reklama

Kiedy zacząć z dzieckiem naukę czytania? Podpowiadamy

Obecnie bardzo modne stało się rozpoczynanie edukacji już w przypadku kilkumiesięcznych maluszków. Czy takie działanie jest słuszne, czy też jest to jedynie chwilowy trend? Jaki wpływ może to mieć na dziecko? Postanowiliśmy to sprawdzić. Poniżej zajmiemy się głównie odpowiedzią na pytanie dotyczące tego, kiedy najlepiej zacząć z dzieckiem naukę czytania i czy wiek niemowlęcy to na pewno dobry moment.

- R E K L A M A -

Kiedy zacząć z dzieckiem naukę czytania?

Czytanie to jedna z podstawowych umiejętności. Prędzej czy później trzeba więc się jej nauczyć. W tym momencie pojawia się bardzo istotne pytanie, a mianowicie, czy ma to być prędzej, czy jednak później.

Większość rodziców czeka z tym aż do momentu rozpoczęcia edukacji w szkole. To właśnie wtedy dziecko zaczyna poznawać literki, a później składać je w wyrazy. Czy aby na pewno warto jednak aż tyle z tym zwlekać?

- R E K L A M A -

Okazuje się, że nie, gdyż naukę czytania opłaca się wprowadzić jak najwcześniej. Trzeba tylko wiedzieć, jak powinna ona przebiegać, aby przypadkowo nie zniechęcić malucha. To właśnie od rodziców zależy, czy w przyszłości czytanie stanie się jego hobby, czy też odbierze to jako przykry obowiązek.

Jak powinna przebiegać nauka czytania?

Aby osiągnąć pożądany rezultat, nauka powinna odbywać się poprzez zabawę. Zacznij więc od wspólnego czytania wybranej lektury. Ważne jest jednak, aby była ona przystosowana do wieku i zainteresowań malucha. Tylko wtedy będzie mogła zafascynować go książkami. Kolejnym etapem jest zachęcenie dziecka do samodzielnego czytania. Wykorzystajcie do tego odpowiednie pomoce merytoryczne. Nie złość się jednak, jeżeli nie zauważysz postępów. To mogłoby wywołać zniechęcenie. Pamiętaj, że na każdego przyjdzie odpowiednia pora.

- R E K L A M A -

Metoda czytania globalnego – skuteczny sposób nauki czytania wśród najmłodszych

Coraz częściej spotkać się można z wprowadzaniem nauki już w przypadku niemowlaków. Rodzice chcą w ten sposób zapewnić dzieciom lepszy start i ułatwić późniejszą edukację. Ma to być też skuteczna stymulacja rozwoju. Czy takie podejście jest słuszne?

Okazuje się, że tak, ale tylko w przypadku posługiwania się odpowiednimi metodami. Jeśli chodzi o umiejętność czytania, jest nią metoda czytania globalnego, którą można wprowadzać już u najmłodszych dzieci. Wyróżnia się ona bowiem tym, że nie trzeba znać liter, gdyż wyraz ma być postrzegany jako całość. W tym celu dziecku pokazywane są zestawy kart z określoną treścią. Czynność tę należy powtarzać kilka razy dziennie, każdego dnia modyfikując zestaw. Dzięki temu maluch może zarejestrować wyraz wzrokowo i słuchowo, a następnie zapisać go w pamięci trwałej.

Z powodzeniem więc można zastosować tę metodę już w przypadku niemowlaków. Wystarczy jedynie zakupić karty dostosowane do wieku dziecka. Znajdziesz je np. na stronie e-sklepu https://www.wczesnaedukacja.pl/. Jest też tam wiele innych produktów wspierających wczesny rozwój maluszków, które z pewnością są godne Twojej uwagi.

materiał zewnętrzny

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: