fakt, iż w czasie tym liczba turystów odwiedzających Kraj Uśmiechu jest stosunkowo niewielka, a więc można liczyć na brak kolejek i nieco niższe ceny niż w samym szczycie sezonu.

Z kolei czerwiec w Tajlandii to zdecydowanie ten moment, gdy można powiedzieć, iż startuje okres urlopowy. Szczególnie Polacy doceniają właśnie ten moment w roku. W ten części kontynentu azjatyckiego temperatury wówczas osiągają do 31°C, a więc stwarzają idealne warunki do plażowania.

Wakacje w Tajlandii — pogoda w lipcu i sierpniu

Najniższe zanotowane w Tajlandii temperatury lipcowe to 26°C nocą i 31°C za dnia. Taki klimat z pewnością jest wysoce atrakcyjny dla wielu globtroterów, którzy chcą złapać trochę pięknej, brązowej opalenizny. Dodatkowym atutem dla plażowiczów z pewnością jest to, że wówczas woda w morzu jest bardzo ciepła — około 29°C.

Sierpień to także świetny termin na wycieczkę do Tajlandii. Wciąż najniższa temperatura z jaką można mieć tam wtedy do czynienia to 26-27°C, najwyższa natomiast 31°C. Ciepłota wody nadal utrzymuje się na tym samym poziomie co w lipcu.

Wycieczka do Tajlandii we wrześniu lub październiku

Wrześniowa pogoda w Tajlandii jest dość zróżnicowana. W okolicy wybrzeża zdarzają się krótkie, ale ulewne deszcze. Dziewiąty miesiąc roku jest jednym z najbardziej mokrych, a więc wycieczkowicze powinni zabrać ze sobą dobrej jakości płaszcze przeciwdeszczowe. Zachęcamy jednak, aby nie zniechęcać się deszczem! To właśnie dzięki niemu Tajlandia staje się wtedy bajecznie zielona, a tamtejsza dzika przyroda zaczyna niesamowicie bujać. Średnie temperatury w ciągu miesiąca również wydają się dosyć komfortowe — około 25°C.

Październik natomiast jest miesiącem zmian. Dotyczy to przede wszystkim poziomu wilgotności w powietrzu, który zaczyna wówczas się obniżać. Razem z tym parametrem, spadają także temperatury. Oznacza to początek zimy w Tajlandii, kiedy średnia temperatur wynosi od 24 do 28°C.

Listopad i grudzień w Tajlandii — czy warto?

W listopadzie w dużym obszarze Tajlandii mamy do czynienia z całkiem przyjemną pogodą, zwłaszcza jeśli chodzi o północną i centralną częścią kraju. Niektórych może to zadziwić, ale końcówka roku jest świetnym momentem na plażowanie. Wiąże się z tym wzmożony ruch turystyczny, co jedynie potwierdza tę tezę. Wówczas opady deszczu są raczej znikome, a upały pozostają znośne dzięki optymalnej ilości wilgoci w powietrzu.

Czy wycieczka do Tajlandii w grudniu to dobry pomysł? Oczywiście, ze tak! Średnia temperatur w Kraju Uśmiechu wtedy zwykle nie przekracza 30 °C, a na północy wręcz bywa czasami chłodno. Można wtedy liczyć na spokojne może i drobne opady (zależnie od odwiedzanego regionu). Globtroterzy wybierający się do tej części Azji w tym czasie powinni spakować nieco cieplejszą odzież, jednak pamiętajmy, że aura wciąż będzie o wiele korzystniejsza od tej, jaka w tym okresie występuje w zimnej Polsce.

Marzysz o podróży do Tajlandii? W takim razie zacznij działać! Już dziś skontaktuj się z ekipą biura Feel The Travel i zaplanuj najwspanialsze wakacje w swoim życiu! A co potem? Potem… zaplanuj kolejne 🙂

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: